Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Chtěl být umělcem. Je nejrychlejším mužem

24 2004
Atény - (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Na aténském tartanu poklekl, děkoval Bohu a sobě. „Teď jsem nejrychlejším mužem planety. Proto jsem začal běhat. Proto jsem na světě. Proto žiju. To je můj osud,“ vyhlásil čtyřiadvacetiletý Justin Gatlin, černý atlet z newyorské čtvrti Brooklyn.

V nedělním večeru vyrval korunu krále olympijských sprinterů z rukou Maurice Greena. Vyhrál historicky nejkvalitnější a nejvyrovnanější finále stovky. Čtyři muži zaběhli pod 10 vteřin, zlatého a bronzového dělily 2 setiny.

„Cítil jsem, že jsem sto mil přede všemi,“ tvrdil. „Ale všichni jsme absolvovali perfektní, hvězdný závod.“ Běhá jinak než ostatní. Delším, klasickým sprinterským krokem pokořil protivníky spoléhající na sílu. „A skvělým startem,“ zdůraznil.

Stres nezná. „Připadal jsem si jako na americké kvalifikaci. Nejtvrdší bylo čestné kolo pro vítěze. Tam jsem nevěděl, co mám dělat.“ Studoval grafický design, myslel na uměleckou školu. Pak pochopil, že si jako profesionální atlet vydělá víc. „Běhání je má práce,“ říká.

Začínal nad překážkami. V roce 2001 se ocitl v ofsajdu, byl zapleten do dopingového skandálu, dostal dvouletý distanc. Bral amfetamin! Po roce komisaři Gatlina omilostnili.

Přijali jeho verzi, že látku obsahoval lék, který mu naordinoval lékař proti neschopnosti soustředit se. Tím Gatlin trpěl stejně jako plavec Phelps, v Aténách šestkrát zlatý.

Přerod na ortodoxního sprintera ozdobil loni v Birminghamu titulem halového mistra světa. Tím výčet jeho velkých úspěchů končil. Do včerejška.

Greene mu v cíli gratuloval. Gatlin složil předchůdci poklonu: „Maurice psal dějiny. Je neuvěřitelné, že jsem dokázal to samé, co on.“ Vzápětí přeladil z pokory na sebevědomý tón. „Přijel jsem do Atén pro zlato. Ale ne jedno. Pro tři.“ Stovku už vyhrál. Dvoustovka a štafeta čekají.

Autor:


Další z rubriky

Největší vítězové umlčeli válku


Atény Nezískali medaili, přesto jsou vůbec největšími hrdiny her. Podařilo se jim mnohem víc, takřka...

Bábovi došel úspěch až na stupních vítězů


Praha Skokan do výšky Jaroslav Bába se stal na olympiádě stal jednou z českých hvězdy, když vybojoval...

Slavné politiky ubytoval řecký miliardář


Atény Václav Klaus objal Kateřinu Kůrkovou, políbil ji na tvář a řekl: „Málem jsem to nepřežil. Jsem rád,...Najdete na iDNES.cz