Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Sobota 21. října 2017 Brigita

Českou vlajku ponese při zahájení Sáblíková

4 2006
Praha - Česká olympijská výprava už zná jméno sportovce, který při slavnostní zahájení her v Turíně ponese českou vlajku. Volba padla na rychlobruslařku Martinu Sáblíkovou. Ta se v roli vlajkonoše setká například s chorvatskou lyžařkou Janicou Kosteličovou nebo lotyšským hokejovým gólmanem Artursem Irbem.

Osmnáctiletá držitelka juniorských světových rekordů na 3000 a 5000 metrů převezme pomyslnou štafetu po akrobatickém lyžaři Aleši Valentovi, který byl vlajkonošem výpravy a poté i jediným majitelem zlaté medaile před čtyřmi lety v Salt Lake City.

Sáblíkovou nabídka představitelů národního olympijského výboru ČOV hodně překvapila. "Dozvěděla jsem se to v sobotu vpodvečer a vůbec jsem nevěděla, co na to říct. Je to až neuvěřitelné! Je to pro mě ohromná pocta a doufám, že nic nepokazím," uvedla.

Výběr vlajkonoše komplikoval fakt, že v době zahájení her v jejich dějišti nebudou všichni čeští sportovci, některé zase hned druhý den čeká závod a například zástupci lyžařských disciplín budou bydlet daleko od Turína v horách.

Proto chtěl národní olympijský výbor ČOV oznámit jméno vyvoleného až na poslední chvíli.

"Jako první jsme oslovili Kateřinu Neumannovou, ale pak jsme se rozumně dohodli, že by to nebylo dobré. Museli jsme vybírat z lidí, kteří budou ve vesnici v Turíně," řekl šéf české mise František Dvořák.

Proto nakonec oslovili Sáblíkovou. Druhou volbou byl skokan na lyžích Jakub Janda, jeden z kandidátů na medaili se ale také osobně nezúčastní zahájení.

Reálně tak mohli zástupci ČOV vybírat z trojice Sáblíková, rychlobruslařka na krátké trati Kateřina Novotná nebo krasobruslař Tomáš Verner.

Rodačka z Nového města na Moravě s čestnou úlohou souhlasila i přesto, že první závod ji čeká již 12. února, kdy je na programu her závod na tři kilometry.

"Nebude však muset absolvovat strastiplnou cestu z hor a únava nebude taková," věřil Dvořák.

Čtvrtá žena z nedávného mistrovství Evropy ve víceboji by neměla mít ani problém se samotnou váhou vlajky.

"Předpokládáme, že stejně jako na minulých hrách bude tyč z hliníku, takže vlajka nebude tak těžká," dodal Dvořák na adresu drobné rychlobruslařky.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze