Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Čtvrtek 19. října 2017 Michaela

Češti sportovci volbu Vancouveru vítají

2 2003
Praha - Mezi českými sportovci vyvolala volba Vancouveru dějištěm zimních olympijských her v roce 2010 vesměs spokojenost. "Olympiáda se do Vancouveru hodí. Osobně sice město moc dobře neznám, ale řada kamarádů mi o něm vypravovala," uvedl hokejový obránce Tomáš Kaberle, který působí v NHL v dresu týmu Toronto Maple Leafs.

Účastník letošního mistrovství světa soudí, že zejména hokejový turnaj by mohl být v roce 2010 ozdobou her. Kanada je totiž kolébkou tohoto sportu. "Sice nemám zkušenosti s tím, jaké je to v Koreji či v Salcburku, ale Vancouver je jedno z
nejkrásnějších měst, kam jezdíme," podotkl Kaberle.

Podle nejmladšího ze slavného hokejového rodu ani není nutné, aby organizátoři postavili obří halu pro 55 000 diváků, jak slibovali při pražské prezentaci. "Když to splní, bude to krásné, protože věřím tomu, že by bylo na kvalitní zápasy vyprodáno.
I současná hala pro dvacet tisíc je ale velká," soudil pětadvacetiletý ofenzivní obránce.  Kaberle věří, že si za sedm let na olympijském turnaji zahraje. "Ještě nebudu tak starý. Rozhodovat však bude zdravotní stav a výkony. Takhle dopředu se ale plánovat nedá," dodal Kaberle, který reprezentační dres oblékl i na ZOH v Salt Lake City.

Krasobruslař Verner by na hrách nerad chyběl
Také krasobruslař Tomáš Verner byl s pražským rozhodnutím členů MOV spokojen. "Sice je to docela daleko, ale podmínky pro bruslení jsou tam skvělé. Zámořské publikum krasobruslení rozumí a fandí více než evropské," povšiml si sedmnáctiletý českobudějovický reprezentant.

Jako jediný možný problém viděl velký časový rozdíl oproti Evropě a možné dlouhé vzdálenosti mezi některými sportovišti.  Účastník dvou seniorských krasobruslařských mistrovství světa preferoval Vancouver již před volbou. Sám by těchto her navíc rád zúčastnil.

"Určitě bych se tam rád představil. Beru to tak, že každá olympiáda bez mé účasti by byla velké minus," podotkl s úsměvem Verner.

Vyhrál Bauerův favorit
Běžec na lyžích Lukáš Bauer měl z toho, že se zimní olympiáda v roce 2010 uskuteční ve Vancouveru, obrovskou radost. "Vancouver byl mým favoritem, protože jsem v Kanadě dosáhl svého prvního velkého úspěchu," uvedl Bauer, roku 1997 stříbrný z volné třicítky na juniorském světovém šampionátu v Canmore.

Bauer si přál Vancouver i proto, že se v Kanadě českým běžcům v minulosti dařilo. Na mysli měl především úspěšnou olympiádu v Calgary 1988. Tehdy čtveřice Radim Nyč, Václav Korunka, Pavel Benc a Ladislav Švanda doběhla ve štafetě na třetím místě. "Rád bych na tyto úspěchy navázal," přál si pátý běžec z uplynulé
sezony Světového poháru.

"Pokud mi bude sloužit zdraví, tak plánuji, že budu na vrcholu a pokusím se ukázat, že i po třinácti letech umím lyžovat," uvedl Bauer, kterého zpráva zastihla na letišti v
Helsinkách cestou do Vuokatti, kde bude lyžovat na sněhu. 

Volba dopadla dobře i pro akrobatickou lyžařku Nikolu Sudovou. Podle jejích slov kanadský region nabízí sportoviště na vysoké úrovni. "A je to hrozně krásné město. Sice velké, ale zachovalo si pořádný kus přírody. Není to ledové město plné
prosklených mrakodrapů," konstatovala závodnice jezdící v boulích.

Se střediskem Whistler, kde se budou konat sjezdařské a freestylové disciplíny, má bohaté zkušenosti. Již tři roky tam jezdí na závody Světového poháru. "Je to hodně rozlehlé místo s nádhernou krajinou," popsala. Nemyslí si, že tam vzniknou problémy se sněhem. "Sníh navozí odkudkoli," řekla Sudová.

Janda: Raději bych bral Salcburk
Naopak nejlepší český skokan na lyžích Jakub Janda potěšen nebyl. Rád by hry viděl za humny v Salcburku. "Ale asi to jinak dopadnout nemohlo. Příští zimní olympiáda je v Evropě, tak to museli dát někam jinam," zamyslel se nad olympijskou politikou.

"Mrzí mě to. Do Rakouska by přijelo hodně fanoušků," doplnil závodník, který v Kanadě doposud nikdy neměl možnost skákat.

Biatlonisté na tréninkovém kempu v Rakousku tipovali, že vyhraje korejský Pchjongčchang.  "Viděl jsem jejich prezentaci a moc se mi to líbilo. Mohlo to být něco jiného," vysvětlil svůj názor kouč Vlastimil Jakeš. S ním souhlasila i mistryně světa Kateřina Holubcová. "V Koreji jsem nikdy nebyla, mohlo to být exotičtější a zajímavější," uvažovala Holubcová.

Holubcová i Jakeš se ovšem shodli, že se jich už zimní olympiáda v roce 2010 nebude týkat. "Takže mi je vlastně jedno, kde to bude. Spíš se podívám v televizi," uvažovala Holubcová, které bude v roce vancouverské olympiády čtyřiatřicet let.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze