Čínští fanoušci podporují olympiádu i kuriózním způsobem

Scházejí se cvičenci, kteří budou na ploše stadionu vystupovat při slavnostním zahájení. | foto: Reuters

19 2008
Nejen čínští sportovci, ale i fanoušci podávají extrémní výkony. Liou Siang-chuej ujel na kole 1 300 kilometrů a v rikše vezl svou osmadevadesátiletou babičku, aby splnil její sen zúčastnit se olympijských her. Wen Šeng-čchu, osmapadesátiletý lékař tradiční čínské medicíny, si do hlavy zapíchal 200 akupunkturních jehliček s čínskými vlaječkami.

Dvaašedesátiletý Chuang Ťün-te z Čchung-čchingu vyrobil olympijské symboly z 1 860 odznáčků s bývalým čínským vůdcem Mao Ce-tungem.

To je několik zpráv o extrémních výkonech čínských fanoušků na podporu olympiády v Pekingu, které se v místních médiích rojí jedna za druhou a z jindy sledovaných diváckých počinů, jakými jsou třeba olympijské kruhy vystříhané v účesu, dělají docela všední věc, píše dnes agentura Reuters.

Číňané si prostě vzali k srdci výzvu vlády, aby z celého srdce podporovali olympijské hry, které se v Pekingu konají od 8. do 24. srpna. Potkat v blízkosti hlavního pekingského olympijského stadionu muže v červených šatech, kráčejícího na vysokých podpatcích a s korunou z palmového listí s čínskými vlaječkami připevněnými k ramenům, nebo diváka s modelem stadionu Ptačí hnízdo na hlavě, tak není nic zvláštního.

Dvaasedmdesátiletý Sun Š'-ťie z provincie Che-pej vypěstoval "strom olympijských kruhů", když z větví na cesmíně přeslenaté vykroužil tradiční olympijský symbol. Středoškolák Jang I-ťie ujel na kolečkových bruslích 2 300 kilometrů z Kuang-čou v provincii Kuang-tung do Pekingu za 16 dní - a to ještě cestou stihl sbírat jména lidí podporujících olympijské hry.

Sedmašedesátiletý důchodce Chu Wen-jüan obětoval olympijské propagaci svou motorovou trojkolku, kterou změnil na pojízdný olympijský transparent. Vozítko polepil nálepkami pěti maskotů her a olympijskými hesly včetně oficiálního Jeden svět, jeden sen.

"Účastním se, přispívám, jsem šťastný," říká Chu s úsměvem. "Radost, kterou mám z ježdění se svým olympomobilem, mi nejspíš prodlouží život o pár let,"
dodává spokojeně.

Autor:


Nejčtenější

Dvě Barbory. Zlaté české naděje pro olympijské Tokio či Paříž

Barbora Malíková si doběhla pro zlato na mládežnické olympiádě v Buenos Aires.

Vyrostou z nich hvězdy pro hry v Tokiu či Paříži? Češky Barbora Seemanová a Barbora Malíková zatím...

Další z rubriky

Robert Změlík dražbou dresu Špotákové zachraňoval čest desetibojařů

Robert Změlík při návštěvě Českého olympijského domu v Pekingu

Robert Změlík, úspěšný vydražitel dresu oštěpařky Barbory Špotákové, pořídil tento suvenýr pro...

Plavec Jedlička: Takový masakr jsem nečekal

Jiří Jedlička

Tušil, že se v pekingském bazénu budou dít velké věci. Ale realita předčila jeho očekávání. Jiří...

Výškař Bába ukončil kvůli bolavé patě sezonu

Jaroslav Bába

Výškař Jaroslav Bába se kvůli přetrvávajícím problémům s patou rozhodl předčasně ukončit letošní...

Advantage Consulting, s.r.o.
MONTÁŽNÍ TECHNIK - SLABOPROUD

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 30 000 - 32 000 KčNajdete na iDNES.cz