Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Neděle 22. října 2017 Sabina

Chyba nesmí končit smrtí, zlobí se Saakašvili. A v Gruzii postaví dráhu

Michail Saakašvili | foto: Reuters

14 2010
Výsledek šetření tragédie v sáňkařském korytu ho pobouřil. "Takhle to přece není možné," ohradil se Michajl Saakašvili, prezident Gruzie. Právě její reprezentant Nodar Kumaritašvili při nehodě před slavnostním zahájením olympijských her zahynul.

Závěr, že si smrt zavinil sám jezdeckou chybou a trať byla v pořádku, Saakašvili nepřijal.

"Řekli, že to, co se stalo, byla prostě lidská chyba. Při vší úctě... Jednu věc vím docela jistě, ve sportu ani chyba nesmí končit smrtí," citovala Saakašviliho agentura Reuters.

Výsledek šetření zveřejnila sáňkařské federace den po tragédii. "Techničtí pracovníci byli schopni rekonstruovat závodníkovu jízdu krok za krokem a není tu žádný náznak, že byla nehoda způsobena chybou trati," uvedli její představitelé.

"Závodník vyjel pozdě ze zatáčky číslo 15 a nezvládl svou chybu napravit, aby najel správně do šestnáctky. I když se snažil svou situaci vyřešit, ztratil kontrolu nad saněmi, což bylo příčinou této tragické události."

Přesto Kumaritašviliho smrt donutila organizátory k bezpečnostní úpravě ledového koryta. Světová federace rozhodla o zkrácení trati - sáňkaři pojedou z nižšího startu pro ženy.

Vzpomínka na zesnulého gruzínského sáňkaře Nodara Kumaritašviliho

Vzpomínka na zesnulého gruzínského sáňkaře Nodara Kumaritašviliho

Jeho památku by měla v jeho vlasti připomínat nová sáňkařská dráha.  Saakašvili oznámil, že bude osobně prosazovat její výstavbu. Dráha má být pojmenována po zemřelém.

"Postavíme novou dráhu a pojmenujeme ji po něm. Trať se bude teprve stavět, není to jen nějaké přejmenování. Už jsem navrhl vládě, aby se podle toho zařídila," řekl Saakašvili novinářům ve Vancouveru. "Tahle tragédie mladé lidi nesmí nezastrašit," uvedl Saakašvili.

Detail smrtelné nehody gruzínského sáňkaře Nodara Kumaritašviliho

Detail smrtelné nehody gruzínského sáňkaře Nodara Kumaritašviliho

K tragické nehodě došlo v pátek večer ještě před slavnostní show. Kumaritašvili při tréninku na obávané dráze ve Whistleru havaroval v rychlosti zhruba 140 km/h, vylétl z ledového koryta a narazil do ocelového nosníku. Svým zraněním zanedlouho podlehl.

Když pak pak skromná delegace při slavnostním ceremoniálu přicházela na plochu, její členové měli černé pásky na rukávech. Gruzínský ministr sportu a kultury Nicholas Rurua prohlásil účast týmu za "vyjádřením respektu k padlému kamarádovi".

Saně gruzínského závodníka Nodara Kumaritašviliho krátce po havárii.

Saně gruzínského závodníka Nodara Kumaritašviliho krátce po havárii.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze