Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V rytmu samby byl v Riu otevřen Český dům, účastnil se i Zeman

5 2016
Český olympijský tým má v Riu de Janeiro už i své zázemí pro oslavy a setkávání. Za účasti prezidenta republiky Miloše Zemana byl za rytmů samby a bubnů slavnostně otevřen Český dům, který je místem setkávání sportovců, funkcionářů, sponzorů, fanoušků i novinářů.

Český dům funguje na olympijských hrách už od Barcelony v roce 1992 a velký úspěch sklidil zejména na minulých hrách v Londýně, kde byl zázemím i pro fanoušky, kterých v Británii osobně byly tisíce. Projekt domu v Riu je i proto skromnější, vedle Zemana ho otevřeli i slovenský prezident Andrej Kiska či ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová.

Situován je v luxusní rezidenční čtvrti Barra da Tijuca a je zapuštěný do země. Jeho okolí dotvářejí palmy a hory ve tvaru homolí, na střeše září do noci všemi barvami silueta běžce Emila Zátopka, jehož postavička provází český tým celými hrami.

„Byla to práce rok a půl zpátky, je to nejlepší lokalita. Je to tady bezpečná oblast v porovnání s Copacabanou a centrem města. Je to blízko olympijské vesnici, aby to měli sportovci blízko. Třeba jen na pivo nebo oslavit medaili,“ řekla Blanka Konečná, vedoucí štábu Českého domu.

05.srpna 2016 v 00:22, příspěvek archivován: 05.srpna 2016 v 00:39

Český dům pro #Rio2016 hlásí otevřeno! Pásku přestřihli páni prezidenti Miloš Zeman a Andrej Kiska. pic.twitter.com/ZSdrDbXNeE

Česká republika se v Českém domě i prezentuje. Jsou k vidění výrobky padesátky českých firem, země se představuje i jako turistická destinace. „Dům je otevřený i fanouškům, lze tady sledovat Českou televizi i brazilskou televizi,“ uvedla Konečná.

Náklady na zřízení domu se zatím nedají vyčíslit i kvůli specifické brazilské liknavé povaze. „Takže uvidíme, co nás ještě bude čekat. Pohybujeme se v rozmezí 27 až 36 milionů korun. Je to velké rozmezí, ale raději počítáme s rezervou,“ pousmála se Konečná.

Prezident Miloš Zeman si prohlédl zázemí české části olympijské vesnice v Riu...

Prezident Miloš Zeman si prohlédl zázemí české části olympijské vesnice v Riu de Janeiro.

Výbava domu se zařizovala čtyři měsíce dopředu, pak od května materiál cestoval do Brazílie. „Řešili jsme i nějaké nedostatky, naštěstí sem každou chvíli přiletěl speciál, takže jsme něco mohli ještě dopravit sem opravené,“ uvedla Konečná.

Dům je otevřený od jedenácti hodin do půlnoci a kromě českého piva v něm lze ochutnat i českou kuchyni. „Máme tady Češku, která žije v Brazílii a kuchaři pomáhá. Guláš děláme z brazilského hovězího,“ dodala s úsměvem Konečná.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze