Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Český olympijský výbor dostal z loterií o 13 milionů víc než čekal

ilustrační foto | foto: AP

7 2015
Celkem 443,5 milionů korun činí přínos z loterijní daně od sázkových kanceláří do pokladny Českého olympijského výboru (ČOV), což je o třináct milionů více, než očekával na základě předběžných hospodářských výsledků firem.

Ve svém vydání to napsal ekonomický deník E15.

Do olympijské kasy, z níž peníze z devadesáti procent putují do sportovních svazů, přispělo celkem jedenáct firem. Největší částku, více než 200 milionů, dodala Sazka. Následují internetová verze Tipsportu a Fortuna. Loterijní daň činí nyní dvacet procent z rozdílu mezi tržbami a vyplacenými výhrami.

„Podařilo se nám z loterijních odvodů získat zhruba o čtyřicet milionů víc, než byly naše realistické odhady pro rok 2014. Neprofesionálnímu sportu mládeže se tak dostalo finanční injekce, která je v dnešní době velmi potřebná,“ řekl podle deníku místopředseda ČOV Libor Varhaník. Loterijní společnosti by měly s ČOV spolupracovat i nadále.

Největší díl (39 procent z celkové části) dostanou Fotbalová asociace České republiky a Český svaz ledního hokeje, celkem 45 procent náleží dalším osmdesáti menším sportům. V řádech procent dostanou také Český paralympijský výbor, České obec sokolská a další menší sportovní svazy splňující požadavky dotace. Deset procent si nechá ČOV na své projekty.

Daň nahradila dřívější odvody na veřejně prospěšné účely, o kterých ale rozhodovaly samotné loterijní firmy. Od loňska mohou sázkové kanceláře snížit daňové zatížení o pět procentních bodů na patnáct procent, pokud částku věnují jako dar na sport. Právo rozdělovat peníze dostal právě Český olympijský výbor.

Autoři: ,


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze