Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Chodí spát později. Zvyká si na Atény

19 2004
Nymburk - V půl osmé vypne na mobilu budík a hned si přečte esemesky, které jí přes noc došly. "To mě nastartuje a potěší," říká diskařka Věra Pospíšilová na předolympijském soustředění v Nymburku. Nalíčí si oči, upraví vlasy. Jsou dlouhé a kudrnaté, chvíli trvá, než je rozčeše. Ale krátké by nechtěla.

"K ženám dlouhé vlasy patří. Zato k chlapům mi vůbec nesedí. Když je nosil Beckham, vůbec se mi nelíbil," porovnává.

Před snídaní nakupuje denní tisk, MF DNES a Sport. Pojídá černé pečivo s džemem, pije čaj a probírá se novinami. "Vím, že to není slušné, jenže já je prostě hned musím číst," omlouvá se.

Tentokrát trénuje jen jednofázově, dopolední dvouhodinový trénink proto odpadl.
Jinak by platilo: padesát hodů pravou, padesát levou rukou. Tou hází o dvacet metrů míň, bez otočky.

"Kompenzuju tak zatížení, abych zdravotně vydržela."

Zajede si do města, nakupuje. Spodní prádlo a ovoce. Obědvá rajskou polévku ("Já vím, není to právě ideální strava...") a těstoviny s kuřecím masem. Znovu se vrací na pokoj, usíná.

Po obědě spí pravidelně, jak doma, tak na soustředění. Ve čtyři odpoledne přichází do posilovny, namasíruje si nohy hřejivou emulzí. V místnosti je dlouhá řada zrcadel a před nimi vzpěračská plata. Na nich nacvičuje otočku.

"Podle zrcadel si upravuju pohyb. Je to lepší než natáčet se na kameru. Technika disku je velká věda. Třeba Ukrajinky nebo Bělorusky mají ramena opačně."

Přichází trenér Josef Šilhavý a nechává svou svěřenkyni zatančit napříč posilovnou sérii otoček. Pak je Pospíšilová předvádí s botou v ruce, proti další botě, kterou drží kouč. Přesouvají se na hřiště, k pověstnému Mauzoleu.

Disk zůstává uklizený, hází těžším nářadím. Speciálními těžkými kotoučky a dvoukilovými kuličkami. Piluje techniku. Odhodí tři kuličky, dojde pro ně, vydechne, zkoncentruje se, pokračuje dál.

Večeří lehce. Na regeneraci není dobré chodit s plným břichem. A před Pospíšilovou jsou masáž, vířivka, sauna. Po sauně se jí klíží oči, ale ještě není čas na spánek. Na střediskovémbaru popíjí sklenku bílého, debatují se Šárkou Kašpárkovou i s další diskařkou, Vladimírou Rackovou.

"Vlaďka má dvě děti a už má priority v hlavě srovnané, to mi vyhovuje," říká.

Poslední dobou se snaží chodit spát později. Aby si zvykla na jiný režim. V Aténách totiž půjde o medaile až před půlnocí.

Autoři:


Nejčtenější

Křik ženského pelotonu. Cyklistkám se nelíbí trať na olympiádě v Tokiu

Zlatou medaili v silničním závodu s hromadným startem v Riu vyhrála po...

Pořadatelé letní olympiády v Tokiu 2020 zveřejnili tratě mužského a ženského silničního závodu....

Další z rubriky

Šestý muž z Atén na Peking nemyslí


Plzeň Nepózoval fotografům, zůstal ve stínu bronzového kolegy Libora Capaliniho. Ale uvnitř cítí...

Devátá medaile pro Železného


Atény Osm medailí přivezl český olympijský tým z Atén. Devátou si zaslouží Jan Železný. Za celoživotní...

Jak si vedlo 142 českých olympioniků

Bába, Capalini, Šebrle

Atény Výprava 142 českých sportovců na olympiádě přivezla z Atén 8 medailí a řadu dalších míst těsně pod...Najdete na iDNES.cz