Charvátová jela pro zlato, brala i bronz

30 2006
Zlín - Mohla být v Sarajevu 1984 olympijskou šampionkou. Ještě na druhém mezičase sjezdu Olga Charvátová-Křížová vedla. V cíli ztrácela na zlatou Švýcarku Figiniovou 17 setin. Brala bronz. Hurá! Zrodila se první olympijská sjezdařská medaile v historii Československa. Nebo spíš ouha? Co se vlastně na posledních metrech před cílem přihodilo?

Po stopách medailí

"Spodní část trati jsem měla v trénincích vždy nejrychlejší. Jenže při závodě chumelilo a já se dostala mimo uježděný sníh," vypráví.

V tu chvíli si pomyslela: Je po závodě, po nadějích, po medaili. O to s větší radostí potom přijala i bronz.

Věřila, že medaili doveze také z dalších her v Calgary 1988. Po roční závodní přestávce ohlásila návrat do reprezentace. Jenže svazoví funkcionáři ji nepodpořili. "Dopisem mi sdělili, že je pochybné, zda budu mít patřičnou výkonnost, a že už do mě investovali dost."

Místo olympiády učila vysokoškoláky obloučky na Javorníkách. Po olympiádě jí servisman firmy Rossignol zatelefonoval: "Měl jsem pro tebe ideální lyže. Škoda." Na rossignolech vyhrála sjezd jiná žena: Němka Kiehlová.

Medaili ze Sarajeva má třiačtyřicetiletá Charvátová doma ve skříňce, neprohlíží si ji. Ve Zlíně podniká, s manželem vlastní firmu se sportovním vybavením. A obskakuje tři ratolesti. Nejstarší, šestnáctiletá Klára, už bodovala v Severoamerickém poháru a poprvé okusila Světový pohár. "Bude spíš sjezdařka, slalom jí nevoní."

V zimě debutovaly v poháru také dcery Hanni Wenzelové a Jany Gantnerové, někdejších soupeřek Charvátové. "Když se my matky sejdeme, vždycky pokecáme. Navzájem si ty naše děti hlídáme," povídá.

Tajně doufala, že se Klára vejde do olympijské nominace pro Turín, vždyť na žebříčku sjezdu i super-G je druhou nejlepší Češkou. "Ale nikdo nám nic nenabídl. Netlačíme na to, má čas."

 

TRIO NEJLEPŠÍCH SJEZDAŘEK. Na stupních vítězů v Sarajevu 1984 oslavují medaile ze sjezdu švýcarské krásky Maria Walliserová (vlevo) a vítězná Michela Figiniová (uprostřed) s československou reprezentantkou Olgou Charvátovou. Ta ještě na druhém mezičase vedla.

Autor:


Další z rubriky

Čechy bral hokej, hry nezajímaly Američany


New York Americká televizní společnost NBC zaplatila za vysílání zimních olympijských her 16,5 miliardy...

Na 80 procent skončím, oznámil Frühauf

Kateřina Neumannová, Stanislav Frühauf

Zadov Ukončí běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová spolupráci se svým celoživotním koučem? Stanislav...

V Turíně mi nic nechybělo, tvrdí Jágr

Česko - Švédsko, Jágr

New York, Praha Chybělo Jaromíru Jágrovi na olympiádě v Turíně zázemí a nerozuměl si s koučem, jak psaly americké...Najdete na iDNES.cz