Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Středa 18. října 2017 Lukáš

Paralympionici jsou před Londýnem v nejistotě, ostudu řeší i politici

Česká výprava na slavnostním zahájení paralympiády ve Vancouveru. | foto: ČPV: Martin Malý

8 2012
Českým paralympionikům hrozí, že na letošních hrách v Londýně budou každý závodit jen sám za sebe. Mezinárodní paralympijský výbor totiž českému výboru kvůli sporům a porušováním pravidel pozastavil členství. Situací se chtějí necelých osm měsíců před začátkem paralympiády zabývat i politici.

Tři sta delegátů ze 170 zemí si koncem roku na zasedání Mezinárodního paralympijského výboru v Číně vyslechlo, že Český paralympijský výbor byl z toho mezinárodního suspendován.

Česku bylo pozastaveno členství společně se Somálskem a Bangladéšem - těm dvěma z obecných politických důvodů, zato českému výboru pro porušení pěti povinností.

MF DNES získala vyjádření mezinárodního výboru: "Český paralympijský výbor jednal v rozporu s nejméně pěti našimi pravidly několik let. Posílali jsme jim opakovaná varování, ale to k ničemu nevedlo, a proto jsme neměli jinou možnost než přerušit členství," uvedl Craig Spence z Mezinárodního paralympijského výboru.

Pro české paralympioniky - úplně všechny - to může znamenat, že na letošních hrách nebudou moci reprezentovat Česko, ale budou závodit pouze za sebe. Což by v praxi vypadalo tak, že jim například při vítězství nezahraje česká hymna.

"Pokud bude členství pozastaveno i v době blízké paralympiády v Londýně, Mezinárodní paralympijský výbor se bude muset sejít a rozhodnout, zda může český tým závodit pod vlajkou České republiky, či nikoliv," popsal možný vývoj Craig Spence.

Mezinárodnímu výboru vadily spory i nedostatečná komunikace

Českému paralympijskému výboru byla omezena všechna práva s jedinou výjimkou: přihlašovat sportovce. Jedním z důvodů velmi tvrdého postihu pro Česko byl několik let se táhnoucí soudní spor paralympijského výboru a Českého svazu tělesně postižených sportovců. Ten už skončil.

To však nebyl jediný problém. Mezinárodní výbor vytýká českému i selhání v komunikaci - posílal nedostatečné informace své nadřízené organizaci. A čeští "bafuňáři" podle něj selhali také v dodržování standardů a demokratických principů. "Chce-li Český paralympijský výbor obnovit své členství, musí dodržovat naše pravidla," uvedl Craig Spence.

Otázkou ovšem zůstává, zda se dá pět porušených pravidel napravit během několika týdnů. Český paralympijský výbor na zaslané otázky, například co přesně pozastavení členství znamená pro sportovce, neodpověděl.

Sportovci poslali poslancům petici, ti chtějí věc řešit

"Je to celé neuvěřitelná, nepředstavitelná ostuda, ze které mi naskakuje husí kůže. A nejvíc trpí sportovci, kteří se tvrdě připravují na paralympiádu, a několik šašků jim to může zkazit," komentoval celou situaci poslanec TOP 09 Jaroslav Eček.

On sám se coby závodní plavec připravoval na paralympiádu v roce 1996. Ale nakonec na ni nemohl jet, přestože splnil kvalifikační podmínky. "Z výboru mi vzkázali, ať s tím nepočítám. Bez vysvětlení," vzpomíná na životní zklamání Eček.

O průšvihu Českého paralympijského výboru se podle informací MF DNES už dozvěděl i premiér Petr Nečas a byl překvapen. Podle Ečka by bylo řešením udělat v Českém paralympijském výboru hloubkový audit financí.

"To podpořím. Nelíbí se mi, že se problém bagatelizuje," míní například poslankyně Anna Putnová (TOP 09), která se kvůli tomu hodlá obrátit na ministerstvo školství, pod které sport spadá.

Kvůli aktuální situaci mezi paralympioniky vznikla také nedávno Petice za rovné podmínky všech handicapovaných sportovců.

"Jednání na ministerstvu školství mnoho let selhávají, proto se do situace vkládáme my, handicapovaní sportovci, kteří kvůli sporu nemohou reprezentovat Česko a provozovat ani na domácí úrovni odpovídajícím způsobem svůj sport," napsalo petičnímu výboru Sněmovny více než šest tisíc signatářů, mezi nimi například ředitelka Konta Bariéry Božena Jirků, olympijská medailistka Šárka Záhrobská či fotbalový mistr Evropy Antonín Panenka.Najdete na iDNES.czmobilní verze