Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Český hokejový rozhodčí jede na olympiádu

9 2002
Pardubice - Start na olympijských hrách není vysněnou metou pouze pro sportovce, ale i pro rozhodčí. Jediným českým zástupcem mezi muži v pruhovaných dresech na hokejovém turnaji v Salt Lake City bude čárový sudí Petr Blümel. Má za sebou zatím dva světové šampionáty juniorů do dvaceti let a vloni řídil zápasy na mistrovství světa seniorů v Německu. A právě tam udělal důležitý krok k tomu, aby mohl jet na letošní olympiádu. Do širšího výběru se ještě dostal Vladimír Šindler, mezi šest nominovaných hlavních rozhodčích se ale nedostal, a tak je v pozici prvního náhradníka.

"Splnil se mi velký sen," libuje si Petr Blümel. "Velkým překvapením pro mě bylo už zařazení do širší nominace," dodává osmadvacetiletý rozhodčí, který se už zkušenostmi z velkých hokejových soutěží může pochlubit. Vlastní nejvyšší licenci opravňující ho rozhodovat utkání na vrcholných mezinárodních akcích.

Kdy bylo rozhodnuto o konečné nominaci rozhodčích na olympijské hry v Salt Lake City a kolik sudích bylo v původní širší nominaci?
O konečné nominaci na olympiádu se rozhodlo po zářijovém semináři v německém Füssenu. Bezprostředně po jeho skončení následovalo dvoudenní jednání mezinárodní komise rozhodčích IIHF. Na tomto jednání padla konečná nominace hlavních a čárových rozhodčích na olympiádu. V širší nominaci bylo jedenadvacet rozhodčích, v konečné nominaci je šestnáct rozhodčích.

Jaká kritéria rozhodovala o nominaci?
Jedním z kritérií byly dosažené výsledky na semináři ve Füssenu, a sice z pravidlového testu, testu bruslení a osobního pohovoru. Tohoto semináře se však nemohli zúčastnit dva rozhodčí ze Spojených států a jeden z Kanady z důvodu situace po teroristických útocích na USA. Seminář se totiž konal od 13. září. A tak důležitou roli v sestavení nominace hrály i výsledky, kterých dosáhli jednotliví rozhodčí na předcházejících turnajích pořádaných IIHF.

Je nominace rozhodčích skutečným odrazem jejich kvalit, nebo v tom hraje důležitou roli spíše funkcionářská diplomacie?
Dle mého názoru se komise snažila udělat maximum, aby vybrala jen ty nejlepší, kteří budou zárukou kvalitního odřízení zápasů. Svědčí o tom už jen ten fakt, že před olympijskými hrami v Naganu byl přípravný kemp jen pro hlavní rozhodčí a ne v takovém rozsahu jako letos ve Füssenu. Tím ale nechci říci, že by při sestavování "vyvolených" nehrála určitou roli diplomacie, to určitě ano.

Kolik hlavních a čárových rozhodčích bude na OH a jaký je poměr mezi Evropou a NHL?
První fáze turnaje, tedy kvalifikace o dvě postupová místa, se zúčastní šest hlavních a deset čárových rozhodčích. Jedná se výhradně o kmenové rozhodčí Mezinárodní hokejové federace IIHF a budou mezi nimi i dva sudí ze Spojených států a dva z Kanady. Nejedná se však o rozhodčí, kteří řídí NHL. Ti se zapojí až do hlavního olympijského turnaje. Po kvalifikaci by měla být vybrána polovina rozhodčích z IIHF, které doplní tři hlavní a čtyři čároví z NHL. Ti budou rozhodovat hlavní soutěž turnaje na olympijských hrách. Zbylí rozhodčí pojedou po kvalifikaci domů.

V širší nominaci byl mezi hlavními rozhodčími i Vladimír Šindler. Bude také v Salt Lake City?
Vladimír Šindler se bohužel mezi šest nominovaných hlavních rozhodčích nedostal. Je na pozici prvního náhradníka.

Kolik zápasů byste měl odřídit?
To je momentálně těžké říci. Samozřejmě to záleží na tom, jestli budu vybrán pro závěrečný turnaj, nebo nikoliv. V kvalifikaci by se mělo jednat o dva až tři zápasy.

Už bylo určeno, v jakých zápasech se objevíte?
Na všech mezinárodních turnajích není známo nasazení rozhodčích dopředu. Nominace se dělá až den před zahájením turnaje, a to většinou jen na následující dva dny. Poté v závislosti na vývoji turnaje komise vypracuje nominaci na další dny.

Vydáváte se do zámoří s nějakým snem? Toužíte řídit nějaký konkrétní zápas?
Můj sen se už splnil tím, že jsem se dostal na olympijské hry. Vždyť hokejový turnaj na olympiádě se těší velké popularitě a díky účasti hráčů z NHL získal obrovskou prestiž. Samozřejmě si teď kladu další cíl, a to je dostat se do užšího výběru rozhodčích IIHF, kteří budou řídit společně s rozhodčími NHL hlavní turnaj. Pokud se mi to podaří, bude to fantastické. Pokud ne, určitě nebudu zklamaný, protože se mi podařilo zažít olympijskou atmosféru.

V Salt Lake City se to bude na ledě hemžit největšími hokejovými hvězdami současnosti. Laika možná v této souvislosti napadne slovo respekt. Nebudete ho mít před hráči typu Lemieuxe, Yzermana, Bureho či Fjodorova?
Slovo respekt asi není to správné slovo, protože naším úkolem je odhalovat porušení pravidel ledního hokeje během utkání a je jedno, jestli se proviní hvězda z NHL nebo hráč z nejvyšší soutěže jiné země. Samozřejmě, že si člověk uvědomí, mezi jakými hráči se při tomto turnaji na ledě pohybuje, a snaží se udělat maximum, aby hrál důstojnou roli při takové hokejové podívané.

Případný úspěch českého týmu výrazně zkomplikuje vaše obsazení pro rozhodující zápasy turnaje. Jste s tím smířen?
Pokud se dostanu mezi vybrané rozhodčí IIHF, kteří budou řídit hlavní turnaj, tak mi vůbec nebude vadit, že mi nasazení budou komplikovat případné úspěchy našeho týmu. Naopak si přeji, aby těch komplikací bylo co nejvíce, čili aby český hokejový tým opět bojoval o metu nejvyšší.

Jak vypadala vaše příprava na olympijské hry?
Na olympiádu jsem se připravoval naprosto stejně jako na každý jiný turnaj IIHF. Jen jsem trochu více kladl důraz na přípravu před soustředěním ve Füssenu. Soustředil jsem se zejména na fyzickou kondici a snažil jsem se i o zdokonalení znalostí angličtiny, protože všechny přednášky, semináře a testy tam probíhaly právě tomto jazyku.

V září jste se zúčastnil už zmíněného přípravného kempu ve Füssenu. Uskutečnila se ještě nějaká podobná akce rozhodčích, kteří byli na olympijské hry nominováni?
Žádná taková akce se už neuskutečnila. Další kolo přípravy bude až těsně před začátkem turnaje. Proto také odlétáme již šestého února, abychom měli alespoň dva dny na doladění všech skutečností, které by mohly přispět ke zdárnému odřízení turnaje.

Na olympijských hrách budou startovat především hokejisté z NHL. Sledoval jste v rámci přípravy na olympiádu nějakým způsobem tyto zámořské soutěže?
Samozřejmě jsem je sledoval, ale pouze jako divák u televize. Nebyla to žádná speciální příprava.

Liší se podle vašeho názoru rozhodování zápasů v Evropě a v NHL?
Samozřejmě. Pravidla NHL se liší od pravidel IIHF v rovině posuzování nedovolených zákroků, jejich trestání, posuzování zakázaného uvolnění a ještě v dalších věcech. Velká odlišnost je v postavení rozhodčích v hokejové společnosti. Vždyť v NHL jsou všichni profesionálními rozhodčími. Olympijský hokejový turnaj se však bude hrát podle podle pravidel IIHF, takže se rozhodčí z NHL musí přizpůsobit těmto pravidlům. Myslím si však, že to pro ně nebude velký problém.

Na olympiádě v Naganu byl čárový rozhodčí Václav Český. Konzultoval jste s ním jeho zkušenosti z předešlé zimní olympiády?
O hrách jsme spolu hovořili, ale hned po jeho příjezdu z Nagana. Ptal jsem se čistě ze zajímavosti, ne kvůli tomu, abych získal nějaké zkušenosti pro další olympijské hry. V té době jsem vůbec netušil, že bych na příští olympiádě mohl být právě já.

KARIÉRA PETRA BLÜMELA

* Hokejový rozhodčí z Pardubic
* Osmadvacet let
* Sedmou sezonu řídí jako čárový rozhodčí zápasy v české extralize
* Už pět let je mezinárodním sudím IIHF
* Třetí sezonu má nejvyšší licenci, která ho opravňuje řídit utkání na světových šampionátech mužů a juniorů a na olympijských hrách
* Zúčastnil se juniorského mistrovství světa v roce 2000 ve Švédsku, kde byl na čáře při utkání o třetí místo mezi Kanadou a USA, a v roce 2001 v Rusku.
* V roce 2001 řídil na seniorském světovém šampionátu v Německu osm zápasů včetně čtvrtfinále mezi Německem a Finskem
* Nyní se poprvé ve své kariéře rozhodčího zúčastní zimních olympijských her v Salt Lake CityAutor:


Nejčtenější

Křik ženského pelotonu. Cyklistkám se nelíbí trať na olympiádě v Tokiu

Zlatou medaili v silničním závodu s hromadným startem v Riu vyhrála po...

Pořadatelé letní olympiády v Tokiu 2020 zveřejnili tratě mužského a ženského silničního závodu....

Další z rubriky

Ruská federace tvrdě kritizovala Fetisova


Praha Ostrou kritiku Ruské hokejové federace si vysloužil hlavní trenér a manažer ruské olympijské sborné...

Rozhodčí Le Gougneová prý je obětí komplotu


Paříž Francouzská sudí Marie-Reine Le Gougneová tvrdí, že se na olympijských hrách v Salt Lake City stala...

Slalomář Baxter musí vrátit olympijský bronz

Baxter s inhalátory

Londýn Britský lyžař Alain Baxter přijde kvůli pozitivnímu dopingovému nálezu o bronzovou olympijskou...Najdete na iDNES.cz