Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Český olympijský výbor slaví, předseda Jirásek dostal prestižní řád

25 2009
Řetěz s olympijskými kruhy a olivovou ratolestí. K tomu diplom a odznak. Tak vypadá Olympijský řád, který dnes při slavnostním zasedání Českého olympijského výboru, jenž slaví 110. výročí, převzal jeho předseda Milan Jirásek.

Milan Jirásek, jenž šéfuje Českému olympijskému výboru (ČOV) již od roku 1996, dostal při slavnostním plenárním zasedání Olympijský řád z rukou Patricka Hickeyho, prezidenta Evropských olympijských výborů. "Dobře znám nasazení pana předsedy Jiráska. Vím, že toto výročí pojme jako odrazový můstek, od něhož se český sport může odrazit do ještě větších výšin," uvedl Patrick Hickey.

Nejvyšší individuální vyznamenání Mezinárodního olympijského výboru, které je udělováno od roku 1974 za mimořádné zásluhy o rozvoj sportu a olympismu, získaly před Jiráskem i další české a československé osobnosti, a to například Věra Čáslavská, Emil Zátopek, Ludvík Daněk, Dana Zátopková, Jan Železný či Zdeněk Remsa.

"Každý říká, že takový řád je dílo kolektivu, a já to musím potvrdit. Kdyby nebylo dobrého postavení Českého olympijského výboru v mezinárodním měřítku, žádný řád by nebyl. A já mám štěstí, že jsem předsedou zrovna v této dobře," uvedl Jirásek. "Nevím, jestli si řád zasloužím, možná ani ne. A jestli neměl být na odchodnou. Ale to nevychází."

Jirásek byl totiž v lednu počtvrté v řadě zvolen předsedou ČOV. "Něco jsem si odpracoval, ale ještě musím vydržet," říkal s úsměvem.

O tom, že má být oceněn, se dozvěděl minulý týden. "Jenže člověk nikdy neví, jestli řád dorazí. Vzpomeňme na Vlastu Buriana, jak se těšil na medaili a žádná na něj nevyšla," žertoval Jirásek. S vážnější tváří už dodával: "Říkal jsem si, aby to nevypadalo, že jsem se o řád hlásil. Trochu jsem se bránil, abych sbíral ocenění, dokud jsem ve funkci."

A tak zatím ani netuší, kam Olympijský řád uloží. "Určitě na čestné místo. Ale kdo ví, jestli vůbec patří domů. Nevím, jestli by spíš nemělo jít do muzea. Každopádně se s ním pochlubím."

Medaili Pierra de Coubertina převzal dnes dlouholetý funkcionář Emanuel Bosák. Pětaosmdesátiletý profesor stál v čele tehdejšího Československého olympijského výboru v 1967-1970. Toto ocenění získávají osobnosti, jež významně přispěly k propagaci sportu a olympijské myšlenky.

Národní olympijský výbor slaví 110. výročí. Byl založen 18. května 1899 pro hry v Paříži. O necelý rok později se z dočasného výboru změnil ve stálý. Při příležitosti jeho výročí byly oceněny další osobnosti. Medaili "Tibi Gratias", tedy "Tobě díky", převzala i řada sportovců. Ti celkem dobyli 22 olympijských triumfů.

Kdo získal ocenění

Medaile Pierre de Coubertina: Emanuel Bosák
Olympijský řád: Milan Jirásek
Cena Oty Pavla: novinář Jaroslav Šálek.
Medaile Tibi Gratias - sportovci: Dana Zátopková, Věra Čáslavská, Jiří Raška, Vítězslav Mácha, Jan Železný, Martin Doktor, Štěpánka Hilgertová, Roman Šebrle, Kateřina Neumannová, Kateřina Emmons, vítězný fotbalový tým, zlatí hokejisté z Nagana 1998. Dále byli oceněni funkcionáři, členové ČOV, osobnosti sportu a partneři, mezi nimi například Jiří Zedníček, Květa Jeriová-Pecková, Jan Kůrka či Karel Gut.

Autor:


Nejčtenější

Wiggins se vzdal snu. O veslařskou medaili v Tokiu bojovat nebude

Bradley Wiggins mává divákům po překonání rekordu v hodinovce.

Pětinásobný olympijský vítěz v cyklistice Bradley Wiggins se vzdal myšlenky probojovat se na...

Další z rubriky

Švýcaři v referendu odmítli pořádání olympiády 2026 v Sionu

PODPORUJEME SION 2026. Nálepka na skle volební místnosti, kde Švýcaři v...

Švýcarsko se nebude ucházet o právo uspořádat v roce 2026 zimní olympijské hry. Obyvatelé kantonu...

Nejlevnější vstupenky na OH v Tokiu budou stát symbolických 2020 jenů

Olympijské hry v roce 2020 uspořádá Tokio.

Nejlevnější vstupenky na olympijské soutěže v Tokiu 2020 bude možné pořídit za symbolických 2020...

Rozšíření turnaje hokejistek na zimních hrách otevřelo šanci i pro Češky

České hokejistky se radují z gólu v zápase se Švýcarskem.

Rozšíření olympijského turnaje hokejistek na deset týmů otevírá šanci i pro české reprezentantky,...Najdete na iDNES.cz