Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Chci vyhrát každý závod, říká Hatla

7 2004
Praha - V seznamu 132 českých sportovců, kteří mají jistotu startu na olympijských hrách v Aténách, u jména Jaroslav Hatla chybí dovětek: Kyrenejennallas Boy. Nebo-li Berry. Letenku do řecké metropole přece vybojovali společně: jedenatřicetiletý jezdec a jeho třináctiletý irský valach.

Díky nim bude mít po 44 letech Česká republika znovu pod pěti kruhy zastoupení v disciplíně military¨, soutěži všestrannosti.

"Všichni říkali, že je to nesmysl," vzpomíná Hatla na loňský rok, kdy s kolegy z Horse Academy odjeli do Velké Británie koupit koně, který by byl schopen vybojovat v náročné kvalifikaci místo v olympijském poli 75 jezdců. Ostatní závodníci už dávno byli v přípravě, každý měl k dispozici tři nebo čtyři koně. Hatla začal loni pouze s Berrym. A 7. srpna společně odletí do Atén, kde se představí v královské jezdecké disciplíně, kombinaci drezury, cross country a skokové soutěže.

Kyrenejennallas Boy se nejdřív nelíbil

Kyrenejennallas Boy, jehož složité jméno vzniklo z iniciál čtyř původních majitelek, se mu na první pohled vůbec nelíbil. "Nebyl připravený tak, jak jsem zvyklý. Ale vlastně nebyla jiná šance," krčí rameny zkušený jezdec. Uklidnil jej trenér anglické reprezentace Kenneth Clawson. "Ten kůň má potenciál. Stoprocentně patří na olympiádu," řekl mu.

Za pár dnů už měl Kyrenejennallas Boy českého majitele. Obvykle stojí kůň takových kvalit od pěti do deseti milionů. "Ale my jsme koupili dobře," tají konkrétní sumu ředitelka Horse Academy Zora Krásná. Kůň však není pouze nákup - jeho roční "provoz" vyjde téměř na milion, letenka do Atén stojí 200 000 korun.

A to si Jaroslav Hatla dobře uvědomuje. "Zejména ze začátku jsem až moc myslel na to, kolik peněz do toho projektu lidi investovali a že jim to přece musím vrátit zpátky," jakoby omlouval svůj nezdar v prvním kvalifikačním závodě v Německu.  Pak z něj napětí opadlo a navíc se sžil s koněm.

Zjistil, že co je Berry zač. "Já tomu říkám ´ekonomický kůň´. Kdyby jej někdo viděl v tréninku, nevěřil by, že může tak skvěle závodit," popisuje Hatla. V tréninku je Kyrenejennallas boy flegmatik, nic jej nerozhází.

Kůň se srdcem bude nosit deku

Ze tří částí své disciplíny mají oba nejraději cross country. "V tom máme největší sílu. Berry má velké srdce a nebojí se," říká jezdec. Nejslabší stránkou jeho "parťáka" byla drezura. "Ale v poslední době se strašně zlepšil," dodává Hatla.

Na tréninku v Anglii, kolébce jezdeckého sportu, strávil loni čtyři měsíce, letos tři a půl a v neděli odjíždí na další měsíc. Příští týden tam absolvuje předolympijský test s dalšími anglickými jezdci.

Sedmého srpna se pak vyberou do Atén. Jezdecký areál je tam od olympijské vesnice vzdálen 43 kilometrů, takže Jaroslav Hatla zvažuje bydlení mimo vesnice.  Oblast, ve které proběhne od 16.  do 18. srpna soutěž v military, ještě Hatla neviděl. Informace má od Angličanů, kteří tam byli na závodech loni. "Prý tam nejsou moc kopce. Ale bude vedro," upozorňuje na počasí. Kvůli němu bude Kyrenejennallas Boy v příštích dnech nosit v tréninku speciální deku - aby si zvykl na teplo, které bude v Řecku. "Bude to těžké, koně se budou muset hlídat, doplňovat jim tekutiny," je připraven český jezdec.

V Aténách jej čekají tři dny bojů. V první den drezura, ve které posuzují provedení jednotlivých prvků tři rozhodčí. Druhý den se představí v cross country. Když kůň odmítne skočit překážku poprvé, znamená to 20 trestních bodů, podruhé čtyřicet, potřetí je vyloučen ze soutěže. "Za pád jezdce se počítá za 60 trestních bodů, pád koně znamená konec v soutěži," dodává. Před závěrečnou skokanskou soutěží absolvuje každý jezdec s koněm veterinární prohlídku a pak se snaží shodit v parkuru co nejméně překážek. "Každá shozená se totiž rovná čtyřem trestným bodům."

Cíl pro příští olympiádu: český kůň

A těch má Jaroslav Hatla v plánu získat v Aténách co nejméně. "Neříkám, že jedu vyhrát olympijské hry. Ale do každého závodu nastupuji s cílem zvítězit. Navíc teď po kvalifikaci jsem ve velké pohodě," pochvaluje si před největším závodem dosavadní kariéry.

Neznervózňuje jej ani fakt, že po dlouhé absenci zástupců jezdeckého sportu v české olympijské výpravě, dostane od svých kolegů pravděpodobně spoustu zvědavých otázek. "Ale já chci dostat tento krásný sport do povědomí," říká.
Aténami totiž jeho olympijský sen nekončí. Jednou by rád viděl pod pěti kruhy českého jezdce s českým koněm. "To je cíl pro příští olympiádu," dodává odhodlaně.  Koně jsou neoddělitelnou součástí jeho života.

Měsíc před olympijskými hrami třeba vůbec neví, jak vypadá program ostatních sportů v Aténách. "Vždyť já jedu hned druhý den po soutěži domů, musím připravit koně na další závody," říká Jaroslav Hatla. "Líto? Ne, není mi to líto. Pro mě jsou důležité koně."

Jaroslav Hatla a jeho třináctiletý irský valach Kyrenejennallas boy při drezúře.

Jaroslav Hatla a jeho Kerenejannallas boy v akci.

Český reprezentant v jezdectví Jaroslav Hatla na tiskové konferenci uspořádané k jeho startu na olympijských hrách v Aténách.

Autor:


Další z rubriky

Slavné politiky ubytoval řecký miliardář


Atény Václav Klaus objal Kateřinu Kůrkovou, políbil ji na tvář a řekl: „Málem jsem to nepřežil. Jsem rád,...

Bábovi došel úspěch až na stupních vítězů


Praha Skokan do výšky Jaroslav Bába se stal na olympiádě stal jednou z českých hvězdy, když vybojoval...

Capalini si užil večery. Zvyká si na slávu


Praha Třebaže už má doma pěknou medailovou sbírku, nic nepřekoná olympijský bronz z Atén. Moderní...Najdete na iDNES.cz