Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Chystá se nová vlna dopingových testů z pekingských OH

8 2008
Šesti sportovcům byl na srpnových OH prokázán doping, případy jiných tří se dále vyšetřují. Teď se ale může stát, že se objeví další aféry. Mezinárodní olympijský výbor (MOV) se totiž na kongresu v Lausanne rozhodl znovu přezkoumat všechny vzorky odebrané v Pekingu.

. Dopingových případů z Tour možná přibude

Šéf francouzské antidopingové agentury Pierre Bordry v rozhovoru pro televizní stanici ZDF prohlásil, že očekává další dopingové případy cyklistů z letošní Tour de France. Je prý prokazatelné, že někteří užili zakázanou metodu transfuze vlastní krve.

"Máme signály o užívání transfuze vlastní krve. Brzy budeme schopni ji prokázat a znovu otestujeme všechny vzorky," oznámil Bordry. Dosavadní testy nebyly schopné odhalit tuto dopingovou metodu, při níž byla znovu použita krev stejného jezdce.

Podle Bordryho vykazovaly abnormálně vysoké hodnoty vzorky zhruba třiceti cyklistů. Některé z nich zůstaly vysoké i v průběhu Tour, některé se snížily. "Byli jsme překvapeni, jak slabé byly potom jejich výkony," naznačil souvislosti Bordry.

Co dalo podnět k nečekanému kroku? Přímá souvislost vede k dopingovým případům dvou předních světových cyklistů - Stefana Schumachera a Leonarda Piepoliho.

Jejich vzorky z letošní Tour de France při opakované analýze vykázaly užití přípravku CERA.

Dosavadní testy byly neprůkazné, francouzská laboratoř ale použila novou metodu.

"Je velmi dobrá. Pomůže nám odhalit podvodníky," dodal šéf Tour de France Christian Prudhomme.

CERA je novým hitem dopingových podvodníků. Jde o zakázanou látku, která je známa jako EPO třetí generace, oproti svému předchůdci však déle setrvává v organismu a najde se obtížněji v moči.

Podle mluvčí MOV Emmanuelle Moreauové budou všechny krevní vzorky z Pekingu testovány v laboratořích v Lausanne.

Během srpnové olympiády bylo přímo v Pekingu provedeno téměř 5 000 testů, z toho bezmála tisícovka krevních.

"MOV bude podporovat Mezinárodní cyklistickou unii UCI i všechny další sportovní federace, pokud budou dál rozvíjet smysluplný boj proti dopingu," doplnila Moreauová.

Autoři: ,


Nejčtenější

recepty-emimino-krupave-bramboraky
recepty-emimino-krupave-bramboraky

Víte, v čem je kouzlo křupavých bramboráčků? My ano!

Najdete na iDNES.czmobilní verze