Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Českou olympijskou turistiku Jirásek odmítá

15 2002
Praha - Odmítá názor, že česká výprava bude na zimních olympijských hrách v Salt Lake City zbytečně početná. Milan Jirásek, předseda Českého olympijského výboru, vidí ZOH jako světovou slavnost a manifestaci soudržnosti. "Na olympiádu se nemůžeme dívat jako na mistrovství světa, má úplně jiná specifika," podotkl Jirásek. "A z naší strany se nejedná o turistickou účast, takové závodníky do Salt Lake City neposíláme," upozornil.

Česká výprava bude druhá nejpočetnější v historii, což by mělo signalizovat, že zimní sporty jsou na vrcholu. Přitom v mnoha případech tomu tak není.
Na druhou stranu se jedná o dobrou vizitku pro Českou republiku, podle odborné studie bude olymiádu jenom v televizi sledovat 3,4 miliardy lidí. Je to dobrá investice.

Přijmou takové stanovisko všichni?
I já sám cítím, že v některých případech nemáme velké šance, ale z naší strany se jedná o solidární povinnost k jednotlivým disciplínám, pro něž je účast důležitá.

Někdy se tedy jedná jen o symbolickou nominaci?
V jistém smyslu ano, je to však přínosné pro budoucnost. Odsouzení některého odvětví neznamená jen menší zájem ze strany sponzorů, ale i ze strany mladých talentů, kteří pak dají přednost něčemu jinému. A Salt Lake City aspoň všem nastaví pravdivé zrcadlo, jak jsou na tom v porovnání se světem.

Proto podporujete i hojnou účast družstev?
Týmové soutěže patří mezi nejoblíbenější, a pokud by se jich zúčastnili pouze ti, kdo mají naději na umístění v elitní šestici, závodní pole by pak těžko vypadalo důstojně.

S jakými ambicemi tedy vlastně český tým do Salt Lake City odjíždí?
Žádné úkoly si nepředepisujeme. Historie potvrdila, že občas byla medailová žeň bohatá, ale někdy jsme vyšli i naprázdno. Byl bych zklamán, kdybychom se vraceli bez medaile, i když je potřeba umět přijmout porážky. Splnění mého přání by znamenalo zopakovat v určitém měřítku Nagano.

Takže tři medaile? Zlato hokejistů a úspěchy Neumannové?
Je právě těžké na Nagano navázat, protože zopakovat to, co hokej dokázal, vítězství na Turnaji století, bude nesmírně obtížné. Navíc, všichni chtějí Čechy srazit z trůnu dolů. I další umístění v popředí však budou důležitá, přestože pro veřejnost jsou vždycky při hodnocení nejdůležitější medaile.      

Autor:


Další z rubriky

Ruské běžkyně medaile vracet nebudou


Harrachov Olympijské medaile zůstanou běžkyním na lyžích Danilovové a Lazutinové. Dopingové vzorky, odebrané...

Lyžaři byli vymazáni z olympijských listin


Kuala Lumpur Rakouští běžci na lyžích Marc Mayer a Achim Walcher byli dodatečně vyloučeni z letošních zimních...

Rozhodčí Le Gougneová prý je obětí komplotu


Paříž Francouzská sudí Marie-Reine Le Gougneová tvrdí, že se na olympijských hrách v Salt Lake City stala...Najdete na iDNES.cz