Čínský tisk: Domácí budou nejlepší!

OH 2008 budou v Pekingu - Čínský herec láká v Aténách 2004 na olympijské hry 2008 do Pekingu. | foto: Reuters

30 2004
Peking - Dvaatřicet zlatých, sedmnáct stříbrných a čtrnáct bronzových medailí si odvezli z Atén čínští sportovci. Ze země pořadatelů příštích olympijských her se po neočekávaných medailových hodech ozývají velice optimistické předpovědi pro hry 2008 v Pekingu. Domácí reprezentanti podle nich porazí v hodnocení národů Spojené státy i Rusko a získají 45 zlatých medailí.

Deník Beijing Times se už také na jedné ze svých stránek přenesl do roku 2008 a naznačil, jak by hodnocení příštích her mohlo vypadat.

"Čínský zázrak, Asie a Afrika na vzestupu," bude prý hlásat titulek v komentáři budoucích her. Na ilustračním fotu pak pracující proletariát všech národností na ilustračním obrázku zasunul proslulou 'rudou knížku' někdejšího čínského vůdce Mao Ce-Tunga do kapsy a místo ní mají dělníci na hrudi pět vzájemně propojených olympijských kruhů.

V Aténách získala početná čínská výprava převážně mladých sportovců, kteří měli především sbírat zkušenosti pro Peking, rekordních 32 zlatých a v pořadí národů obsadila druhé místo za Spojenými státy (35). V Pekingu už bude Čína podle předpovědí jasně dominovat.

"Čínská výprava získala 45 zlatých medailí a je nejlepším týmem světa," vmyslel se Beijing Times do zpravodajství z roku 2008. Komentátor rovněž předpovídá "konec dlouholetého sportovního imperialismu Ruska a krutou porážku Spojených států".

Současná výprava 407 sportovců, jejichž věkový průměr se pohyboval kolem 23 let, vzbudila v Číně obrovské nadšení. "Vaše vlast je na vás hrdá, přinesli jste slávu čínskému lidu!" citovala média děkovný dopis Ústředního výboru Čínské komunistické strany. "Nikdo nevěřil, že bychom mohli vyhrát více než 28 zlatých," připomněl deník Beijing Morning Post rekordní zisk ze Sydney.

Čína sice v Aténách zažila některá zklamání, jako například výpadek sportovních gymnastů, na druhou stranu se ale vedle nadvlády v tradičních sportech jako je stolní tenis postarala i o některá velká překvapení včetně zlata překážkáře Liou Siang.

"Zaznamenali jsme několik zásadních průlomů, svět se na nás bude muset začít dívat jinýma očima," konstatoval státní list China Daily.

Autor:


Nejčtenější

Další česká medaile na olympiádě mládeže, oštěpař Florian má bronz

JEDINÝ POKUS. Oštěpařka Barbora Špotáková se na MS v Tegu připravuje na svůj

Třináctou medaili získala česká výprava na olympijských hrách mládeže, oštěpař Martin Florian...

Dvě Barbory. Zlaté české naděje pro olympijské Tokio či Paříž

Barbora Malíková si doběhla pro zlato na mládežnické olympiádě v Buenos Aires.

Vyrostou z nich hvězdy pro hry v Tokiu či Paříži? Češky Barbora Seemanová a Barbora Malíková zatím...Další z rubriky

Největší vítězové umlčeli válku


Atény Nezískali medaili, přesto jsou vůbec největšími hrdiny her. Podařilo se jim mnohem víc, takřka...

Jak si vedlo 142 českých olympioniků

Bába, Capalini, Šebrle

Atény Výprava 142 českých sportovců na olympiádě přivezla z Atén 8 medailí a řadu dalších míst těsně pod...

Bábovi došel úspěch až na stupních vítězů


Praha Skokan do výšky Jaroslav Bába se stal na olympiádě stal jednou z českých hvězdy, když vybojoval...

Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové
Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové

Říjen je celosvětově označován jako měsíc boje proti rakovině prsu. Cílem řady kampaní a přednášek je především poukázat na to, že rakovina prsu může postihnout každou ženu bez ohledu na věk. Včasné nalezení nádoru značně zvyšuje šanci uzdravení.Najdete na iDNES.cz