Češky zbouraly čínskou zeď po půli

18 2004
Atény - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - České basketbalistky na olympijském turnaji poprvé vyhrály. Po porážkách se Španělskem a USA dokázaly ve třetím duelu základní skupiny B porazit Čínu 98:83 (49:49) a jejich čtvrtfinálové ambice rázem výrazně stouply. Potvrdit je musí ve zbývajících duelech s Koreou a Novým Zélandem.

"Spadl nám kámen ze srdce," ulevila si po zápase Eva Vítečková, která patříla s 20 body k nejlepším střelkyním týmu.

V prvním poločase se skóre rychle přelévalo z jedné strany na druhou. Zatímco české hráčky se pod košem prosazovaly hlavně po kombinačních akcích, Číňanky se opíraly o častou a úspěšnou tříbodovou střelbu. Z devíti pokusů minuly je dvakrát. "Právě při čínských trojkách jsme dělali v obraně největší chyby," ví trenér Jan Bobrovský.

Češkám dělala největší potíže 195 cm vysoká Nan Chenová, která se prosazovala individuálně. "Z počátku jsme nevěděly, jak jí bránit," přiznala Vítečková. "Navíc rozhodčí nám pískali fauly na první dotyk, což není na mezinárodní scéně obvyklé," dodala.

Ve spoře zaplněné hale tak na obou stranách hrála prim ofenziva, i proto skončil poločas 49:49. "Útok byl oboustranně fantastický. Naše úspěšnost byla okolo šedesáti procent," pochvaloval si český kouč.

Jeho svěřenkám vyšel nástup do druhé části zápasu na jedničku. Během pěti minut si vypracoval desetibodový náskok a to i díky trojkám Machové a Veselé. Číňanky znervozněly, začaly chybovat a jejich střelba nebyla zdaleka tak přesná.

"Hlavně jsme změnily obranu, přebíraly jsme si hráčky, každá bránila každou. Třeba malá Romča Hamzová i tu největší Číňanku," popisovala změnu v defenzivě Vítečková. A na Asiatky to platilo.

Pod českou taktovkou se odehrála celá třetí čtvrtina, ovšem objevila se i určitá hrozba. Na čtyřech se zastavila bilance osobní chyb už v prvním poločase u Klimešové, po přestávce také u Večeřové, Machové a Hamzové, tedy vesměs hráček základní sestavy...

I proto se trenér Bobrovský snažil zapojit do hry další basketbalistky. "Úkolu se zhostily dobře," pochvaloval si. "A důležité bylo, že jsme tak ušetřili síly na koncovku zápasu."

Ve 3. minutě poslední čtvrtiny se však vyfaulovala kapitánka Machová a hned vzápětí Večeřová.

Číňanky vycítily šanci, snažily se zvýšit důraz a rychlost. Tři minuty před koncem však český tým stále držel desetibodový náskok (90:80). "Výborně hrála Veselá. Dobře bránila a už dlouho neměla takhle dobrý "sčot"," pochvalil kouč nejlepší střelkyni českého týmu Janu Veselou. Ta zaznamenala 22 bodů.

Asiatky znovu vytáhly svou velkou zbraň, střelbu z tříbodové vzdálenosti, ale tentokrát se k nim štěstí obrátilo zády. České basketbalistky tak už bez dramatické zápletky dokráčely k důležitému vítězství. "Modlila jsem se, jen ať tam nějakou trojku nehoděj. A pomohlo to," usmívala se Eva Vítečková.

"Před olympiádou jsem tvrdil, že má náš tým svou sílu a myslím si to i po třech zápasech v Aténách," tvrdí Jan Bobrovský." Ta síla je v obraně a precizním přechodu do útoku. A věřím, že se nám bude dařit i nadále střelba jako v dnešním zápase."

Prioritou zůstává postup do čtvrtfinále, tým čekají ještě zápasy s Koreou a Novým Zélandem. Tedy papírově nejlehčími soupeři ve skupině. "Nepodceníme je a postoupíme. Jsem o tom přesvědčena," zdůraznila Vítečková.

Spekulovat nad možnými soupeřkami je však předčasné. "Hrajeme zřejmě o druhé nebo třetí místo ve skupině, takže by to vypadalo na Rusko nebo Brazílii. A to si člověk nevybere," dodala.

Výsledek - skupina B:
Česká republika - Čína 98:83 (28:30, 49:49, 75:63)
Body:
Veselá 22, Vítečková 20, Hamzová 16, Klimešová 10, Večeřová 9, Hartigová 8, Machová 7, Kulichová 4, Pavlíčková 2 - Čchen Nan 23, Miao Li-ťie, Suej Fej-fej a Jie Li po 16, Pchan Wej 11, Wang Ling 1. Rozhodčí: Abdellilah (Mar.), Steigerwaldová (Braz.). Fauly: 31:30. Pět chyb: Večeřová, Machová - Jie Li, Miao Li-ťie. Trestné hody: 36/28 - 35/28. Trojky: 6:9. Diváků: 300.
 
tabulka
1. USA 2 2 0 4
2. Španělsko 2 2 0 4
3. Česko 3 1 2 4
4. Čína 3 1 2 4
5. Nový Zéland 2 1 1 3
6. Korea 2 0 2 2

Hana Machová (v červeném) fauluje Pan Wei z Číny.

Michaela Pavlíčková (v červeném) vybojovala míč při souboji s čínskými hráčkami.

Hana Machová (v červeném)atakuje Pan Wei z Číny.

Zuzana Klimešová (vpravo) ze snaží zabránit Miao Lijie ve skórování.

Další z rubriky

Nejdokonalejší plavecké tělo na světě


Atény Firma Speedo mu slíbila milion dolarů, pokud vyloví z olympijského bazénu v Aténách sedm zlatých...

Slavné politiky ubytoval řecký miliardář


Atény Václav Klaus objal Kateřinu Kůrkovou, políbil ji na tvář a řekl: „Málem jsem to nepřežil. Jsem rád,...

Capalini si užil večery. Zvyká si na slávu


Praha Třebaže už má doma pěknou medailovou sbírku, nic nepřekoná olympijský bronz z Atén. Moderní...

Najdete na iDNES.cz