Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Číňané potvrzují stoupající výkonnost

19 2004
Atény - Před šestnácti lety odjížděli čínští sportovci z olympijských her v Soulu s pěti zlatými medailemi. Letos v Aténách tento výkon zdvojnásobili už po pěti dnech a necelý týden po začátku her vévodí pořadí národů s jedenácti zlatými, sedmi stříbrnými a čtyřmi bronzovými medailemi.

Razantně útočí na rekordní bilanci ze Sydney, kde Říše středu získala 28 zlatých, 16 stříbrných a 15 bronzových.

Naplňují se tak předpovědi čínských funkcionářů o stoupající výkonnosti sportovců, jejichž výkonnost by ovšem měla kulminovat až za čtyři roky, kdy Čína uspořádá olympijské hry na domácí půdě v Pekingu. V Řecku má letos rekordní výprava, která čítá 407 sportovců s věkovým průměrem těsně nad 23 let, především sbírat zkušenosti.

"Jsme jak stroj. A určitě to bude pokračovat, krok po kroku," předpověděl rekordní medailové zisky funkcionář čínského badmintonového svazu Pao Tchung.

Po úvodním silném nástupu, kdy Čína do úterý získala deset zlatých, se medailové žně poněkud zarazily. Další příděl ale určitě asijské velmoci zaznamenají po skončení turnajů v badmintonu a stolním tenisu. Číňané se ale začínají prosazovat i
v jiných sportech, což je právě důsledkem olympijského plánu vlády pro Peking. Na domácí půdě by se v roce 2008 měl představit alespoň jeden čínský sportovec v každé disciplíně.

Dalším důvodem úspěchu je podle Pao Tchung čínská disciplinovanost. "Náš národní tým je mnohem víc ukázněný než všechny ostatní," řekl. Vládní podpora sportu a zlepšené podmínky pro sponzoring prý rovněž znamenají velké plus.

Autor:


Nejčtenější

poradna-zdraveho-obuti
poradna-zdraveho-obuti

Jaké první botičky? Nosit papuče na doma? Vše o zdravém obutí vám ráda zodpoví Ing. Eva Žáková.

Najdete na iDNES.czmobilní verze