Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Úterý 17. října 2017 Hedvika

Česko-švédský tým mazal skvěle

Kateřina Neumannová - Finiš olympijského závodu na 30 km volně (zleva): zlatá Kateřina Neumannová, stříbrná Julia Čepalovová a bronzová Polka Justyna Kowalczyková. | foto: Reuters

25 2006
Pragelato - (Od zvláštních zpravodajů MF DNES) - Rozbroje v servisním týmu Kateřiny Neumannové utichly. "Yes," vykřikl její servisman Ulf Olsson po závodě, když potkal českého servismana Jana Pešinu, a plácli si rukou. Ještě po klasické desítce dali čeští servismani najevo, že Švéd vybral pro běžkyni pomalejší lyže.

"Tentokrát všechno klaplo přímo ideálně," říkal po třicítce Pešina. "My vymýšleli mázu a Ulf testoval jednotlivé páry. Na klasice jsme se neshodli, ale u bruslařských lyží si výborně rozumíme."

Čím tedy mazali zlaté běžky? "To vám tedy neřeknu," zavrtěl hlavou Pešina.

Olsson vybíral zpočátku z devíti párů, ještě čtvrt hodiny před startem zkoušel dva.

"Chlapci z mazacího týmu odvedli skvělou práci," pochválil české spolupracovníky.

Lyže, na nichž Neumannová spěla za olympijským titulem, si vybrala už před třemi lety při přípravě v Obertilliachu. "Ještě mají starý design. Ale za tím zlatem ji dovezly," vyprávěl kouč Frühauf.

Servismani se na nich cítili před startem tak dobře, až Pešina vyřkl: "Kdyby to dneska Káče nemělo jet, tak to už nepojede nikdy."

Na trati sice znervózněl, protože Neumannová v kopcích nevypadala nejčerstvěji, ale brzy se uklidnil: "Věděla, že i když nahoru ztratí čtyři metry, dolů je zase sjede."

Olsson fandil 300 metrů před cílem, potom nalepil ucho k vysílačce. "Šíma (trenér běžkyň Šimůnek – poz. aut.) mi ale do ní jen říkal: Počkej chvíli, počkej chvíli..."

Až pak zaslechl: "První."

Roztáhl ústa do širokého úsměvu: "Fantazie. Káča je opravdová bojovnice."

"Zklamání z desítky opadlo, vše je mezi námi zase v normálních kolejích," ujistil Pešina.Najdete na iDNES.czmobilní verze