Číňané zpívali pro svou vlast. Vyhráli všechno

Wang Li-čchin (Čína) v zápase o bronzovou medaili, ve kterém zdolal Švéda Perssona. | foto: Reuters

25 2008
Peking (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - První místo: Čína. Druhé místo: Čína. Třetí místo: Čína. Olympijský turnaj ve stolním tenisu dopadl mezi muži i ženami jako republikové mistrovství pořadatelů. Přesně tak, jak se zbytek světa obával. A Číňané si to uměli užít! "Nejde o mě, hlavní je, že zlato patří naší zemi," radoval se 28letý šampion Ma Lin.

Když v sobotu vyhrál finále nad krajanem Wangem Chao, vyprodaná hala pekingské univerzity bouřila, ve vzduchu vlály rudé prapory.

Bouře euforie gradovala, do toho z amplionů zněla oslavná sborová píseň "Zpívej pro svou vlast". Jelikož se diváci zachovali přesně podle tohoto pokynu, mohli jste si připadat jako na pořádně odvázaném festivalu budovatelských šlágrů.

"Splnili jsme nesmírně těžký úkol," svěřoval se kouč Liou Kuo-liang. "Už hodně let nás celý svět okukuje a zkoumá naše metody, aby nás mohl přemoci. My jsme ale tenhle tlak v Pekingu zvládli."

Turnaj pořádaný v Číně byl něčím mimořádným. Pro zemi je stolní tenis jedním z nejpopulárnějších sportů, nejlepší hráči se ukazují v reklamách a telenovelách. Sehnat lístek na olympijské soupeření byl přetěžký úkol. Takové kouzlo nemůže mít stolní tenis nikde jinde na světě.

Je to jako vidět Dona Giovanniho ve Stavovském divadle. Číst Dostojevského v Petrohradu. Sázet sakury v Japonsku.

"Pokud by Číně uniklo zlato byť v jediné disciplíně, bylo by to považováno za obrovské selhání," napsal list Daily Telegraph.

Pro vítězného Ma Lina navíc triumf nemohl přijít v lepší chvíli. Mezi svými krajany měl až dosud bídný cejch chlapíka, který v dvouhře nikdy nezískal prvenství na opravdu velké akci. "Dlouho jsem se kvůli tomu noc co noc probouzel zpocený a připadal si, jako kdyby mě zaklel zlý duch," vyprávěla světová dvojka.

S tím je teď konec. Ne nadarmo se o něm traduje: Je tak pilný, že při tréninku prodře podrážky bot za pouhé tři dny. Snad i proto nakonec přemohl všechny.

Podobně jako to pokaždé zvládl jiný Ma Lin, legendární bojovník s flétnou ze starých čínských bájí, který byl schopný zdolat stovku protivníků najednou. Tolik jich jeho jmenovec neskolil. Nebylo třeba.

Autor:

Nejčtenější

Károlyi má cenu Mezinárodního olympijského výboru, gratuloval mu i Gott

Ombudsman Českého olympijského výboru Alexander Károlyi převzal ocenění...

Ombudsman Českého olympijského výboru (ČOV) Alexander Károlyi dnes převzal cenu Mezinárodního...

Další z rubriky

Nedostatek her? Nebyl citron k čaji, říká basketbalistka Mokrošová

Česko - Španělsko: Martinezová (vlevo) a Mokrošová

Až se na soupisce ZVVZ USK Praha objeví jméno Markéta Bednářová, možná budou někteří fanoušci...

Plavec Jedlička: Takový masakr jsem nečekal

Jiří Jedlička

Tušil, že se v pekingském bazénu budou dít velké věci. Ale realita předčila jeho očekávání. Jiří...

Špotáková je nově nadporučicí. A s Abakumovovou už se přátelí

Barbora Špotáková, David Kostelecký, Vlasta Parkanová

VIDEO Už ne hodností poručice, ale nově jako nadporučice se bude po vojensku hlásit Barbora Špotáková....

Najdete na iDNES.cz