Chtěl být umělcem. Je nejrychlejším mužem

24 2004
Atény - (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Na aténském tartanu poklekl, děkoval Bohu a sobě. „Teď jsem nejrychlejším mužem planety. Proto jsem začal běhat. Proto jsem na světě. Proto žiju. To je můj osud,“ vyhlásil čtyřiadvacetiletý Justin Gatlin, černý atlet z newyorské čtvrti Brooklyn.

V nedělním večeru vyrval korunu krále olympijských sprinterů z rukou Maurice Greena. Vyhrál historicky nejkvalitnější a nejvyrovnanější finále stovky. Čtyři muži zaběhli pod 10 vteřin, zlatého a bronzového dělily 2 setiny.

„Cítil jsem, že jsem sto mil přede všemi,“ tvrdil. „Ale všichni jsme absolvovali perfektní, hvězdný závod.“ Běhá jinak než ostatní. Delším, klasickým sprinterským krokem pokořil protivníky spoléhající na sílu. „A skvělým startem,“ zdůraznil.

Stres nezná. „Připadal jsem si jako na americké kvalifikaci. Nejtvrdší bylo čestné kolo pro vítěze. Tam jsem nevěděl, co mám dělat.“ Studoval grafický design, myslel na uměleckou školu. Pak pochopil, že si jako profesionální atlet vydělá víc. „Běhání je má práce,“ říká.

Začínal nad překážkami. V roce 2001 se ocitl v ofsajdu, byl zapleten do dopingového skandálu, dostal dvouletý distanc. Bral amfetamin! Po roce komisaři Gatlina omilostnili.

Přijali jeho verzi, že látku obsahoval lék, který mu naordinoval lékař proti neschopnosti soustředit se. Tím Gatlin trpěl stejně jako plavec Phelps, v Aténách šestkrát zlatý.

Přerod na ortodoxního sprintera ozdobil loni v Birminghamu titulem halového mistra světa. Tím výčet jeho velkých úspěchů končil. Do včerejška.

Greene mu v cíli gratuloval. Gatlin složil předchůdci poklonu: „Maurice psal dějiny. Je neuvěřitelné, že jsem dokázal to samé, co on.“ Vzápětí přeladil z pokory na sebevědomý tón. „Přijel jsem do Atén pro zlato. Ale ne jedno. Pro tři.“ Stovku už vyhrál. Dvoustovka a štafeta čekají.

Autor:


Nejčtenější

Další česká medaile na olympiádě mládeže, oštěpař Florian má bronz

JEDINÝ POKUS. Oštěpařka Barbora Špotáková se na MS v Tegu připravuje na svůj

Třináctou medaili získala česká výprava na olympijských hrách mládeže, oštěpař Martin Florian...

Další z rubriky

Romane, milujeme tě, volali v Rychnově


Rychnov nad Kněžnou Ranní slunce odhaluje městečko schované v údolí. Rychnov nad Kněžnou, místo, jež desetibojař Roman...

Největší vítězové umlčeli válku


Atény Nezískali medaili, přesto jsou vůbec největšími hrdiny her. Podařilo se jim mnohem víc, takřka...

Měli blízko, medaile nezískali. Proč?


Praha Jediné umístění dokáže ve sportu spustit takový vodopád slz. Čtvrtá příčka. Ani druhá, dokonce ani...Najdete na iDNES.cz