Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Čínský sport usiluje o nadvládu. Díky dopingu?

27 2005
Peking, Praha - Čísla jsou alarmující. S blížící se olympiádou v Pekingu 2008 je stále víc čínských sportovců pozitivně testováno na doping. A svět se ptá: Lemují snad čínskou cestu k ovládnutí sportu utajené laboratoře a zakázané metody? Loni bylo usvědčeno z dopingu 17 sportovců, za deset měsíců letošního roku už 27! Z toho šest atletů a dvanáct vzpěračů.

Nejkřiklavější případ se odehrál nyní při Všenárodních hrách v Nankingu, kde poprvé dohlížela i Světová antidopingová agentura WADA. Usvědčena byla osmadvacetiletá Sun Jing-ťie, mistryně světa v půlmaratonu.

Vytrvalkyně s kuriózním stylem, kdy při běhu takřka nepohybuje rukama, nejprve oslnila dvojbojem, vymykajícím se lidským schopnostem.

V Pekingu vyhrála v rámci her maraton, ve skvostném čase 2:21:01. Pak na dvě hodiny usedla do letadla a následujícího dne získala v Nankingu stříbro na 10 000 metrů. Prakticky bez regenerace.

Jenže vzápětí byla pozitivně testována na anabolický steroid androsteron. Paradoxem je, že její test po maratonu byl ještě negativní. Přitom anabolika aplikují sportovci dlouhodobě, nikoli jednorázově.

Sun Jing-ťie pochopitelně tvrdí, že nic zakázaného nebrala. „Je nevinná. Někdo jí musel úmyslně poskytnout nápoj se zakázaným obsahem,“ hájí ji koučWang Desian.

Ještě v 90. letech existoval v Číně státem řízený doping. Podvody tehdy pomáhaly zdejším atletům, plavcům a vzpěračům k senzačním světovým rekordům. Rok 2004 však měl být zlomem. Tehdy Státní rada pro sport schválila antidopingový program.

Proč tedy přistižených sportovců přibývá? „Jednak testujeme mnohem intenzivněji než předtím,“ říká Ši Kangčeng, šéf národní antidopingové agentury. „ Ale zároveň si mnozí trenéři stále myslí, že bez dopingu nemají jejich svěřenci šanci. Musíme zkvalitnit výchovný program.“

Viníkům slibuje Ši Kangčeng tvrdé tresty. „A žádné slitování. Pykat budou sportovci i trenéři.“

Pochybnosti, co způsobilo enormní sportovní vzestup země, nicméně zůstávají. „Nebudu překvapen, pokud čínští sportovci ovládnou na hrách v Pekingu pořadí národů,“ vyhlásil Jacques Rogge, prezident Mezinárodního olympijského výboru.

V Aténách 2004 vybojovala Čína 63 medailí, o dvanáct víc, než určoval závazek vytyčený komunistickou vládou. Pouze o tři zlaté zaostala v žebříčku zemí za triumfujícími Spojenými státy.

Nyní podepsala vláda smlouvu o spolupráci v přípravě s Ruskem a vyhlásila novou strategii: 45 zlatých medailí z Pekingu 2008.

Vítězství! Jen to bude za tři roky v říši středu platit. Za každou cenu?

Autor:


Další z rubriky

Švýcaři v referendu odmítli pořádání olympiády 2026 v Sionu

PODPORUJEME SION 2026. Nálepka na skle volební místnosti, kde Švýcaři v...

Švýcarsko se nebude ucházet o právo uspořádat v roce 2026 zimní olympijské hry. Obyvatelé kantonu...

Bobistkám přidali na olympiádě druhou soutěž, ty ale chtěly čtyřboby

Ruské bobistky Naděžda Sergejevová a Anastasia Kočeržovová při olympijské jízdě...

Přední světové bobistky překvapilo středeční rozhodnutí Mezinárodního olympijského výboru, který do...

Na ZOH v Pekingu přibudou nové disciplíny, vzroste počet žen

Sara Takanašiová při závodě Světového poháru v Pchjongčchangu.

Smíšená soutěž ve skocích na lyžích či jednomístný bob žen. Mezinárodní olympijský výbor (MOV)...Najdete na iDNES.cz