Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Čeští vzpěrači mohou přijít o olympiádu

4 2004
Praha - Účast českých vzpěračů na olympijských hrách v Aténách je ohrožena. Po řadě odhalených případů dopingu na loňském světovém šampionátu ve Vancouveru, které bylo zároveň olympijskou kvalifikací, nastal posun v celkové klasifikaci a změn současně doznává také pořadí v soutěži zemí.

Konečný verdikt padne v březnu na zasedání exekutivy Mezinárodní federace vzpírání (IWF) v Drážďanech.  Podle aktuální podoby olympijské kvalifikace na základě umístění ve Vancouveru, která je k dispozici na oficiální internetové stránce IWF, klesla Česká republika o jedno místo na osmadvacátou, první nepostupovou, pozici.

Tím by přišla o možnost startu tří zástupců na OH. Po ve středu zveřejněném prohřešku ruského vzpěrače Vladislava Lukanina, jenž ztratil kvůli dopingu zlatou a stříbrnou medaili v kategorii do 69 kg, se před české vzpěrače posunuli Japonci.

"Nejedná se však pouze o Lukanina. Máme informace o tom, že pozitivních případů dopingu prý bylo ve Vancouveru kolem deseti," řekl generální sekretář Českého svazu vzpírání Zdeněk Eret.

Dodal, že u mnohých ještě nebyla provedena kontrolní B-analýza vzorků, a proto se na potencionální provinilce stále pohlíží jako na nevinné a jejich výsledky prozatím nebyly anulovány.

"Při pohledu na současné pořadí soutěže národů jsme skutečně přišli o svoje zastoupení v Aténách, ale jedná se pouze o její čerstvé počítačové zpracování po prvních známých případech," upozornil Eret.

O všem teprve bude jednat exekutiva IWF, která zatím nepovažuje výsledky šampionátu za konečné. "Podklady jí ještě dříve musí připravit disciplinární komise federace," přiblížil Eret zavedený postup.

V kanadském městě si z českých zástupců nejlépe vedli Tomáš Matykiewicz, dvanáctý v kategorii do 105 kg, Libor Wälzer, devatenáctý ve stejné váze, a Petr Sobotka, osmnáctý v nejtěžší kategorii nad 105 kilogramů. Všichni měli startovat i v Aténách, protože se nejvíce zasloužili o konečný výsledek týmu.

Český tým nasbíral dohromady 37 bodů a obsadil 27. místo. Při shodném zisku s Japonci rozhodla o lepším postavení svěřenců Miroslava Vrbky lepší individuální umístění.

"Vedení mezinárodní federace nečeká lehké jednání. Z pohledu olympijské kvalifikace by měl platit dosažený výsledek. Navíc se jednalo v podstatě o soutěž národů, a není jasné, jak budou postiženy ty týmy, jejichž zástupci se proti pravidlům o dopingu provinili," předložil Eret svoji verzi.

Český tým navíc může apelovat na chybu v pořadí v kategorii do 105 kg, v níž měl Wälzer skončit o jednu pozici lépe a získat tak další bod navíc. Němec Jörg Mazur totiž nevzepřel základ v nadhozu a přesto byl nakonec klasifikován jako šestnáctý.

V krajním případě by si čeští vzpěrači museli olympijskou účast vybojovat na letošním evropském šampionátu v Kyjevě, stejně jako jejich kolegyně, které ve Vancouveru neuspěly.

Autoři: ,


Další z rubriky

Bábovi došel úspěch až na stupních vítězů


Praha Skokan do výšky Jaroslav Bába se stal na olympiádě stal jednou z českých hvězdy, když vybojoval...

Capalini si užil večery. Zvyká si na slávu


Praha Třebaže už má doma pěknou medailovou sbírku, nic nepřekoná olympijský bronz z Atén. Moderní...

Slavné politiky ubytoval řecký miliardář


Atény Václav Klaus objal Kateřinu Kůrkovou, políbil ji na tvář a řekl: „Málem jsem to nepřežil. Jsem rád,...

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.Najdete na iDNES.cz