Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Úterý 17. října 2017 Hedvika

Českých sportovců bude v Pekingu méně než v Aténách

Kateřina Baďurová při on-line rozhovoru v redakci iDNES.cz. | foto: David VotrubaiDNES.cz

30 2008
Mají je čím zaplatit. Mají je do čeho obléct. Ale kolik jich bude? Řeč je o českých sportovcích pro olympiádu v Pekingu. Jejich sčítání se zatím zastavilo na čísle 71. Pokračují však kvalifikační klání. Atleti a plavci mohou plnit limity až do července.

Zlatá kandidátka Špotáková teprve vstoupí do hry, medailoví kandidáti Šebrle a Baďurová se nejprve musí uzdravit. Šance živí i jediný zbylý kolektivní sport: ženský basketbal.

Ale jedno je více než pravděpodobné. Rekordní počet 142 českých olympioniků z Atén 2004 nejspíš překonán nebude.

"Počítali jsme opět se zhruba 140 sportovci. Teď to vypadá na 100–120 jmen,“ říká ekonom ČOV Jiří Kynos. Zároveň tak klesne počet doprovodu. "Ušetříme. Každá letenka je 35 tisíc korun navíc.“

I početnější výpravu by však Češi měli z čeho zaplatit. "Finance jsou pokryté,“ tvrdí Kynos. "Rozpočet máme na 32 milionů korun plus 7 milionů naturálního plnění.“

Tři nejdražší položky v rozpočtu? Letenky, cargo a oblečení. Ubytování výpravy naopak hradí čínští organizátoři. Jachtařské lodě poputují do Číny už v červnu po moři. Veslařům odveze jejich lodě po regatě v Luzernu společnost UPS. Na odměny sportovcům je předběžně vymezeno 7 milionů korun.

Každý český olympijský vítěz zbohatne o milion, za stříbro je 500 tisíc, za bronz 300 tisíc. Na předchozích hrách v Aténách získali Češi osm medailí, ale pouze jednu zlatou. To byla nejhorší bilance od her v Melbourne 1956.

"Teď budu spokojen, když přivezeme opět osm medailí,“ říká Milan Jirásek, předseda ČOV. "Nebyla by to stagnace ani sestup dolů, protože světová konkurence je zase o něco těžší.“

Český olympijský výbor patrně ušetří také za cesty politiků. Do Pekingu pozval čtyři nejvyšší ústavní činitele a ministra školství, uslyšel však pětkrát NE. "Náhradníky povolávat nebudeme,“ ujišťuje Jirásek.

V těchto dnech zkoumají olympijské město šéf mise František Dvořák se svým týmem. "Je tu pěkný smog,“ sděloval hned Dvořák textovou zprávou. A ještě: "Nápis Czech Team, co máme na tričkách v čínštině, jsme napsali správně.“ "Generálem“ přes oblečení české výpravy se stala Monika Chalupecká. "Vymyšleno a dohodnuto je vše, hotovo zatím nic,“ povídá.

Míry vzali čtyřem stovkám potenciálních olympioniků. "Teď vybereme, na koho z nich se vyplatí plýtvat látkou,“ vtipkuje. Vzorové kolekce pro slavnostní zahájení her přichystal OP Prostějov. "Zkoušíme je na těch, kteří se už nominovali. Aby se potom nezopakovaly příhody z Atén, kde se některým do kalhot nevešla stehna.“

Na rozdíl od aténského béžového úboru tentokrát nastoupí Češi při zahajovacím ceremoniálu v Pekingu v národních barvách. Otázka zní jen: Kolik obleků bude zapotřebí?

. Jistých je zatím 71 sportovců

Kdo se nominoval do Pekingu a kdo má ještě šanci

Atletika
Bába (výška), Ptáček (tyč), Bílek (chůze), Straková, Laláková, Dubnová (výška), Rybová (tyč), Schindlerová (chůze). Limity je možné plnit do 23. 7.

Badminton
Rozhodne žebříček k 31. 5.


Basketbal
Ženy: rozhodne kvalifikace 9.–15. 6. v Madridu.
Muži nepostoupili.


Cyklistika

Silniční: 2 muži pro hrom. závod.
Dráhová: Ptáčník, Špička, Bábek, Kaňkovský, Lazar, Kozlíková (změna u mužů je možná).
Horská kola: Huříková a Spěšný, nebo Kulhavý.
BMX: Rozhodne žebříček k 31. 5.


Jachting

Trčka (Laser), Maier (Finn), Šmídová – Mrzílková (470).


Judo
J. Ježek (do 73 kg), Petřikov (do 60 kg).


Kanoistika

Rychlostní: Nikdo, kvalifikace bude ještě 15.–18. 5. v Miláně. Vodní slalom:
Hradílek (K1), S. Ježek (C1), Volf – Štěpánek (C2), Hilgertová (K1).


Moderní pětiboj

D. Svoboda. Kvalifikace pokračují.


Plavání

Bazénové: Jedlička, Rubáček, K. Svoboda, Verner, Kazíková, Klosová, Klusáčková-Myšková (účast musí všichni potvrdit na mistrovství Česka přiblížením se k limitu na 98 procent). Další plní limity do 15. 7.
Dálkové: Hlavní kvalifikací je 3. 5. mistrovství světa v Seville.
Synchronizované: Bernardová, Dufková.


Plážový volejbal

Rozhodne žebříček k 20. 7.


Skoky na trampolíně
Honzáková.


Sportovní gymnastika

Konečný a jedna žena, kterou určí domácí kvalifikace.


Sportovní střelba

Jeřábek (malorážka 3 pozice), Smol (malorážka vleže), Haman (vzduch. puška 10 m), Tenk (sport. pistole), Podhráský a Strnad (oba rychl. pistole), Kostelecký (trap), Sychra (skeet), Valová (malorážka 3 pozice), Kalná a Emmons (vzduch. puška), Hyková (sport. pistole), Marušková (vzduch. pistole). Získali místa pro Česko, nominaci musí potvrdit v domácí kvalifikaci.


Stolní tenis

Zatím nikdo, poslední kvalifikace bude 8.–11. 5. v Budapešti.


Tenis

Rozhodnou žebříčky k 9. 6., účast mají jistou Berdych, Štěpánek, Vaidišová i deblisté Vízner, Damm, Dlouhý a Peschkeová.


Triatlon

Rozhodnou žebříčky k 15. 6., účast mají jistou Ospalý, Radová, Frintová.


Veslování

Synek (skif), Jirka, Hanák, Karas, Vitásek (párová čtyřka), Neffe, Bruncvík, Gruber, Horváth (čtyřka bez), Knapková (skif), Antošová, Vařeková (dvojskif). Místa jsou pro Česko, sestava posádek může být změněna. Zbývající lodě mají kvalifikaci 16.–18. 6. v Poznani.


Zápas

Švec (do 96 kg řeckořímský), kvalifikace končí v květnu.


Bez šance:

baseball, box, fotbal, házená, jezdectví, lukostřelba, mod. gymnastika, pozemní hokej, skoky do vody, softball, šerm, taekwondo, vodní pólo, volejbal, vzpírání.

Autor:






Najdete na iDNES.cz



mobilní verze