Českou nominaci na ZOH tvoří 78 sportovců

15 2002
Praha - Českou nominaci na XIX. zimní olympijské hry v Salt Lake City tvoří 78 sportovců. Plénum Českého olympijského výboru tak v úterý schválilo účast druhé nejpočetnější výpravy v historii, když více sportovců, 79, reprezentovalo tehdy ještě v rámci československého týmu v roce 1992 v Albertville. Před čtyřmi lety v Naganu jich bylo 66. Svoji nominaci musí dodatečně potvrdit sáňkař Kvíčala a skeletonista Chuchla, později se rozhodne o zbývajícím jménu běžce a běžkyně na lyžích. Deset milionů hokejistům za obhajobu Nagana Českou olympijskou turistiku Jirásek odmítá

Česká republika neobsadí pouze soutěže v ledním hokeji žen, curlingu a snowboardingu. Doprovod se skládá ze 63 členů. Ve výpravě bude 26 trenérů, šest lékařů, stejný počet masérů, osm servismanů a dalších sedmnáct členů doprovodu. Olympijskou atašé bude Muki Boltonová, bývalá československá krasobruslařka, která pod dívčím jménem Bohunka Šrámková startovala na olympiádě v roce 1968 v Grenoblu a žije ve Spojených státech.

František Dvořák, šéf české mise v Salt Lake City, míní, že výprava není přehnaně početná a věří, že hodně českých sportovců má šanci na kvalitní umístění. "Oproti minulé olympiádě přibyly tři sporty - rychlobruslení, saně a skeleton - a byť se jedná o symbolickou účast, počítá se," podotkl Dvořák. Zároveň upozornil, že nominovaní splnili mezinárodní kritéria a ve většině případů i ostřejší české podmínky. Proto jsou umístění do šestnáctého místa reálná a mnozí mají samozřejmě i vyšší ambice. 

K hlasování o nominaci mělo v plénu ČOV právo 38 zástupců zimních i letních olympijských sportů. Z osmnáctičlenného výkonného výboru pak přibylo pět hlasů od těch, kteří nejsou zástupci sportů. Dostavilo se však pouze 36 vyvolených, takže nadpoloviční většinu tvořilo 19 hlasů.

Úvodní ztrátu málem utrpěli bobisté, kteří mohli přijít o jednoho člena čtyřbobu, jež tvoří Puškár, Kobián, Kondrát a Studnička. Dalšími jmenovanými byli Danilevič a Gomola - posádka druhého dvojbobu. Výkonný výbor ČOV ale navrhoval pouze pětičlennou účast v Salt Lake City.

"Jenomže čtyřka se sjíždí třeba dva tři roky. A pokud bude vyřazen jeden z dvojice Kondrát, Studnička, vznikne situace, jako kdyby se ve štafetě na 4x100 metrů najednou objevil oštěpař," argumentoval Milan Sejkora, předseda svazu bobistů. "Funkce Studničky a Kondráta je při startu bobu jedinečná a nenahraditelná a Gomola s Danilevičem ji v žádném případě nemohou stoprocentně naplnit," vysvětloval Sejkora. Plénum však hlasovalo pouze pro pět bobistů.       

Kauza 'boby' se vzápětí znovu rozhořela novou silou. Hlasující jako by si uvědomili, že notně snížili šance českého olympijského čtyřbobu. Sejkora opět argumentoval. A poté došlo i na řešení finančního zákulisí účasti a debata opustila vymezené koleje. "Proč se tady hádáme o nebohých bobistech? Bez mrknutí oka jsme schválili účast devíti sjezdařů," apeloval na ostatní jeden z účastníků.

Rozhodnutí bylo nakonec revokováno a nové hlasování rozhodlo ve prospěch účasti šestého bobisty. "Děkuji," zvolal s úsměvem i úlevou Milan Sejkora a v sále se ozval nesmělý potlesk. "Mám pocit, že potíže vznikají proto, že bobům málokdo rozumí," podotkl už s klidem v srdci. Odvětví, které Sejkora nazval zimní formulí jedna, totiž obtížně překonávalo nominační úskalí už v minulých letech. "Mnoho lidí si myslí, že bobisté jenom típnou cigarety, dopijí pivko a jedou dolů. Přitom se jedná o nesmírně náročný sport."   

