Olympionici nafasují do Londýna štěstí, každý si poveze čtyřlístek

Pražská Botanická zahrada vypěstovala čtyřlístky, které mají českým olympionikům na hrách v Londýně přinést štěstí. | foto: Martin Malý

19 2012
Venku horko, ve skleníku Fata Morgana ještě větší. To, co vyrostlo uvnitř, ale tu nejlepší péči zasloužilo - pražská Botanická zahrada vypěstovala štěstí pro české olympioniky. Každý z členů národního týmu dostane spolu s olympijskou kolekcí i jeden čtyřlístek.

Speciální odrůda šťavelu Oxalis "Iron Cross" byla do Prahy dovezena z pěstitelské školky v Dánsku, v sukulentní části tropického skleníku rostly čtyřlístky pod dohledem ostřílených zahradníků měsíc a půl.

"V exkluzivní společnosti vzácné flóry australské buše, Madagaskaru, Mexika i Afriky se jim dařilo. Potřebovaly dostatek světla, pravidelně zalévat. Jinak ale žádná speciální péče neproběhla," ujistila ředitelka zahrady Věra Bidlová. "Čtyřlístky, když jsme je začali sklízet, kvetly a byly ve vynikající kondici. Doufám, že ve stejné budou na olympiádě i naši sportovci."

Místopředseda ČOV František Dvořák zahájil sklizeň čtyřlístků pro hry v Londýně.

Místopředseda ČOV František Dvořák zahájil sklizeň čtyřlístků pro hry v Londýně.

V počtu rostlin byl iniciátor myšlenky - společnost Alpine Pro - velkorysý, na záhony jich nechal zasadit na tisíc. Zkusit štěstí v Londýně by nakonec mělo na 150 českých sportovců, jistotu má 38 dnů před zahajovacím ceremoniálem her zhruba stodesítka z nich.

Sklizeň čtyřlístků slavnostně odstartoval místopředseda Českého olympijského výboru František Dvořák a připomněl, že štěstí je jedním z faktorů úspěchu.

"Někdy hraje svou roli a rozhoduje o vítězství," řekl. Příkladem za všechny může být moderní pětibojař David Svoboda, který měl na minulých hrách v Pekingu závod rozjetý na medaili, jenže si vylosoval špatného koně, spadl a možná tak přišel o svůj olympijský úspěch.

"Měl smůlu, ale teď, když si přibalí štěstí, svůj výsledek třeba vylepší," věří Dvořák.

Čtyřlístky se teď všechny sklidí, usuší a budou zataveny do přívěšku na klíče. Ten si pak každý olympionik vyzvedne spolu s kolekcí, která se bude vydávat den po nominačním plénu Českého olympijského výboru. To je na programu 28. června, start olympijských her v Londýně pak 27. července.

Autor:

Další z rubriky

Plážové víly Kiki a Maki: Přes překážky ke hvězdám

Jak plážové volejbalistky Markéta Sluková a Kristýna Kolocová na olympiádě

VIDEO Kromě kolegů volejbalistů vás nikdo nezná, jste anonymní holky - jenže pak jedete na olympiádu....

VIDEO: U autobusu klikovali olympionici, fanoušci jim děkovali za medaile

Klikující autobus na Staroměstském náměstí v Praze

VIDEO V neděli odpoledne na Staroměstském náměstí poděkovali lidé olympionikům i paralympionikům za...

Knapková nabrala síly, vyčistila hlavu. Už se můžu smát, těší skifařku

BÁJEČNÍ SPORTOVCI NA VESLOVACÍCH STROJÍCH. Prezident Václav Klaus přijal 23.

VIDEO Její olympijský triumf se stal symbolem překonání bolesti. Bylo to vítězství vůle. Zlatá skifařka...

Aby dětem nepopraskaly rty: Vyberte správný balzám
Aby dětem nepopraskaly rty: Vyberte správný balzám

Každého z nás někdy před odchodem na hřiště odchytla máma, aby nám namazala pusu ještě před tím, než nás ošlehá vítr. My jsme jen zakouleli očima a chtěli mít tuhle proceduru co nejrychleji za sebou. Ale jak se říká, maminka má vždycky pravdu.

Najdete na iDNES.cz