Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Neděle 22. října 2017 Sabina

Chtěl jsem to kalit, nešlo to, smál se Bank

14 2006
Sestriere - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - I když jej dělilo pouhých třiatřicet setin vteřiny od olympijského bronzu, převažovala v duši českého sjezdaře Ondřeje Banka velká radost ze šestého místa v kombinaci. "No ale pořád na ty tři desetinky pokukuju na tabuli," přiznal s úsměvem pětadvacetiletý rodák ze Zábřehu na Moravě.

Po prvním kole slalomu jste si pochvaloval bezchybnou jízdu. Jaké bylo kolo druhé?
Tušil jsem, že se ve slalomu může stál ledacos, takže jsem chtěl druhé kolo kalit naplno. Ale nešlo to.

Jak se vám zamlouvala trať slalomu?
Strašně moc, byla upravená opravdu skvěle. Když není trať kvalitní, těžko se lze nejlepším slalomářům vyrovnat. A dnes to šlo. Ať jsou Italové jací jsou, sníh tu mají nejlepší na světě.

Za miláčkem domácího publika Roccou jste zaostal jen o 26 setin vteřiny...
A přitom je to super slalomář. I na něj to ale dopadlo, málem jsme zajeli plichtu.

Dalo se někde těch třiatřicet setin chybějících k bronzu nahnat?
Mrzí mě hlavně sjezd, tam byly velké rezervy. Trochu jsme blbě namazali. Měli jsme vosk, co do teďka jezdil a my se na něj až moc upnuli. A přitom se oteplilo. Předtím jsem například jezdil stejné časy jako Slovinec Sporn a ten mě dnes porazil o devět desetin.

Šestý jste skončil v kombinaci už před pěti lety na mistrovství světa v San Antonu. Je dnešní výsledek cennější?
Je to olympiáda, takže určitě. Oni se teď navíc trošku změnily podmínky pro kombinaci. Od té doby co se jezdí ve Světovém poháru superkombinace - sjezd a jednokolový slalom - věnuje se téhle disciplíně více lidí. Takže i konkurence je těžší. Navíc klasická kombinace je výhodnější pro slalomáře. A to já v poslední době nebyl. Teď možná zase ano.

Jak velký podíl na vašem úspěchu má rakouský kouč Berndt Zoebel, s nímž spolupracujete?
Určitě pomohl hodně. Je to taková ochranná ruka nad náma. Bylo super, že jsme na začátku sezony mohli trénovat se špičkovými lyžaři. Zdá se mi, že už nás teď berou trošku jinak.

A co další kouč, brácha Tomáš?
Tak má na dnešním výsledku minimálně poloviční podíl. Já mu to moc nedávám najevo, ale pomáhá mi strašně moc. On lyžováním strašně žije, možná víc než já.

Co vám říkal po prvním kole slalomu?
Nic moc. Jen že jsem jel dobře. Já ani neměl moc náladu se bavit.

Co říkáte na vítězství Američana Ligetyho?
Že tady získá určitě ještě další medaili. A možná ne jednu. Je ve výborné formě.

Jaké šance si dáváte v obřím slalomu?
Těžko říci. Ale je fakt, že ho mám strašně rád. Doufám, že by to mohlo vyjít na slušné umístění.

Z výsledků minulé olympiády jste byl rozčarován. Když jste tady spadl hned v úvodním sjezdu, nepřepadl vás aspoň na okamžik pocit zmaru?
Kdepak, já už tohle neřeším. Prožil jsem toho dost a i když lyžování beru celkem vážně, není to to nejdůležitější v životě. Podstatné je zdraví.

Český lyžař Ondřej Bank hovoří s novináři po sjezdu v lyžařské kombinaci na olympijských hrách v Turíně, kde 14. února vybojoval skvělé šesté místo. Od medaile dělilo českého reprezentanta po sjezdu a dvoukolovém slalomu jen 33 setin sekundy.Najdete na iDNES.czmobilní verze