Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Středa 18. října 2017 Lukáš

Číňané se učí stát před OH fronty

27 2007
Peking, Praha - Tisíce dobrovolníků ze všech společenských vrstev se v Pekingu vydaly na osmnáctikilometrový pochod v tričkách pěti barev olympijských kruhů. "Přišli jsme ukázat naši podporu olympijským hrám," prohlásila jedna ze studentek v průvodu. Heslo znělo: Účastním se, podílím se a užívám si to. Dámy v kostýmech předváděly tanec s vějíři, zněla čínská opera.

Lidé psali přání pro úspěch her 2008. Zem zakryla obří olympijská standarta, v menší verzi plula po ulici z ruky do ruky. Jinde zase 2008 studentů vytvořilo živé olympijské kruhy. "Tři, dva, jedna..."

Barevný displej na náměstí v Pekingu v pondělí přeskočil na číslo 500. Čína velkolepě slavila 500 dní zbývajících do startu velkolepých letních olympijských her 2008. Tak si je naplánovala.

Kostra Národního stadionu, spletená z kovu jako ptačí hnízdo z větviček, vyčuhuje zpoza trosek bouraných budov.

Tady hry začnou 8. srpna příštího roku.

Není pochyb, že Číňané stihnou dostavět všechna sportoviště do konce toho letošního. Každé z nich projde testem jedné ze čtyřiceti akcí – od domácího plaveckého mistrovství přes juniorský šampionát ve veslování až po závody v chůzi uspořádané v srdci her – "ptačím hnízdě".

"Konstrukce jsou nejviditelnější známkou toho, že přípravy běží dobře," uvedl Jacques Rogge, šéf Mezinárodního olympijského výboru.

Viceprezidentka Gunilla Lindbergová dodává: "Peking je bezpochyby mnohem dál, než byly Atény. Ale vzduch ještě není dobrý a doprava je hrozná." Skořápka z oceli a betonu podpořená dostatkem peněz utěšeně roste.

Ale také Peking musí řešit své problémy.

Potíž číslo jedna: nebe v oparu smogu.

Peking zavírá továrny, ale proudí v něm tři miliony aut. Den co den jich přibude tisícovka. "Tak je to vždycky. V Aténách byl problém s horkem, v Los Angeles a Soulu zase s kvalitou ovzduší," uvedl Jacques Rogge.

Jak zvládnout statisíce návštěvníků, sportovců a novinářů z ciziny, kvůli tomu se Číňané obrátí na experty ze zahraničí.

Další čínský cíl, jak ukázat světu co nejlepší tvář? Naučit obyvatele slušnému chování. Číňan Wang Tchao s dalšími dobrovolníky obchází ulicemi Pekingu a snaží se vymýtit jeden tradiční, ale nepříjemný rituál: plivání.

"Bavil jsem se s několika přáteli a shodli jsme se, že to je jeden z nejhorších a nejošklivějších čínských zvyků," říkal Tchao. "Rozdáváme lidem kapesníky a žádáme je, aby po sobě utřeli plivanec. Když odmítnou, uděláme to za ně v jejich přítomnosti. Na většinu lidí to platí."

Čínská vláda chce obyvatele odnaučit předbíhat ve frontách. Každého 11. dne v měsíci probíhá v ulicích školení. Proč zrovna jedenáctého? Jako symbol hesla "jeden po druhém". Vláda najala 4000 inspektorů, kteří hlídají, zda se lidé správně řadí třeba při čekání na autobus.

A vězte, že svou práci budou muset vylepšit i meteorologové, kteří minulý týden museli snést kritiku za teplotu předpovězenou o několik stupňů níž, než byla realita.

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze