Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Pátek 20. října 2017 Vendelín

Čínská média vyhrocují souboj s Američany

Policie vyšetřuje útok, při kterém na věži Ku-lou zemřel Američan | foto: ČTK/APČTK

11 2008
V čínských médiích chyběly o víkendu nejdůležitější zprávy o nepokojích v provincii Sinťiangu, protibetských protestních snahách v Hongkongu či o hlavní události – vraždě amerického turisty v Pekingu. Titulní stránky a první šoty všech čínských médií jsou věnovány jen oslavným ódám a pochvalám.

O sobotním ubodání amerického turisty na vyhlídkové Bubnové věži v centru Pekingu a kritickém stavu dvou žen se do včerejších odpoledních hodin v čínských médiích vůbec nepsalo.

První informace o incidentu přinesl až privátní čínský blog chinavalue.net, který stejně jako pozdější diskuse na internetu dává napadení do spojitosti s nedávnými projevy prezidenta Bushe.

Američané se obávají dalších projevů nenávisti a poukazují na čínský nacionalismus, který v těchto emočně napjatých dnech vře pod smogovou pokličkou města.

Na čínských internetových stránkách se lze dočíst, že největší konkurencí pro čínské sportovce jsou právě USA a boj o medaile s nimi je nevyhnutelný. Je tedy pochopitelné, že pravděpodobně labilní a psychicky narušený člověk měl tendence "zachraňovat svou zemi".

Proti světové velmoci reagují i někteří čínští návštěvníci blogů na webu. Například Jim D. po útoku na Američany napsal v diskusi na stránkách novin China Daily: "Toto se může stát, když se bezohledný národ vměšuje do domácí problematiky jiného národa."

Věřme, že nenastane podobná situace jako v květnu, kdy po útocích na olympijskou pochodeň v Paříži byla nenávist vůči cizincům v Pekingu hmatatelná a extrémní nacionalismus ovládl mysl mnoha Číňanů, především díky jednostranným zprávám v médiích.

Omezenou svobodu tisku zmínil v projevu pro britský deník Guardian architekt stadionu Ptačí hnízdo Ali Wej Wej: "Zhruba šedesát let po vzniku Čínské lidové republiky žijeme pod autokratickou vládou bez všeobecného volebního práva. Nemáme žádná otevřená, demokratická média."

Autoři:


Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze