Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Úterý 24. října 2017 Nina

Čínská mystika pěti kruhů. Hrozí pátá katastrofa?

Peking 2008 | foto: Reuters

25 2008
Olympijské logo, které lze vidět snad na každém rohu ve městě budoucích her, není již v Pekingu tak oblíbené. V některých Číňanech vzbuzuje v posledních týdnech spíš obavy než dlouho podporované nadšení.

Silně pověrčivý národ si dává do spojitosti pět různobarevných olympijských kruhů s pěti katastrofami, které už postihly a ještě postihnou zemi středu.

Teorie přesně určeného počtu neštěstí v posledních týdnech hýbala nejen městem. Na internetových chatech či při debatě s domácími se toto téma probíralo opravdu denně.

Ling, můj soused z přízemí, mi nyní opět vyprávěl: "První pohroma byla nejhorší sněhová kalamita za padesát let na jihovýchodě Číny v lednu tohoto roku. Druhé neštěstí byly březnové nepokoje v Tibetu."

Ty jsou stále vnímány velmi odlišně v Číně a v zahraničí. Ling však pokračuje ve výčtu.

Třetí bylo podle něj vlakové neštěstí v provincii Šan-tung, kdy zemřelo na místě sedm desítek lidí a zhruba čtyři sta bylo zraněno, nebo také neklidná pouť olympijského ohně.

. Olympijský zápisník

Předolympijské otázky...
Jak žije předolympijský Peking? Jaký dopad mají hry na politiku? Jaký dopad má politika na hry? Změní hry život obyčejným lidem? Co si o olympiádě myslí Číňané?

... a hledání odpovědí
MF DNES se pokouší hledat odpovědi v Olympijském zápisníku, který píše Češka žijící dlouhodobě v Pekingu.

Čtvrté a zatím největší bylo květnové zemětřesení v provincii S'-čchuan. Pátou a nejhorší katastrofou by dle pověrčivců měly být velké záplavy, které postihnou Čínu v letních měsících.

"Ani číslo osm již není tím šťastným pro všechny," vysvětluje mi studentka Teng, když se ptám na symboliku čísla, v jehož znamení se hry uskuteční. Vždyť olympiáda začne 8. 8. 2008 v 8 hodin a 8 minut večer. Tak to organizátoři vymysleli.

Dění letošního roku je však třeba nějakým způsobem zdůvodnit. "Letos nám osmička, obvykle spojovaná s blahobytem, přináší víc neštěstí než radosti a úspěchu. Datum začátku her, plné nedávno adorovaných osmiček, však jistě nikdo měnit nebude," dodává Teng.

Zvláštní význam má symbolika a duchovno i pro západní hvězdy. Například pro americkou celebritu Sharon Stoneovou. Ta si svým nedávným protičínským výrokem uzavřela cestu na největší světový trh.

Stoneová totiž během interview na Filmovém festivalu v Cannes pro hongkongskou televizní stanici pronesla: "Tohle zemětřesení v Číně a věci, které se staly. Nemůže za to špatná karma?"

Je těžké vysvětlit některé přírodní katastrofy v jedné z nejznečištěnějších zemí světa. Ale snad věštci, čekající poslední zbývající katastrofu, nebudou mít pravdu a čas do zahájení olympiády, stejně jako hry samotné, žádná další rána nepostihne.

Autor:


Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze