Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Úterý 21. listopadu 2017 Albert

Čeští sportovci: Soči není špatná volba

5 2007
Praha - "Kvůli době letu vítám Soči dvacetkrát víc než Vancouver," reagoval Petr Záhrobský, otec a trenér dvaadvacetileté slalomářské mistryně světa Šárky Záhrobské, když se dozvěděl jméno pořadatele zimních olympijských her. Nejen kvůli vzdálenosti nepovažují čeští sportovci Soči za špatnou volbu.

Bývalému mistru světa v běhu na lyžích Martinu Koukalovi dokonce výsledek voleb možná prodloužil kariéru. "Mám radost, bál jsem se, že to bude Korea. Po všech těch mých nezdarech v Asii jsem si definitivně řekl, že tam už nikdy," uvedl osmadvacetiletý Koukal.

"Mým cílem bylo mistrovství světa 2011 v Oslu, ale teď asi začnu přemýšlet, jestli se pak ještě nevydám na jednu olympiádu," dodal s úsměvem lyžař, který v minulých týdnech absolvoval nejprve operaci ramena.

Rovněž rychlobruslařku Martinu Sáblíkovou vítězství Soči trochu překvapilo.

"Myslela jsem si, že olympiáda bude v Koreji. Na druhou stranu to ale je celkem jedno, kde bude. Olympiáda je olympiáda a každá země se vše snaží udělat co nejlépe," řekla vítězka letošního Světového poháru a dvojnásobná mistryně světa na dlouhých tratích.

Z pohledu rychlobruslení by podle ní byl Pchjongčchang zřejmě lepší volbou, neboť v Asii je tento sport hodně populární. "Asii ale asi trochu uškodilo, že v roce 1998 se olympiáda konala v Naganu," uvažovala devatenáctiletá světová rekordmanka.

Věří, že za sedm let se v Soči představí. "Ještě bych v té době chtěla závodit," usmívala se Sáblíková, která je momentálně na dovolené v Řecku. Rychlobruslařské dráhy v Rusku si vyzkoušela při posledním ročníku Světového poháru, v příštím roce se tam navíc uskuteční i mistrovství Evropy.

Hokejový útočník Martin Havlát by uvítal, kdyby se olympiáda v roce 2014 konala v Salcburku. "Ostatní kandidáti jsou hrozně daleko. Takhle by to bylo nejlepší na cestování, navíc by mohlo přijet hodně lidí a divácká kulisa zápasů mohla být vynikající," řekl Havlát.

"Rusové tam určitě připraví dobré podmínky, jako prý byly i letos na mistrovství světa. Hokej je na zimní olympiádě jeden z nejsledovanějších sportů, a pokud tam tedy přijedou hráči z NHL, bude tomu tak i tam," dodala opora Chicaga.

Petr Záhrobský, otec a trenér dvaadvacetileté slalomářské mistryně světa Šárky Záhrobské, volbu Soči uvítal. "Není to daleko a mohla by to být hezká olympiáda. Kvalitativně jiná a srdečnější než třeba v Itálii," řekl.

Očekává však jiné problémy. "Je to přece jenom u moře, může se tam rychle měnit počasí," podotkl. Přesto se těší na nové tratě, na kterých se před ZOH tradičně pojedou i závody Světového poháru. "Už letos má být na Kavkaze Evropský pohár," upozornil.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze