Čínské gymnastky mají v soutěži družstev historický triumf

Čínská gymnastka Šan-šan | foto: Reuters

13 2008
Čínské gymnastky získaly zlaté olympijské medaile v soutěži družstev. O více než dva body porazily Američanky. Bronz vybojovaly reprezentantky Rumunska.

Nejsilnější týmy šly spolu v rotaci a do soutěže lépe vstoupily gymnastky USA, které měly po přeskoku půlbodový náskok. Pak však mladičké Číňanky zazářily na bradlech a dostaly se před své největší konkurentky.

Jako první ve vypjaté soutěži zaváhaly domácí závodnice, když z kladiny spadla  nejzkušenější Čcheng Fej. Sestavu však dokončila ve velkém stylu. "Byla jsem pořád velmi klidná, věděla jsem, že budu muset přidat, abych napravila svou chybu," komentovala svůj výkon dvacetiletá Číňanka.

Chyby nemusela litovat dlouho, protože za pár minut největší americká naděje na kladině Sacramoneová nezvládla riskantní náskok na ošidné nářadí a šance týmu definitivně pohřbila, když upadla při akrobatické sestavě na koberci. "Byly jsme opravdu dobře připraveny, ale bohužel jsme udělaly dvě chyby a s tím nemůžete získat zlato," řekla koordinátorka amerického týmu Martha Karolyiová.

Cvičení největších amerických nadějí pro individuální víceboj Shawn Johnsonové a Nastii Liukinové už nemohlo nic změnit na tom, že Číňanky měly před svými závěrečnými sestavami nakročeno ke zlatu. V prostných za jásotu nadšeného publika nezaváhaly a napodobily úspěch svých kolegů z reprezentace, kteří vyhráli soutěž družstev v úterý.

Pro čínskou sportovní gymnastiku získaly vůbec první olympijské zlato v soutěži ženských týmů. "Jsem nadšený. Tohle je nejsilnější tým, jaký jsme kdy měli, a vyhráli jsme na domácí půdě tu nejdůležitější medaili. Tohle zlato může v Číně přilákat další děti ke gymnastice a v budoucnu budeme ještě silnější," radoval se trenér vítězného týmu Lu Šan-čen.

Olympijské šampionky z Atén Rumunky s výrazně obměněnou sestavou dosáhly na bronzovou medaili. Na čtvrtou příčku odsunuly chybující ruské reprezentantky, které za sebou nechaly o devět desetin bodu. Rusky tak poprvé v olympijské historii skončily v této soutěži bez medaile.


. Výsledky


1. Čína (Jang I-lin, Čcheng Fej, Ťiang Jü-jüan, Teng Lin-lin, Che Kche-sin, Li Šan-šan) 188,900 bodu, 2. USA (Johnsonová, Liukinová, Sloanová, Sacramoneová, Peszeková, Memmelová) 186,525, 3. Rumunsko (Nistorová, Izbasaová, Tamirjanová, Grigoreová, Dragoiová, Acatrineiová) 181,525, 4. Rusko 180,625, 5. Japonsko 176,700, 6. Austrálie 176,525, 7. Francie 175,275, 8. Brazílie 174,875.


Autor:


Nejčtenější

Příliš bohatý život a předčasná smrt mocného funkcionáře Baumanna

Patrick Baumann hovoří v Los Angeles o chystaných olympijských hrách.

VIDEO Patrick Baumann byl snad všude. Mnohému předsedal, kdekomu šéfoval. Hodně toho změnil, počtu...

Třetí zlato z olympiády mládeže. Malíková vyhrála čtyřstovku

Talentovaná atletka Barbora Malíková

Atletka Barbora Malíková vyhrála na olympijských hrách mládeže závod v běhu na 400 metrů a získala...Další z rubriky

Od úrazu až do Pekingu? Zkuste si to v počítačové hře

Běla Hlaváčková

Posloucháte hlas, při němž vás mrazí v zádech. "Mohl bych vám vyprávět svůj dojemný příběh. Mohl...

Poslechněte si olympijskou píseň Tří sester pro oštěpařku Špotákovou

Oštěpařka Špotáková (vlevo) a zpěvák Lou Fanánek Hagen

VIDEO Zlatá olympijská vítězka Bára Špotáková patří mezi nadšené fanynky Tří sester. Kapela se oštěpařce...

Desetibojař Změlík vydražil vítězný dres Špotákové za 330 tisíc

Podepsaný dres Barbory Špotákové

VIDEO Exkluzivně Originální dres oštěpařky Barbory Špotákové, v němž posledním hodem vyhrála zlatou olympijskou...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz