Zlodějna! Šmelinářské kšefty! Na olympijské půdě vypukla hádka o Sazku

Krach Sazky přinesl sportu obrovské foionanční ztráty, což před rokem připomněli obšenci sportovců, které někdo umístil nedaleko sídla společnosti (4. 4. 2011) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

19 2012
Pád loterijní společnosti Sazka, který připravil české sport o stálý zdroj příjmů, způsobil ostrou výměnu názorů na dnešním plenárním zasedání Českého olympijského výboru. Padla řada ostrých slov a obvinění, zazněla i emotivní omluva předsedy ČOV Milana Jiráska.

"Suďte mě, dělal jsem, co jsem mohl," řekl předseda Jirásek v reakci na proslov Františka Jandy, předsedy Českého šermířského svazu. Ten vyčetl zástupcům českého sportu v představenstvu Sazky vysoké odměny a další nákladné osobní výhody.

"Odměny jsme dostávali vysoké, ale byl jsem ujišťován, že v porovnání s ČEZem a dalšími společnostmi s vysokým obratem byly prý nízké. Nikdy jsem o odměnách nerozhodoval a nevzal jsem nic, co by bylo nebylo řádně schváleno," hájil se Milan Jirásek a s pokorou v hlase dodal: "Není to nic, co bych si dal za rámeček a za rámeček si to ani nedám."

Předseda ČOV Milan Jirásek při představování projektu Žijeme Londýnem.

V listopadových volbách už Milan Jirásek nebude usilovat o funci předsedy Českého olympijského výboru. Rozhodl se skončit.

Emoce odstartovaly rutinní zprávy o činnosti a o hospodaření Českého olympijského výboru v roce 2011. Milan Jirásek se problematiky Sazky dotkl jen okrajově, když řekl, že pro sportovní prostředí to byl rok neklidu, nejistoty, ba i vážných rozporů. "V souvislosti se Sazkou se dlouhodobě zhoršuje financování sportu," řekl.

Místopředseda ČOV pro ekonomiku Jiří Kejval vývoj kolem Sazky podrobně zrekapituloval. Upozornil například na fakt, že trend dlouhodobě klesajících příspěvků z výnosů Sazky do českého sportu se ve dvou případech zastavil, a to vždy v roce, kdy se volil nový předseda Českého svazu tělesné výchovy (ČSTV). Tato zastřešující sportovní organizace byla až do loňského úpadku majoritním vlastníkem Sazky.

"Tyto události pomohou nastartovat nové fungování a financování sportu. Naučí nás držet pohromadě, ať jde o olympijský sport, neolympijský nebo rekreační. Při jednání s politickými představiteli jsme poznali, že proti sportu jako takovému nikdo nic nemá, ale problém začíná, když sportovci přicházejí postupně a začínají nasazovat jeden na druhého. Pak přidělí peníze radši někam jinam," řekl Kejval.

Sazku jste rozkradli, slyšel bývalý místopředseda

Následná diskuse však místopředsedova slova o jednotě nepotvrdila. Už Karel Bauer, do roku 2004 ekonomický místopředseda ČOV, vystoupil s připomínkou, že Milan Jirásek, jako zástupce olympismu v představenstvu Sazky, měl vystupovat razantněji. A dodal: "Čekal jsem slůvko ´promiňte´, nějakou omluvu."

Změlík zvolen, Hušák přišel o funkci v ČOV

Aleš Hušák, bývalý generální ředitel Sazky, byl až dosud členem rozhodčí komise ČOV. Dnešní schůze ho odvolala. Z výkonného výboru ČOV odstoupili i další lidé spjatí se Sazkou - bývalý předseda ČSTV Pavel Kořan a bývalý předseda střeleckého svazu Jaroslav Pekař.

Novým členem pléna ČOV byl zvolen Robert Změlík, jako olympijský vítěz má právo stát se individuálním členem.

Prémie za stříbro a bronz se zvyšují. Olympijský vítěz z Londýna dostane stejně jako v minulých hrách prémii od ČOV 1,5 milionu korun, stříbrní a bronzoví medailisté si polepší o 50 tisíc korun na 750 000, respektive 450 000 korun.

S připomínkami ke Kejvalově zprávě pak vystoupil někdejší místopředseda Sazky Roman Ječmínek, který mimo jiné vyčetl sportovnímu hnutí loňské váhání v době, kdy se Sazka řítila do záhuby.

Tím rozčílil předsedu šermířů Jandu. "Manažment Sazku rozkradl, chybí mi tady zmínka o stomilionových platech, o milionových fakturách za vaše soukromá letadla. Roční rozpočet mého svazu nedosahuje měsíčního příjmu místopředsedy Sazky!" vypočítával František Janda. Mluvil o zlodějně, šmelinářských kšeftech a Ječmínka označil za jednoho z hlavních viníků. "Sport se musí očistit od představitelů, jako jste vy, pane Ječmínku. Měli jste akcie jen spravovat, ale vy jste se chovali jako majitelé."

Roman Ječmínek ostrá slova nechtěl komentovat, Jandu však označil za člověka, který byl blízkým spolupracovníkem bývalého neohroženého vládce nad Sazkou Aleše Hušáka. "Sazku znám jen jako barák, nic jsem s ní neměl, jsem ve výboru ČOV první volební období," hájil se pak v kuloárech šermířský předseda a vyzval k prošetření bývalých funkcionářů Sazky. "Celou dobu porušovali zákon, který zakazuje souběh funkcí členů představenstva a výkonných ředitelů či náměstků," tvrdí Janda.

Jirásek už nebude kandidovat, nahradit ho chce Kejval

Loterijní společnost Sazka se ocitla v problémech kvůli vysokým dluhům z doby, kdy financovala výstavbu O2 Arény. V loňském roce prošla konkurzem, sportovní společenství nad ní ztratilo kontrolu a akcie se dostaly do rukou společností PPF a KKCG.

"Sazka je moje noční můra," svěřil se v jedné z reakcí Milan Jirásek, který dnes před plénem ČOV potvrdil, že na předsedu už v letošních volbách kandidovat nebude.

O funkci prvního muže českých olympioniků se už přihlásil dosavadní místopředseda Jiří Kejval. "O víkendu mě nominoval veslařský svaz, rád bych sjednotil český sport," řekl Kejval, bývalý veslař a předseda Českého veslařského svazu. Plénum dnes rozhodlo, že volby nového vedení ČOV proběhnou 1. listopadu.

Nejčtenější

Jágr bude tváří hokejového turnaje ZOH 2022 v Pekingu, prozradil Tvrdík

Jaromír Jágr během tréninku s dětmi na třineckém ledě

Jaromír Jágr bude tváří hokejového turnaje zimních olympijských her v Pekingu v roce 2022. Bude...

Další z rubriky

Dvě Barbory. Zlaté české naděje pro olympijské Tokio či Paříž

Barbora Malíková si doběhla pro zlato na mládežnické olympiádě v Buenos Aires.

Vyrostou z nich hvězdy pro hry v Tokiu či Paříži? Češky Barbora Seemanová a Barbora Malíková zatím...

Šéf MOV Bach podpořil italskou kandidaturu na zimní olympiádu 2026

Prezident Mezinárodního olympijského výboru Thomas Bach během zasedání v...

Společná kandidatura Milána a Cortiny d'Ampezzo na pořádání zimních olympijských her 2026 může...

Kajakář Dostál bude moci na OH v Tokiu bojovat o tři medaile

Český kajakář Josef Dostál obhájil titul na trati 500 metrů a získal čtvrté...

Kajakář Josef Dostál může na olympijských hrách v roce 2020 v Tokiu pokusit vybojovat hned tři...

Najdete na iDNES.cz