Jedinou další názorovou rozepři vzbudila situace kolem družstva skokanů na lyžích, když byla zmiňována špatná aktuální forma českých reprezentantů, i fakt, že ve čtyřčlenné nominaci schází náhradník. Předběžná nominace ve složení Doležal, Janda, Matura, Mazoch však nenašla větší počet oponentů. "Přiznávám, takhle lehké jsem to nečekal," dodal s úlevou František Dvořák. 

Nominace na ZOH v Salt Lake City

BIATLON
Muži:
Roman Dostál, Petr Garabík, Tomáš Holubec, Ivan Masařík, Zdeněk Vítek.

Ženy: Irena Česneková, Eva Háková, Kateřina Losmanová, Magda Rezlerová, Zdenka Vejnarová. 

BOBY
Muži:
Pavel Puškár, Jan Kobián, Ivo Danilevič, Roman Gomola, Peter Kondrát, Milan Studnička.

KRASOBRUSLENÍ
Sportovní pár:
Kateřina Beránková, Otto Dlabola.
Taneční pár: Kateřina Kovalová, David Szurman.

LEDNÍ HOKEJ
Brankáři:
Roman Čechmánek, Dominik Hašek, Roman Turek. 
Obránci: Roman Hamrlík, Tomáš Kaberle, Pavel Kubina, Michal Sýkora, Martin Škoula, Richard Šmehlík, Jaroslav Špaček.
Útočníci: Petr Čajánek, Jiří Dopita, Radek Dvořák, Patrik Eliáš, Martin Havlát, Milan Hejduk, Jan Hrdina, Jaromír Jágr, Robert Lang, Pavel Patera, Petr Sýkora, Robert Reichel, Martin Ručinský.

AKROBATICKÉ LYŽOVÁNÍ
Boule:
Nikola Sudová.
Skoky: Aleš Valenta.

BĚH NA LYŽÍCH
Muži:
Lukáš Bauer, Martin Koukal, Jiří Magál, Petr Michl, Milan Šperl.
Ženy: Helena Balatková, Kateřina Hanušová, Kateřina Neumannová, Kamila Rajdlová, Ilona Bublová.

SEVERSKÁ KOMBINACE
Muži
: Lukáš Heřmanský, Pavel Churavý, Milan Kučera, Ladislav Rygl, Petr Šmejc.

SJEZDOVÉ LYŽOVÁNÍ
Muži:
Ondřej Bank, Stanley Hayer, Jan Holický, Petr Záhrobský, Borek Zakouřil. Ženy: Lucie Hrstková, Eva Kurfürstová, Gabriela Martinovová, Petra Zakouřilová.

SKOKY NA LYŽÍCH
Muži:
Michal Doležal, Jakub Janda, Jan Matura, Jan Mazoch.

RYCHLOBRUSLENÍ
Muži:
David Kramár

RYCHLOBRUSLENÍ NA KRÁTKÉ DRÁZE
Ženy:
Kateřina Novotná.

SANĚ
Muži:
Michal Kvíčala.
Ženy: Markéta Jeriová.

SKELETON
Muži:
Josef Chuchla.

Autor:

Nejčtenější

Jágr bude tváří hokejového turnaje ZOH 2022 v Pekingu, prozradil Tvrdík

Jaromír Jágr během tréninku s dětmi na třineckém ledě

Jaromír Jágr bude tváří hokejového turnaje zimních olympijských her v Pekingu v roce 2022. Bude...

Další z rubriky

Lyžaři byli vymazáni z olympijských listin


Kuala Lumpur Rakouští běžci na lyžích Marc Mayer a Achim Walcher byli dodatečně vyloučeni z letošních zimních...

Lazutinová se bude o medaili soudit


Moskva Místo pokory a studu po dopingové aféře přešla ruská běžkyně na lyžích Larisa Lazutinová do...

Zlatou medaili dostala Slucká až doma


Moskva Kopii zlaté olympijské medaile dostal krasobruslařka Irina Slucká během slavnosti na Rudém náměstí...

Najdete na iDNES.cz