Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Čeští výškaři jsou prý gang a postrach

14 2004
Praha - Jaroslav Bába zažil na Krétě noc, kdy Řekové dobyli evropský fotbalový trůn. „Všechny lodě v přístavu troubily, policajti se řítili po ulicích se zapnutými houkačkami, opilci vrávorali s vlajkami. Město bylo jedno velké smetiště,“ líčí dvacetiletý výškař zážitky z mítinku v Heraklionu.

V srpnu se do Řecka vrátí, už jako favorit olympiády. Nervózní zatím není. „Měsíc je ještě dlouhá doba.“ Nejradši ze všeho spí a válí se u televize.

„To jsme celí my, výškaři. Prostě flegmatici,“ povídá. Vybuchnou až na závodech. Nebo u počítačových her. Trio Bába, Janků, Ton, doplněné o tyčkaře Ptáčka, je tím pověstné. „Většinou hrajeme střílečky proti sobě,“ prozrazuje.

Do party lákají i Romana Šebrleho. „U notebooku s vámi do šesti ráno? Dík, nechci,“ odbude je desetibojař. Bába se ohradí: „Nejdéle jsme stříleli do čtyř.“ Ponocovali také loni, na světovém šampionátu v Paříži. „Hlavně potřebujeme do olympijské vesnice čtyři kabely na propojení počítačů,“ dumá Ptáček.

Ve vesnici bude Bába sdílet pokoj se svou přítelkyní dálkařkou Denisou Ščerbovou. V Ostravě zatím spolu nebydlí, ale na hrách si mohou dovolit luxus. „Stačilo nahlásit kdo s kým.“

O Ščerbové říká, že je jeho oporou. Ale ne vždy se shodnou. „Denisa má na DVD ráda komedie, já horrory.“ Učí se umění kompromisu. Odlišní jsou i povahově. „Je přecitlivělá, všechno si moc bere,“ tvrdí Bába o přítelkyni. Ona mu vytýká, že před závody na ni není milý. „Jenže já chci občas svůj klid.“

Na domácím šampionátu v Plzni málem zdařile atakoval český rekord 237 cm. Výkonem 233 teď drží třetí příčku ve světových tabulkách společně se Svatoslavem Tonem a Tomášem Janků. „Už jsme úplný gang, postrach. Nejkvalitnější tým světa,“ velebí české trio.

A konkurence? Švéd Holm, přezdívaný Gumídek, ztratil zimní svatozář. „Aby se mu třásla laťka na 220, to nebývalo.“ Tabulkám nyní vévodí Ukrajinec Sokolovskij, který Čechy přeskočil o dva centimetry. „Aténský závod je naprosto otevřený,“ soudí Bába.

Kvalifikace výšky zahájí atletické soutěže her, finále bude na programu pozdě večer. „Což mi vyhovuje. Slunko při závodě nemám rád. Ubírá energii.“

Přípravu měl takřka ideální. Žádné zranění, žádné výkyvy, forma narůstá. Bába může v Aténách skočit 237 - a skončit čtvrtý. „To už bych radši bral medaili za 225. Jako letos v Budapešti,“ připomene halové mistrovství světa.

Autor:


Další z rubriky

Jak si vedlo 142 českých olympioniků

Bába, Capalini, Šebrle

Atény Výprava 142 českých sportovců na olympiádě přivezla z Atén 8 medailí a řadu dalších míst těsně pod...

Slavné politiky ubytoval řecký miliardář


Atény Václav Klaus objal Kateřinu Kůrkovou, políbil ji na tvář a řekl: „Málem jsem to nepřežil. Jsem rád,...

Nejdokonalejší plavecké tělo na světě


Atény Firma Speedo mu slíbila milion dolarů, pokud vyloví z olympijského bazénu v Aténách sedm zlatých...Najdete na iDNES.cz