Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Středa 18. října 2017 Lukáš

Čína hledá olympionika v reality show

15 2006
Peking, Praha - Chcete startovat na olympiádě? Přihlaste se do reality show! Na vítězného "vyvoleného" nečeká 15 milionů, ale místo v čínské veslici pro hry v Pekingu 2008. "Nakonec proč ne? Dnes už je ve světě naprosto všechno možné," nediví se dlouholetý český reprezentant Václav Chalupa.

V Číně se právě rozjíždí čtrnáctidílná reality show "Hledá se veslařská hvězda", od února ji odvysílá státní televize. "Zúčastní se dvacet mužů a žen, které vyberou čínští občané," sdělil agentuře Reuters Nathaniel Jones, mluvčí produkční společnosti Taihe Media.

Zájemci o účast v soutěži nemusí vědět o veslování ani ň, jedinými podmínkami je: být zdravý a ve věku mezi 18 a 60 lety. Štěstí mohou zkusit i obézní borci. "Váha bude důležitá až ke konci soutěže. Soutěžící mohou shazovat, pokud to bude nutné," uvedl Jones.

Diváci v každém kole pošlou hlasy svým favoritům, ale pozor: ve finále budou mít poslední slovo reprezentační trenéři.

Nepůjde jen o technické dovednosti, ale zároveň o schopnost zapadnout do týmu. "Posádce by asi vadil chlápek, který na ně bude něco pokřikovat." Může se tak skutečně zrodit špičkový veslař? "Dávám tomu pravděpodobnost tak 10 procent. Ale Čína je obrovská, mají z koho vybírat," říká Chalupa.

Vítěz reality show pak bude mít půldruhého roku k přípravě na hry. "Pokud bude hodně šikovný, teoreticky by to mohl zvládnout.

Švédský skifař Karonen, letos sedmý na mistrovství světa, začal veslovat až v 25 letech, předtím běhal na lyžích. A vidíte, za čtyři roky se měří s nejlepšími." Nebude to poprvé, co veslování pronikne do televizní reality show.

V roce 2004 připravila BBC soutěž The Other Boat Race. U příležitosti 150. výročí závodu Oxford–Cambridge trénoval pětinásobný olympijský šampion Steven Redgrave dvě posádky složené z celebrit, které po šestitýdenním tréninku nastoupily k exhibičnímu závodu.

Letos je to opět Radgrave, kdo "koučuje" další veslařskou reality show, tentokrát na televizi ITV. Dostal za úkol pod dohledem kamer naučit za půl roku veslovat skupinu nezaměstnaných mladíků a připravit je ke startu v královské regatě v Henley.

Vybral si tedy nesourodou skupinu mladých delikventů, z nichž většina byla pod policejním dohledem, a usadil je do lodě. Trénink však málem skončil tragédií.

"Jeden veslař vypadl, dostal se tělem pod loď a začal se topit. Zachránil ho až kolega, který pro něj skočil do vody," vyprávěl náhodný pozorovatel.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze