Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Cestu za zlatem si slalomář protrpěl

24 2002
Deer Valley - Před třemi lety mu vážně hrozilo, že nebude nikdy chodit, natož aby se někdy znovu postavil na lyže. Jenže Francouz Jean-Pierre Vidal zpřetrhal nitky osudu a z propadliště, kde skončil po těžkém zranění obou kolen, se odrazil až na vrchol. V sobotním olympijském slalomu nenašel na náročné trati přemožitele a poprvé od triumfu Jeana-Clauda Killyho získal pro Francii zlato z nejtechničtější disciplíny, jakou alpské lyžování zná. Cestu na výsluní si ale doslova protrpěl.

V roce 1999 těžce havaroval při tréninku a následující tři měsíce byl upoután na invalidním vozíku. "Tehdy jsem myslel, že je s lyžováním navždy konec. Ale ten sport je pro mne velkou vášní. Stačilo, aby se mi uvnitř rozhořela naplno," vzpomínal na kritické období své kariéry. "Po dvou měsících jsem už tušil, že se vrátím."

Nebylo to jen jeho neštěstí, co jej hnalo vpřed. Poté, co v říjnu podlehla těžkým zraněním z tréninku jeho kamarádka Régine Cavagnoudová, zakousl se do přípravy s ještě větší vervou. "Ta tragédie nás v národním týmu hodně sblížila. Moc lyžování milovala a dělala jej pro radost. V tom je pro nás inspirací," vyjádřil svůj obdiv pětadvacetiletý lyžař.

Ani v sobotu nechybělo hodně, aby svůj životní triumf propásl. Vidal totiž těsně před závodem zjistil, že logo na jeho rukavicích je větší, než dovolují pravidla a rychle se začal shánět po jiných. První si je zkusil půjčit u krajanky Carole Montilettové a ta neměla nic proti. Byl to stejný pár, v němž si Francouzka dojela pro zlato ve sjezdu.

Autor:


Další z rubriky

Slalomář Baxter musí vrátit olympijský bronz

Baxter s inhalátory

Londýn Britský lyžař Alain Baxter přijde kvůli pozitivnímu dopingovému nálezu o bronzovou olympijskou...

Olympionička Novotná sbírá po tréninku žíněnky


Benátky nad Jizerou V chumlu rychlobruslařů, kteří se několikrát týdně brzy ráno prohánějí po ledové ploše benáteckého...

Norové žádají vrácení dopingových medailí


Oslo Představitelé Norského olympijského výboru vyzvali podle rakouské tiskové agentury APA Mezinárodní...Najdete na iDNES.cz