Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Neděle 22. října 2017 Sabina

Olympionici nafasují do Londýna štěstí, každý si poveze čtyřlístek

Pražská Botanická zahrada vypěstovala čtyřlístky, které mají českým olympionikům na hrách v Londýně přinést štěstí. | foto: Martin Malý

19 2012
Venku horko, ve skleníku Fata Morgana ještě větší. To, co vyrostlo uvnitř, ale tu nejlepší péči zasloužilo - pražská Botanická zahrada vypěstovala štěstí pro české olympioniky. Každý z členů národního týmu dostane spolu s olympijskou kolekcí i jeden čtyřlístek.

Speciální odrůda šťavelu Oxalis "Iron Cross" byla do Prahy dovezena z pěstitelské školky v Dánsku, v sukulentní části tropického skleníku rostly čtyřlístky pod dohledem ostřílených zahradníků měsíc a půl.

"V exkluzivní společnosti vzácné flóry australské buše, Madagaskaru, Mexika i Afriky se jim dařilo. Potřebovaly dostatek světla, pravidelně zalévat. Jinak ale žádná speciální péče neproběhla," ujistila ředitelka zahrady Věra Bidlová. "Čtyřlístky, když jsme je začali sklízet, kvetly a byly ve vynikající kondici. Doufám, že ve stejné budou na olympiádě i naši sportovci."

Místopředseda ČOV František Dvořák zahájil sklizeň čtyřlístků pro hry v Londýně.

Místopředseda ČOV František Dvořák zahájil sklizeň čtyřlístků pro hry v Londýně.

V počtu rostlin byl iniciátor myšlenky - společnost Alpine Pro - velkorysý, na záhony jich nechal zasadit na tisíc. Zkusit štěstí v Londýně by nakonec mělo na 150 českých sportovců, jistotu má 38 dnů před zahajovacím ceremoniálem her zhruba stodesítka z nich.

Sklizeň čtyřlístků slavnostně odstartoval místopředseda Českého olympijského výboru František Dvořák a připomněl, že štěstí je jedním z faktorů úspěchu.

"Někdy hraje svou roli a rozhoduje o vítězství," řekl. Příkladem za všechny může být moderní pětibojař David Svoboda, který měl na minulých hrách v Pekingu závod rozjetý na medaili, jenže si vylosoval špatného koně, spadl a možná tak přišel o svůj olympijský úspěch.

"Měl smůlu, ale teď, když si přibalí štěstí, svůj výsledek třeba vylepší," věří Dvořák.

Čtyřlístky se teď všechny sklidí, usuší a budou zataveny do přívěšku na klíče. Ten si pak každý olympionik vyzvedne spolu s kolekcí, která se bude vydávat den po nominačním plénu Českého olympijského výboru. To je na programu 28. června, start olympijských her v Londýně pak 27. července.

Autor:
Grafton Recruitment Praha
Junior Oracle-Linux Admin

Grafton Recruitment Praha
Praha
nabízený plat: 40 000 - 50 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze