Čeští sportovci mají v Londýně 32 jistých míst. Čeká se čtyřnásobek

Mezi jistými účastníky české olympijské výpravy do Londýna jsou zatím tři plavkyně včetně Jany Pechanové (na snímku). | foto:  Michal Růžička, MAFRA

26 2011
S jedenácti závodníky je zatím nejpočetněji zastoupeným sportem v české výpravě pro Londýn 2012 kanoistika. Česko má deset měsíců před začátkem olympijských her 32 jistých míst, ale v nadcházejících nominačních kláních by mohla přibýt ještě zhruba stovka dalších sportovců.

Na minulé olympijské hry do Pekingu vyrazilo 134 českých reprezentantů a přibližně stejný počet by nakonec mohla mít výprava pro Londýn. "Počítám minimálně se 130 sportovci," řekl místopředseda Českého olympijského výboru František Dvořák, který se opět postaví do čela české výpravy. V ideálním  případě počítá až se 155 nominovanými.

Olympijské hry 2012

Jistá místa pro Českou republiku

Jana Pechanová, dálkové plavání
Petra Chocová, plavání (100 m prsa)
Barbora Závadová, plavání (400 m poloh.)
Iveta Vacenovská, stolní tenis

vodní slalomáři (5 míst: K1 ž., K1, C1, C2)
rychlostní kanoisté (6 míst: čtyřkajak 1 000 m, deblkanoe 1 000 m)
střelba (9 míst, muži: skeet, trap, rychlopalná pistole - vše po dvou místech, ženy: pistole a dvě místa vzduchová puška)
veslování (8 míst, muži: skif, čtyřka bez korm. lehkých vah, ženy: skif, dvojskif)

Čtyři sportovkyně si mohou už nechat ušít na míru olympijskou výbavu, protože mají jistou nominaci samy pro sebe. Plavkyně Jana Pechanová, Petra Chocová a Barbora Závadová splnily A-limit daný mezinárodní federací, stolní tenistka Iveta Vacenovská si postup zajistila díky umístění ve světovém žebříčku po letošním MS.

Plavecký B-limit splnil Jan Micka, ale ten v případě velké konkurence může ještě vypadnout.

Dalších osmadvacet reprezentantů získalo kvótu pro Českou republiku, ale osobní nominaci si tím ještě nezajistili. Týká se to jedenácti kanoistů (pět slalomářů, šest rychlostních), devíti střelců a osmi veslařů.

Zatímco mistryni světa Mirku Knapkovou či vítěze Světového poháru Ondřeje Synka z veslařské nominace asi nikdo nevytlačí, mezi vodními slalomáři se příští rok strhne o jmenovité nominace tvrdý souboj. Nominační kritéria totiž má každý sport jiná.

Ve většině sportů se o letenky do Londýna začne bojovat a rozhodovat až v příštím roce. Atleti či plavci budou usilovat o splnění stanovených limitů, v dalších disciplínách budou rozhodovat výsledky šampionátů, kvalifikačních turnajů či žebříčková postavení

Počty Čechů

na olympijských hrách

117 Atlanta 1996
126 Sydney 2000
142 Atény 2004
134 Peking 2008

Početní sílu výpravy mohou nejvíce ovlivnit kolektivní sporty. Na hrách v Aténách 2004 i v Pekingu 2008 reprezentovaly pouze basketbalistky a je docela možné, že stejná situace bude i příští rok v Anglii. Vicemistryně světa v basketbalu mají před kvalifikačním turnajem (hraje se příští rok v červnu) solidní šanci na postup, naopak házenkáři a výběry mužů i žen ve volejbale a pozemním hokeji mají postupový klíč nesmírně těžký a šanci na úspěch jen malý. Další kolektivní sporty jsou už ze hry úplně.

Vstupenky do Londýna rychle mizí

Mezi českými fanoušky je velký zájem o olympijské vstupenky. Ve volném prodeji v síti Ticketstream jsou už vyprodané, zbývají pouze v balíčcích společně se zájezdy u cestovních kanceláří. "Objednali jsme spoustu lístků a báli jsme se, jestli je vůbec prodáme. Před Vánocemi jsme plánovali udělat reklamní kampaň, ale zdá se, že už nebude třeba," řekl Jiří Kejval, místopředseda ČOV pro ekonomiku.

Oficiální přihlášku na olympiádu podá Česká republika 11. října, slavnostního podpisu se na Pražském hradě zúčastní i prezident Václav Klaus. Nominaci bude Český olympijský výbor schvalovat 28. června, ale pro některé sportovce v čele s atlety bude ještě otevřena možnost protlačit se do výpravy v následujících dvou týdnech. Hry v Londýně budou slavnostně zahájeny 27. července 2012 a o medaile se bude bojovat do 12. srpna.

Autor:

Nejčtenější

Károlyi má cenu Mezinárodního olympijského výboru, gratuloval mu i Gott

Ombudsman Českého olympijského výboru Alexander Károlyi převzal ocenění...

Ombudsman Českého olympijského výboru (ČOV) Alexander Károlyi dnes převzal cenu Mezinárodního...

Další z rubriky

Jágr bude tváří hokejového turnaje ZOH 2022 v Pekingu, prozradil Tvrdík

Jaromír Jágr během tréninku s dětmi na třineckém ledě

Jaromír Jágr bude tváří hokejového turnaje zimních olympijských her v Pekingu v roce 2022. Bude...

Calgary zřejmě stáhne kandidaturu na pořádání ZOH v roce 2026

Calgary se o ZOH 2026 nejspíš ucházet nebude.

Kandidatura Calgary na uspořádání zimních olympijských her v roce 2026 je před krachem. Podle...

Ruský olympijský výbor pokračuje v soudním sporu s dopujícím bobistou

Ruský čtyřbob ve složení Alexander Zubkov, Alexey Negodajlo, Dmitry Truněnkov a...

Ruský olympijský výbor se odvolal proti rozhodnutí moskevského soudu, který odmítl uznat...

Najdete na iDNES.cz