Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Čeští veslaři by přeprali i Schwarzeneggera

15 2004
Praha - Na státní svátek 28. října bude prezident Václav Klaus opět rozdávat státní vyznamenání. "Chtěl bych tu mít i nějakého sportovce," naznačil. A koho? "Když vyhraje výškař výkonem 244 centimetrů olympiádu, to už bude dobrý důvod, ne?" prohodil. Tři čeští reprezentanti se sice dělí o třetí místo světových tabulek, přesto se Tomáš Janků usmál: "To se asi neuvidíme."

Letos mají všichni skočeno 233. "244 by byl zázrak, který by vážně stál za vyznamenání," doplnil ho Svatoslav Ton.

Prezident ve středu v Rathmayerově sále na Pražském hradě přijal české olympioniky, nominované na hry do Atén. S každým si potřásl rukou.

"Pěkná akce," ocenila večer kajakářka Štěpánka Hilgertová. "Pan Havel olympioniky nepřijímal. To byla škoda."

Nejdéle si prezident povídal s judistkou Andreou Pažoutovou. "S kým se perete?" zajímalo ho.

"S klukama. Holky už na mě nestačí."

"Já jsem hrál taky basket proti holkám." Klaus velebil i mohutné postavy sportovců. "V sobotu jsem se na pohřbu rakouského prezidenta Klestila setkal s guvernérem Schwarzeneggerem. Ale naši veslaři by ho určitě přeprali a střelci přestříleli."

Obrovitý veslař Tomáš Karas ožil: "A dostaneme také guvernérské posty?" A dokonce i maličký vodní slalomář Marek Jiras se holedbal: "Snad to platilo i pro mě. Asi si pan prezident vzpomněl, jak jsem ho jednou na bufetu pod Liščí horou vystrnadil ze své židle."

Nejmladší ze všech, moderní gymnastka Dominika Červenková nadšeně vyprávěla: "Kdyby mi před rokem někdo řekl, že potkám prezidenta, nevěřila bych." Dívce v červenobílých šatech je teprve šestnáct let. "Před Atlantou jsem taky býval nejmladší. Zato teď...," posteskl si kanoista Martin Doktor, stojící vedle.

Slavnost pokračovala. Mladík v řeckém kroji přinesl vlajku českého týmu, zněla olympijská hymna, tančilo se v řeckých rytmech.

"Bolest a únava jsou jen dočasné, radost z úspěchu přetrvá," pateticky na pódiu poděkoval za sportovce triatlonista Filip Ospalý.

Přípitek šampaňským pronesl Milan Jirásek, prezident Českého olympijského výboru. "Na zdraví. A na sportovní štěstí. Ať to vyjde." Kajakářka Irena Pavelková se sklenkou v ruce váhala: "Já se radši pití zdržím." Od Světového poháru v Troji ji sužují žaludeční potíže.

Do olympiády zbývá už jen třicet dnů. "V Aténách se zase všichni setkáme," loučil se Klaus.

Autoři:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze