Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Christie zhřešil, ale do Sydney může

21 2000
M o n a c o - Dopingové problémy někdejšího britského olympijského vítěze v běhu na 100 m Linforda Christieho neberou konce. Podle informací televizní stanice Sky Television potvrdila arbitrážní komise Mezinárodní atletické federace (IAAF) definitivně pozitivní výsledky dopingových testů z přelomu let 1998 a 1999, při nich byl ve vzorcích britských běžců Linforda Christieho, Douga Walkera (mistr Evropy na 200 m) a Garyho Cadogana (400 m př.) objeven anabolický steroid nandrolon. Následovat by tak měl minimálně dvouletý zákaz činnosti, a to i v případě Linforda Christieho, který se mezitím stal trenérem mezinárodní skupiny běžců.

Čtyřicetiletá britská běžecká legenda, které se stal osudným loňský únorový mítink v dortmundské hale, však zřejmě nepříjde o možnost vést své svěřence na blížících se olympijských hrách v Sydney.  "Pokud je akreditován, což je záležitost Britského olympijského výboru, bude mít možnost pečovat o své svěřence v Sydney jako každý jiný trenér," zdůraznil v rozhovoru pro Sky Television generální sekretář IAAF Istvan Gyulai.

"Nikdy jsem neměl důvěru v arbitrážní procesy řízené atletickou federací a tento výrok mé přesvědčení pouze potvrdil. Jsem nesmírně zklamán, že komise odmítla respektovat nové vědecké poznatky, kterými disponovala. Nikdy jsem úmyslně nebral zakázané látky a IAAF mi rozhodně neprokázala opak," nechal se slyšet Linford Christie, který, podobně jako zbývající dva potrestaní atleti absolvoval v uplynulých třech dnech maraton doplňujících výslechů.

Případ britských běžců, kteří svou vinu vehementně popírali, se táhl bezmála rok a půl. Domácí atletický svaz je sice nejprve od dopingového obvinění očistil, ovšem vedení IAAF nařídilo tzv. "arbitrážní panel". Ten proběhl během uplynulého víkendu a komise, v níž zasedli Němec Christoph Veder, Lin Kok Loh ze Singapuru a Jihoafričan Monty Hacker, dospěla k názoru, že se Britové skutečně provinili proti platným antidopingovým řádům.

Arbitráž čeká v nejbližší době  i na dalšího britského dopingového hříšníka, "čtvrtkaře" Marka Richardsona. Podle sdělení IAAF k ní dojde ještě před startem olympijských her v Sydney.

Autor:


Nejčtenější

Wiggins se vzdal snu. O veslařskou medaili v Tokiu bojovat nebude

Bradley Wiggins mává divákům po překonání rekordu v hodinovce.

Pětinásobný olympijský vítěz v cyklistice Bradley Wiggins se vzdal myšlenky probojovat se na...

Další z rubriky

Plavkyně Hoffmanová dohmátla pro zlato


S y d n e y Počet cenných kovů, které v Sydney získali čeští handicapovaní sportovci, se po dnešku zastavil...

Paralympici se vrací se svým pokladem


S y d n e y Na hrách XI. letní paralympiády v Sydney vybojovali čeští reprezentanti dohromady 43 medailí, z...

Je to dost, je to málo?


P r a h a Olympijští medailisté jsou odměňováni za zlato milionem korun, za stříbro pěti sty tisíci, za bronz...Najdete na iDNES.cz