Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Číně olympiáda zachutnala, chce ji pořádat znovu. Už v roce 2018

Olympiáda v Číně | foto: Reuters

29 2008
Největší letní olympiádu všech dob už Čína uspořádala. Teď si chce připsat na konto i největší a nejdražší zimní olympijské hry. Už v roce 2018.

Navíc v největším městě, jaké je kdy hostilo: v pětimilionovém Harbinu. V metropoli, kam kdysi prchali ruští bělogvardějci a která láká turisty na festivaly ledových soch.

Co na tom, že tu tak často nesněží? "Mráz je tam v zimě pořád. Je rozhodně jistější pořádat zimní olympiádu v Harbinu než lyžařské mistrovství světa v Liberci," říká akrobat Aleš Valenta, jenž tu kdysi skákal při Světovém poháru. "Tehdy nás v místní lokální televizi sledovaly dva miliony diváků."

Harbinské kandidatuře na zimní hry nyní dala požehnání i čínská vláda. Testem tu bude v únoru Světová zimní univerziáda. Už kvůli ní uskutečnili Číňané ve městě a okolí 51 konstrukčních projektů v hodnotě 7 miliard korun!

"Univerziáda je zahřívací kolo," prohlásil guvernér zdejší provincie Li Čan-šu. "Pak zhodnotíme zkušenosti a budeme likvidovat naše slabiny."

Jednou z největších může být vzdálenost univerziádních lyžařských center od Harbinu: 90 a 195 kilometrů. "To mi připadá nesmyslné. Potírá to olympijskou filozofii, setkání sportovců na jednom místě," tvrdí František Dvořák, místopředseda ČOV.

Ale kdo ví, třeba pro potřeby zimních her vybudují Číňané umělé hory opodál za městem... "Jakmile jim stát takový podnik posvětí, narvou do toho neskutečné peníze," přitaká Valenta.

Všechny soupeře v souboji o hry 2018 dosud Harbin nezná, určitě jimi však budou německý Mnichov a jedno z trojice francouzských měst Annecy, Grenoble a Nice. "Pekingské hry další čínské kandidatuře pomohly," míní Dvořák.

Americká média však tvrdí opak, například Chicago Tribune píše: "Organizátoři v Pekingu obětovali lidskost her jejich bezpečnosti. Vše tam fungovalo jako skvěle naladěný stroj. Ale hry postrádaly srdce a  duši."

Čína v každém případě plánuje další organizační triumfy. Po zimní olympiádě v Harbinu získala i Asijské hry 2010 do města Kuang-čou a letní univerziádu 2011 do Šen-čenu. A v zákulisí se dokonce spekuluje, že Peking už opět myslí na letní hry – v roce 2024!

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze