Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Úterý 17. října 2017 Hedvika

Chci vychovat nástupce. Ale v Česku to zatím nejde, řekl skikrosař Kraus

23 2010
Vancouver (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Ten výsledek ho bude bolet možná ještě dlouho. Možná měsíc, možná dva roky, možná vždycky. Skikrosař Tomáš Kraus si nesplnil sen a místo boje ve finále se s olympijským závodem rozloučil už o dvě kola dřív. "Člověk pořád získává zkušenosti, i když tahle je taková méně příjemná," řekl.

Do Českého olympijského domu přišel několik hodin po svém závodu zahnat smutek. Průkopník této lyžařské disciplíny, dvojnásobný mistr světa a čtyřnásobný vítěz Světového poháru se musel sklonit před uměním svých soupeřů.

"V kruhu kamarádů a ve svém týmu se mi to už trošku rozleželo. Prostě to patří ke sportu. Je to součást života," řekl novinářům.

Příští týden šestatřicetiletý Kraus zatím nechce mluvit o tom, zda pojede za čtyři roky na další olympiádu do Soči. "Ještě ne. Teď jsem spíš v těch pocitech bezprostředních a v horizontech měsíců. Ne roků."

Jeho premiérové olympijské vystoupení sledovala v Děčíně manželka s dcerou. "Říkali, že jsem pro ně stejně vítěz a že mám doma nejlepší manželku a nejlepší dítě. Je to příjemný. Hlavně jsem dostal asi 68 esemesek, že to byl bezva zážitek a že se to líbilo. I přesto, že jsem nevyhrál."

Krause hodně českých fanoušků považovala za medailovou jistotu, řada z nich ho tipovala na vítězství. "Ano, měl jsem to v hlavě asi před měsícem. Teď už ne. Do olympiády jsem nevyhrál ani jeden závod Světového poháru. Výsledky byly dobré, ale ne oslňující. Takže v tomhle jsem měl trošku klid.

Nemyslí si, že zážitek z olympijského závody by byl jiný, kdyby nenasbíral v kariéře tolik vítězných závodů. "Pořád si myslím, že mám za sebou víc proher než výher. Že jsem se prokousával daleko déle, než jsem vyhrával. Tohle je věc, s níž se musím poprat. Ale když se v tom člověk moc dlouho probírá, tak to nevede k ničemu."

Vládce světového skikrosu od jeho vzniku přiznal, že už přemýšlel o výchově svých nástupců.

"Přijde mi, že jsem za ty roky nastřádal spoustu věcí, které se dají předat jiným lidem. Ale myslím, že zatím to v Česku nejde."

Že by mělo zůstat po něm prázdno, jako například po akrobatickém skokanovi Aleši Valentovi, se ale neobává.

"Doufám a myslím, že to tak nebude. Tohle je mnohem přístupnější disciplína než skoky. Skoky jsou tak náročné a specifické, že je může dělat člověk, který má vlohy k akrobacii. Lyžování je přeci jen přístupnější."

Olympijské hry zcela jistě rozvoji této disciplíny pomůžou. "Závod vidělo víc lidí, než za poslední dva roky. Francouzi, Norové, Rakušané, Švédové, Američani, Kanaďané. Když se v těchto silných zemích dívala polovina lidí, tak to ten sport může hodně zpopularizovat. Lidi si řeknou: Je to plnohodnotný sport, stojí za to se o něj zajímat. A když se to super udělá jako tady, tak to je přesně ta příležitost."

Kraus uvažoval i o tom, co by bylo, kdyby se skikros dostal už na olympiádu do Turína před čtyřmi lety. "Jo, napadlo mě to. Asi před čtyřmi lety, že se o tom jednalo a že to nevyšlo. Ale nemá cenu to řešit." Přitom snowboardisté v Turíně startovali. "Možná to bylo tím, že začali o rok dřív. Ale moc tomu nerozumím, já jsem rád, že tu skikros byl."

Olympijské hry si teď hodlá užít jako divák. "Měl jsem na 24. února letenku. Ale včera mi napsali, že Lufthansa stávkuje, že letíme až prvního. Tak chci vidět, co půjde. Byla by hloupost tu být a nejít se nikam podívat."

Těší se na hokej, ale plánované čtvrtfinále mezi giganty Kanadou a Ruskem si ujít nechá. "Jsem tu kvůli Čechům. Kanada s Ruskem je super, ale já chci mít především komu fandit."

Chystá se rovněž podpořit rychlobruslařku Martinu Sáblíkovou v cestě za jejím dalším olympijským zlatem.

"Na tu se podívat půjdu. Myslím, že je to jasný," usmál se.Najdete na iDNES.czmobilní verze