Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Úterý 17. října 2017 Hedvika

Českým skokanům patří sedmé místo. Závod družstev opanovali Rakušané

Olympijští vítězové ze soutěže družstev skokanů na lyžích, tým Rakouska. Zleva Wolfgang Loitzl, Andreas Kofler, Thomas Morgenstern a Gregor Schlierenzauer | foto: AP

23 2010
Whistler (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Útočili na medaili, ale nakonec čeští skokané obsadili v olympijském závodě družstev sedmé místo. Suverénními vítězi se stali Rakušané, kteří prodloužili sérii neporazitelnosti na velkých akcích už na pět let.

"Byl to hezký dramatický závod, sedmé místo je slušný výsledek," řekl trenér David Jiroutek. "Koudelka zaskákal velmi dobře, Janda s Hájkem měli po jednom vydařeném skoku, Hlava nebyl tak vysoko. Sedmé místo této situaci odpovídá."

Závodu v Olympijském parku ve Whisteru od prvního skoku dominovali Rakušané, stíhali je Němci, a na ostatní země ze světové špičky zbýval souboj o bronzové medaile. S českým týmem o tuto metu bojovaly zejména Norsko, Finsko, Polsko a Japonsko.

Do obou soutěžních kol vstoupili Češi solidním způsobem. Po skocích Antonína Hájka a především Romana Koudelky se na mysl vkrádaly i medailové úvahy, ale druhá dvojice je pokaždé zahnala.

V polovině závodu byli skokani se zlatým přelivem na vlasech sedmí. Potom Hájek skočil 135 metrů, Koudelka ještě o půl metru dál a bylo z toho páté místo.

"Mezi koly jsme si řekli, že si skočíme pro radost, abychom se hezky rozloučili s olympiádou. Ztráty nebyly velké, proto jsem se mohli i posunout výše," řekl Antonín Hájek.

V závěru se však tým vrátil zpět na sedmé místo. Nejslabší z českých skokanů Lukáš Hlava skočil svůj průměr, 126 metrů, ale ve srovnání se soupeři to nestačilo. Navíc finišman Janda měl smůlu na vítr a mezi nadprůměrnými skoky soupeřů dolétl jen 129 metrů. Třeba Japonec Kasai doletěl na 140 metrů, Polák Malysz za ním zaostal o pouhý půlmetr.

"Vítr chodí ve vlnách, asi jsem měl smůlu, nevím," přemýšlel Jakub Janda. "Závod jsme měli rozjetý na lepší umístění, ale bohužel to nevyšlo tak, jak mělo. Mysleli jsme si výš, konkurence je velká."

O vítězi málokdo pochyboval už dlouho před začátkem závodu. Rakouská čtveřice Wolfgang Loitzl, Andreas Kofler, Thomas Morgenstern a Gregor Schlierenzauer vévodila od prvních skoků a neustále svůj odstup navyšovala.

Nejlepší výkony prvního kola předvedli Schlierenzauer se 140,5 metrem a Loitzl s 138 metry. Ve druhém kole se blýskl pro změnu Kofler. Jeho 142 metrů bylo druhým nejlepším výkonem dne. Protože Schlierenzauer uzavřel soutěž letem na 146,5 metru. Na dopadu si sice hrábl rukou do sněhu, na vítězi ale ani to nic změnit nemohlo.

Rakušané za sebou nechali konkurenci o propastných 72,1 bodů. Obhájili tím zlato z Turína.

Druhé místo s obdobnou suverenitou dlouho drželi Němci. Jejich stříbrnou cestu započal Michael Neumayer se 137 metry. Nahlodaly ji až třetí skoky druhého kola, ve kterých Martin Schmitt předvedl podprůměrných 122 metrů. Náhle měli ostatní týmy šanci.

Nor Jacobsen o stříbro zabojoval, letěl na značku 140,5 metru. jenomže Němec Urmann odpověděl stočtyřicetimetrovým skokem a rozdělil medaile.

Soutěž dvanácti družstev se musela obejít bez dvojnásobného olympijského vítěze z Whistleru Simona Ammanna, který ve Švýcarsku nemá náležitě kvalitní kolegy.

skok na lyžích družstev - výsledky

1. Rakousko (Loitzl, Kofler, Morgenstern, Schlierenzauer) 1107,9 b., 2. Německo (Neumayer, Wank, Schmitt, Uhrmann) 1035,8, 3. Norsko (Bardal, Hilde, Evensen, Jacobsen) 1030,3, 4. Finsko (Hautamäki, Happonen, Keituri, Olli) 1014,6, 5. Japonsko (Ito, Takeuči, Točimoto, Kasai) 1007,7, 6. Polsko (Hula, Rutkowski, Stoch, Malysz) 996,7, 7. Česká republika (Hájek, Koudelka, Hlava, Janda) 981,8, 8. Slovinsko (Pikl, Meznar, Prevc, Kranjec) 958,8.Najdete na iDNES.czmobilní verze