Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Čeští sudí by si z nich měli vzít příklad

25 2002
Praha - Slova uznání a obdivu měli čeští hokejoví trenéři k výkonům rozhodčích na olympijském turnaji v Salt Lake City. To i přesto, že v průběhu her se zejména ruský kouč a generální manažer Vjačeslav Fetisov vyjadřoval k zámořským sudím dost kriticky a podobně mluvili i někteří němečtí hráči. Trenéři Jaroslav Holík, Marek Sýkora, Josef Paleček a Richard Farda měli zcela opačný názor. "Byli super. Oproti českým rozhodčím to byl rozdíl," uvedl kouč reprezentační dvacítky Jaroslav Holík.Co říkal Fetisov?

Podle Marka Sýkory by si měli extraligoví rozhodčí vzít své zámořské kolegy za vzor. "Odvedli mimořádně dobré výkony," podotkl karlovarský kouč.

Podle dohody Mezinárodní hokejové federace s NHL zámořští rozhodčí museli být
delegováni do každého duelu, v němž nastoupilo více než padesát procent hráčů z NHL. Proto také zápasy Kanady a Ameriky pískali zámořští sudí, což se Fetisovovi nezdálo. A mluvil o jejich zaujatosti.

Sýkora bral slova ruské legendy s rezervou. "Oni jsou zvyklí vždy si na něco stěžovat," odbyl je. K rozhodčím výhrady neměl. "Všichni zaslouží absolutorium a neměli žádný problém. Jsou to profesionálové, kteří vždy dobře odvedou svoji práci," tvrdil zkušený trenér. S tím souhlasil i Josef Paleček.

"Pokud to mohu posoudit z toho, co jsem mohl v televizi vidět, tak se mi jejich výkony líbily. Pískali s velkým přehledem, měli velký respekt. Zvládli to skvěle," míní pardubický kouč.

"Jsou to profesionálové a nezáleží jim na tom, jestli rozhodují zápas Ameriky s Ruskem, nebo nějaký jiný. V tom utkání jsme neviděl žádnou chybu rozhodčího," uvedl Farda.

Podle Holíka však měli úlohu částečně ulehčenou herním stylem zámořských hokejistů. "My hrajeme zákeřněji. Například ve finále jsem neviděl žádné sekání, píchání. Mají jiné myšlení a jsou jinak vychováni," uznal Holík, jinak známý kritik kanadského a amerického hokeje.

"Na rozdíl třeba od naší domácí extraligy s nimi nikdo nediskutoval," všiml si Paleček. 

Celá čtveřice by ocenila, kdyby podobné výkony podávali i čeští sudí v domácích soutěžích. "Po zápasech si nikdy nestěžuji, ale je to hrozné. Mohou si za to ale sami hráči, stále něco oplácejí," podotkl Holík, který koučuje i prvoligovou Jihlavu.

"Na začátku sezony nastolili rozhodčí správný metr, ale jak se blíží play off, vrací se vše zpět. Vůbec by mi nevadilo, kdyby byl poměr vyloučených 15 ku 15 a hráči dostávali klidně osm až deset zápasů tresty," dodal Holík.

"Pískali daleko lépe než rozhodčí tady u nás. Třeba při přerušování hry měli daleko větší cit," doplnil plzeňský Richard Farda na adresu sudích z NHL.


Autor:


Další z rubriky

Rozhodčí Le Gougneová prý je obětí komplotu


Paříž Francouzská sudí Marie-Reine Le Gougneová tvrdí, že se na olympijských hrách v Salt Lake City stala...

Ruská federace tvrdě kritizovala Fetisova


Praha Ostrou kritiku Ruské hokejové federace si vysloužil hlavní trenér a manažer ruské olympijské sborné...

Lazutinová se bude o medaili soudit


Moskva Místo pokory a studu po dopingové aféře přešla ruská běžkyně na lyžích Larisa Lazutinová do...

ZE ŽIVOTA: Že jsem ho neporodila? To je jedno, dám mu všechnu lásku
ZE ŽIVOTA: Že jsem ho neporodila? To je jedno, dám mu všechnu lásku

V podstatě jde o pohádku, protože vše končí dobře, jen svatbou to teprve začalo...Najdete na iDNES.cz