Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Čínský tisk: Domácí budou nejlepší!

OH 2008 budou v Pekingu - Čínský herec láká v Aténách 2004 na olympijské hry 2008 do Pekingu. | foto: Reuters

30 2004
Peking - Dvaatřicet zlatých, sedmnáct stříbrných a čtrnáct bronzových medailí si odvezli z Atén čínští sportovci. Ze země pořadatelů příštích olympijských her se po neočekávaných medailových hodech ozývají velice optimistické předpovědi pro hry 2008 v Pekingu. Domácí reprezentanti podle nich porazí v hodnocení národů Spojené státy i Rusko a získají 45 zlatých medailí.

Deník Beijing Times se už také na jedné ze svých stránek přenesl do roku 2008 a naznačil, jak by hodnocení příštích her mohlo vypadat.

"Čínský zázrak, Asie a Afrika na vzestupu," bude prý hlásat titulek v komentáři budoucích her. Na ilustračním fotu pak pracující proletariát všech národností na ilustračním obrázku zasunul proslulou 'rudou knížku' někdejšího čínského vůdce Mao Ce-Tunga do kapsy a místo ní mají dělníci na hrudi pět vzájemně propojených olympijských kruhů.

V Aténách získala početná čínská výprava převážně mladých sportovců, kteří měli především sbírat zkušenosti pro Peking, rekordních 32 zlatých a v pořadí národů obsadila druhé místo za Spojenými státy (35). V Pekingu už bude Čína podle předpovědí jasně dominovat.

"Čínská výprava získala 45 zlatých medailí a je nejlepším týmem světa," vmyslel se Beijing Times do zpravodajství z roku 2008. Komentátor rovněž předpovídá "konec dlouholetého sportovního imperialismu Ruska a krutou porážku Spojených států".

Současná výprava 407 sportovců, jejichž věkový průměr se pohyboval kolem 23 let, vzbudila v Číně obrovské nadšení. "Vaše vlast je na vás hrdá, přinesli jste slávu čínskému lidu!" citovala média děkovný dopis Ústředního výboru Čínské komunistické strany. "Nikdo nevěřil, že bychom mohli vyhrát více než 28 zlatých," připomněl deník Beijing Morning Post rekordní zisk ze Sydney.

Čína sice v Aténách zažila některá zklamání, jako například výpadek sportovních gymnastů, na druhou stranu se ale vedle nadvlády v tradičních sportech jako je stolní tenis postarala i o některá velká překvapení včetně zlata překážkáře Liou Siang.

"Zaznamenali jsme několik zásadních průlomů, svět se na nás bude muset začít dívat jinýma očima," konstatoval státní list China Daily.

Autor:


Další z rubriky

Jak si vedlo 142 českých olympioniků

Bába, Capalini, Šebrle

Atény Výprava 142 českých sportovců na olympiádě přivezla z Atén 8 medailí a řadu dalších míst těsně pod...

Měli blízko, medaile nezískali. Proč?


Praha Jediné umístění dokáže ve sportu spustit takový vodopád slz. Čtvrtá příčka. Ani druhá, dokonce ani...

Desetibojař Šebrle je českým hrdinou

Bába, Capalini, Šebrle

Praha Jediná zlatá medaile desetibojaře Šebrleho. Tak zůstane aténská olympiáda 2004 uchována v kronikách...Najdete na iDNES.cz