Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Číňané vyřadili dopingové hříšníky

6 2000
Čínská olympijská výprava do Sydney bude o čtyřicet sportovců chudší. Snížit počet členů týmu o téměř deset procent z celkových 310 sportovců se rozhodlo vedení Čínského olympijského výboru poté, co byla u sedmi ze sedmnácti veslařů zjištěna zvýšená hladina červených krvinek. To vzbudilo podezření na užívání krevního dopinku EPO, přestože čínští dopingoví komisaři oficiálně nepovažují testy za pozitivní. "Rozhodnutí snížit počet čínských olympioniků učinil národní olympijský výbor," potvrdil mluvčí OH v Sydney Milton Cockburn.
Generální sekretář Čínského olympijského výboru Liou Ťian-jung uvedl, že čínští funkcionáři chtějí rozhodnutím chránit zdraví sportovců a dodržet ideály olympismu a fair play. "Toto rozhodnutí se dotkne celkem pěti lodí," pravil sekretář. Čína je první zemí, která podobné rozhodnutí učinila jen krátce poté, co organizátoři her kvůli snížené kapacitě olympijské vesnice požádali národní svazy o přehodnocení vstupních limitů pro sportovce. Snížení čínské olympijské výpravy přivítal i prezident Mezinárodního olympijského výboru Juan Antonio Samaranch. "Jsem moc rád, to je dobrá novina," řekl Samaranch.

Mezi vyřazenými sportovci z čínské nominace do Sydney je také šest ze sedmi běžců z proslulé skupiny kouče Ma Ťün-žena, jenž se proslavil především svými drastickými tréninkovými metodami a dopinkovými skandály. Jedinou ženou ze skupiny, která se na olympiádu podívá, je Li Ťi. Oficiálními důvody, proč se funkcionáři k tomuto kroku odhodlali, jsou podle čínské tiskové agentury Nová Čína zranění, špatná forma a krevní testy.
Autor:


Nejčtenější

Křik ženského pelotonu. Cyklistkám se nelíbí trať na olympiádě v Tokiu

Zlatou medaili v silničním závodu s hromadným startem v Riu vyhrála po...

Pořadatelé letní olympiády v Tokiu 2020 zveřejnili tratě mužského a ženského silničního závodu....

Další z rubriky

Plavkyně Hoffmanová dohmátla pro zlato


S y d n e y Počet cenných kovů, které v Sydney získali čeští handicapovaní sportovci, se po dnešku zastavil...

Středa v Sydney: další čtyři zlaté medaile


S y d n e y Čeští paralympici dnes v Sydney vybojovali plný tucet medailí. Jejich bilance se nakonec zastavila...

Olympijští medailisté dostali odměny


P r a h a Šeky v hodnotě přes pět a půl milionu korun dostali olympijští medailisté ze Sydney a jejich...Najdete na iDNES.cz