Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Neděle 22. října 2017 Sabina

Český tým byl přivítán v olympijské vesnici

9 2006
Turín - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Ve čtvrtek odpoledne zavlála v turínské olympijské vesnici česká vlajka. Spolu s australskou, lucemburskou a slovenskou. Týmy oficiálně přivítal v olympijské vesnici Piero Gros, olympijský vítěz ve slalomu na hrách v Innsbrucku v roce 1976. "Když šla nahoru naše vlajka, málem mi vytryskly slzy," přiznala Martina Sáblíková.

Právě česká rychlobruslařka, která ponese českou vlajku při pátečním slavnostním zahájení her, byla jednou z mála sportovců, jež se slavnosti zúčastnili.

Nechyběl ani další sportovec, jehož čeká olympijský závod v Turíně, krasobruslař Verner. Ten s úsměvem všechno dokumentoval na malou videokameru.

"Máme pak od sedmi trénink. Nemusel sem chodit, ale to ho ani nenapadlo," řekla Vernerova trenérka Vlasta Kopřivová. "Jsem tady, abych si užil tu atmosféru," prohlásil Verner.

Z hor příliš sportovců nedorazilo, prakticky jenom sáňkaři. Počet české skupinky tak zachraňovali trenéři a funkcionáři. Nechyběli ani ti nejvyšší: předseda Českého olympijského výboru Milan Jirásek a šéf české olympijské mise František Dvořák.

Ten také od Piera Grose převzal olympijskou pochodeň symbolizující přijetí českého týmu mezi účastníky her.

Slavnost, jež začala ve čtvrtek po čtvrté odpoledne, vyšla i díky nádhernému, až skoro jarnímu počasí, jež v Turíně panuje. "Nahoře je také takhle, ale na tratích je sněhu spousta. Spíš okolo je bláto," řekl Václav Fiřtík, prezident Českého svazu biatlonu.  

"Škoda jen, že je tady v Turíně tak málo českých sportovců a že jsou hory daleko, takže se na žádné další závody nedostanu," litoval Tomáš Verner velké roztříštěnosti sportovišť. Až do příjezdu hokejistů budou v Turíně jenom tři Češi.

Přesto na slavnosti nevypadala česká výprava nepočetně. Třeba ve srovnání s Lucemburskem. To mělo na slavnosti pouhé dva zástupce.Najdete na iDNES.czmobilní verze