Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Středa 18. října 2017 Lukáš

Hokejisty bavilo zahájení her: Nádhera! Lener si připil s kardinálem

ČESKÁ VÝPRAVA NA ZAHÁJENÍ. Na nástupu byli i čeští hokejisté. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

8 2014
Soči (Od našeho zpravodaje) - Přes čtyři hodiny zabrala českým hokejistům účast na slavnostním zahájení olympiády v Soči. Museli snést chlad, čekání na nástup se vleklo. "Ale když jsme vyšli z tunelu na plochu a otevřel se před námi celý stadion, byl to úžasný zážitek," řekl útočník Jiří Novotný.

Slunce drze ohřívalo olympijský park, jako by už bylo jaro a nikoliv půlka února. V aréně Bolšoj makalo osm českých hokejových čekatelů. Na výsledkové tabuli zářil nápis Czech Republic - Sweden.

Jenže středeční premiéra národního mužstva na superprestižním turnaji je ještě dost daleko. A tak byla pro Nedvěda a spol. zatím největší událostí páteční pompézní show při otevření her na stadionu Fišt.

Zahájení

Více o ceremoniálu

"Byla to nádhera," řekl útočník Jiří Novotný. "Zvlášť pro nás, co jsme na první olympiádě. Byli jsme unešení."

Hokejisté vyrazili ze svého domu ve vesnici, z něhož je jen skok k Černému moři, už v sedm hodin večer. Vrátili se asi ve čtvrt na dvanáct.

"To čekání bylo zdlouhavé," řekl střelec Roman Červenka, který se zúčastnil zahájení už před čtyřmi lety ve Vancouveru. "Chvílemi byla zima, pak třeba potřebujete na záchod, máte hlad. Na tribuně nebylo moc místa na nohy. Ale obejít si kolo na olympijském stadionu jako reprezentant naší země je vždycky parádní zážitek."

Na Novotného udělal největší dojem okamžik, kdy ho s krajany vypustili na plochu: "Vycházeli jsme z tunelu a otevřel se před námi fantastický pohled."

Fotogalerie

Po návratu do vesnice se na část představení podíval ze záznamu v televizi. "Teprve z ní jsem zjistil, jak skvěle některé efekty vypadaly. Usadili nás totiž v dolních řadách, odkud jsme až tak moc neviděli."

Výhodnější pozici měl v lóži generální manažer Slavomír Lener, jemuž se zamlouvalo, jak se Rusové předvedli. "Myslím, že dokázali představit světu sebe a svoje dějiny," řekl. "Zvlášť se mi líbil balet nebo vystoupení Anny Netrebko."

Podívanou mu zpestřil jeho nečekaný soused v hledišti. Kardinál Dominik Duka ve sportovním oblečení české výpravy nadšeně mával sportovcům. A vyprávěl, jak se v únoru 1998 k němu na faru chodili lidé dívat na zápasy Haška a spol. v Naganu.

Program turnaje

Kdy v Soči hrají Češi

  • 12.2. Česko - Švédsko
  • 14.2. Česko - Lotyšsko
  • 15.2. Švýcarsko - Česko

"Budu vzpomínat na to, jak jsme si s kardinálem připili červeným vínem," prohlásil Lener.

Ani impozantní a předrahé zahájení však muže úplně nepohltilo. Oba v soustředění rušily významné události příštích dnů.

"Kardinál odtud cestuje na důležité jednání do Vatikánu," řekl Lener. "A já se zase několikrát přistihl, jak myslím na naše středeční utkání se Švédskem."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze