Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Chřipka je olympijský nepřítel

7 2002
Soldier Hollow - (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) Čtyři roky čekat na olympijskou šanci a pak lehnout do postele s chřipkou? Sportovní tragédie. Nejen české olympioniky ta představa děsí. „To bych se asi zbláznila,“ vystřelila akrobatka Nikola Sudová. Životní závod v boulích ji čeká už v sobotu, druhý den po slavnostním zahájení olympijských her, přitom její spolubydlící v olympijské vesnici - biatlonistka Irena Česneková - musela strávit den na marodce s kašlem. „Co kdybych se nakazila?“ napadá občas Sudovou.

Nejhorší situace však nastala v Soldier Hollow, kde v pronajatém domě bydlí většina běžců. Jeden servisman se cítil zesláblý, masér Vágner dostal angínu. Museli ho odvést na samotku, už pět dní bere antibiotika. Navíc neteř majitelů, která často kroužila kolem dobrot v kuchyni, bez ustání kašlala.

„Kdo začal chrchlat taky, hned musel chodit s rouškou na puse. Kapénková infekce se roznáší rychle, zvlášť v tak uzavřené skupině lidí,“ říkal lékař Vladimír Dobeš, který se stará o devět běžců a deset biatlonistů.

Jak se zpráva o nemocích roznesla, okamžitě to vyděsilo trenéra Kateřiny Neumannové, české lyžařské hrdinky. „Nebudeš mezi ně chodit! Ani do buňky u tratí. To ti radši budu podávat lyže oknem, jen abys něco nechytila,“ ohlásil striktně Stanislav Frühauf.

Neumannová, která se připravuje sama, se podřídila, reprezentační kolegy většinou potkává jen na trati.

„Trenér jde v tomhle případě do extrému, ale já mu věřím.“ Kopatrnosti navíc nutí i vzpomínka na loňské mistrovství světa v Lahti. Neumannová tehdy přijela do Finska s velkými nadějemi na zlatou medaili, jenže viróza všechno zhatila. Z favoritky zbyla nemocná bytost, která se ze šampionátu vracela předčasně a do konce sezony se nevzpamatovala.

Obvyklé vitaminové dávky nestačí, tentokrát museli být všichni běžci přeočkováni. Do těla dostali látky, které by měly organismus vytvořit odolnějším. „Ale je to jen na čtrnáct dnů, snad to na pokrytí olympiády postačí,“ dumal doktor Dobeš.

V Salt Lake City je velkým nebezpečím také suchý vzduch, proto nejen Neumannová sháněla po všelijakých obchodech zlhčovače vzduchu. Aby nesípala a lépe se jí dýchalo.

„A stejně velký prevít je klimatizace. Vždyť v olympijské vesnici je permanentní průvan. Buď teplý, nebo studený,“ připomněl lékař výpravy.

Venku je třeba mráz minus patnáct stupňů Celsia, zatímco ve vytopeném pokoji plus pětadvacet. Výrazné změny teplot žádného z českých sportovců neodsoudily. Zatím, přidávají doktoři varovné slůvko.

Co se děje v Salt Lake City

- Česká výprava byla oficiálně uvítána v olympijské vesnici. Šéf olympioniků František Dvořák dostal od potomků původních obyvatel Ameriky indiánskou dýmku míru.
- George Bush, prezident USA, bude přítomen a přednese projev na zahajovacím ceremoniálu XIX. zimních olympijských her.
- Dinah Brownová z Panenských ostrovů bude první černoškou, která pojede závod na saních.

Z výrazu Kateřiny Neumannové při tréninku v Soldier Hollow je jasné, že je před olympijskými závody v pohodě

Kateřina Neumannová se chystá na olympijské závody

Západ slunce v Salt Lake City

Indiánské stany u běžeckých tratí v Soldier Hollow

Keňsky běžec se trápí pri tréninku v Soldier Hollow

Autor:


Další z rubriky

Norové podali stížnost kvůli dopingu


Lausanne Zástupci Norského olympijského výboru a tamního lyžařského svazu podali oficiální stížnost u...

Norové žádají vrácení dopingových medailí


Oslo Představitelé Norského olympijského výboru vyzvali podle rakouské tiskové agentury APA Mezinárodní...

Mühlegg žádá zpět zlatou medaili


Lausanne Španělský běžec na lyžích Johann Mühlegg žádá u Mezinárodní sportovní arbitráže vrácení zlaté...Najdete na iDNES.cz