Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Pátek 20. října 2017 Vendelín

Porazil rakovinu, v Londýně bude Koukal vlajkonošem olympijské výpravy

Badmintonista Petr Koukal | foto:  Nguyen Phuong Thao, MF DNES

3 2012
Dosud měli všichni spojitost s vodou: v Atlantě veslař, v Sydney a Pekingu kanoisté, v Aténách plavec. Šestým vlajkonošem české olympijské výpravy však bude badmintonista, při zahajovacím ceremoniálu v Londýně půjde v čele pelotonu českých sportovců Petr Koukal.

Pětinásobný mistr republiky zažil v posledních dvou letech zásadní životní zvrat. Máš rakovinu varlat, oznámili mu v létě 2010 onkologové. A jemu se zhroutil svět. "V první chvíli jde vše stranou a řešíte, jak dlouho budete ještě žít," vzpomínal Koukal.

Jenže on svůj boj nevzdal a začal po vzoru slavného cyklisty Lance Armstronga s nemocí bojovat. Hned druhý den po diagnóze se rozhodl: Zvládnu to. Lékaři totiž nemoc odhalili včas. "A já si řekl, že když to překonali jiní, já to dokážu taky," říkal šestadvacetiletý borec.

Čeští vlajkonoši na LOH

Atlanta 1996: Václav Chalupa, veslování
Sydney 2000: Martin Doktor, kanoistika
Atény 2004: Květoslav Svoboda, plavání
Peking 2008: Štěpánka Hilgertová, kanoistika
Londýn 2012: Petr Koukal, badminton

Tříměsíční chemoterapie ho srazila do kolen, nebyl schopný vyjít schody do prvního patra. "Moc mi v návratu pomohl právě sport," připomněl Koukal.

Rakovinu porazil a letos se mu splnil olympijský sen, úspěšně se kvalifikoval do soutěží pod pěti kruhy. "Před dvěma lety bych byl rád, kdybych mohl vůbec sportovat," ohlížel se. "Že pojedu do Londýna, to bych tehdy nevěřil."

Když už se na největší sportovní svátek roku probil, nemá v plánu jen účast. Jeho snem je účast ve čtvrtfinále. "To je můj sen," plánoval. "Na druhou stranu od čtvrtfinále jsou už medaile na dosah ruky. Kdybych ji odtamtud přivezl, to už by ten můj příběh byl opravdu hodně americký. Ale jak jsem se už přesvědčil, stát se může opravdu všechno."

Jeden olympijský úspěch může Koukal slavit s předstihem ještě před odjezdem do Británie - při své druhé účasti na hrách se mu dostalo pocty nést českou vlajku při zahajovacím ceremoniálu.

"Na Olympiádě dětí a mládeže už jsem vlajku za Jihomoravský kraj nesl," prozradil badmintonový čahoun. "Kamarádi mi tehdy z legrace říkali, že jsem si to nacvičil na olympiádu do Londýna. To ještě netušili, že se strefili. Je to velký happy end. A taky ohromná pocta."

Autor:
Najdete na iDNES.czmobilní verze