Čínští gymnasté slaví olympijské zlato v soutěži družstev

Radost čínských gymnastů z triumfu v soutěži družstev. | foto: Reuters

12 2008
Očekávaným triumfem čínských gymnastů skončilo olympijské klání v soutěži družstev. Šestice ve složení Jang Wej, Čchen I-ping, Cou Kchaj, Li Siao-pcheng, Siao Čchin a Chuang Sü nasbírala celkem 286,125 bodu a o více než sedm bodů porazila obhájce zlata z Japonska, třetí skončili Američané.

V soutěži družstev cvičí na každém nářadí tři gymnasté, přičemž se započítávají všechny známky. Nikdo z Číňanů dnes neabsolvoval kompletní šestiboj, i úřadující mistr světa ve víceboji Jang Wej cvičil jen pětkrát, protože chyběl na závěrečné hrazdě.

Domácí favorité neměli nijak oslnivý vstup do soutěže. Na prostných dostalo čínské družstvo nakonec až pátou známku z osmi finalistů, ale na ostatních nářadích už dominovalo. Před poslední rotací měli Číňané šestibodový náskok před druhými Američany a mohli si dovolit i chybu. Všichni z trojice nominovaných však zacvičili excelentně a potvrdili zisk zlatých medailí.

Nechali tak zapomenout na zklamání z poslední olympiády v Aténách, kdy pokazili prostná a jako obhájci zlata ze Sydney skončili bez medaile. "Když jsme v Aténách nesplnili svůj cíl, dostali jsme se pod tlak," řekl lídr týmu Jang Wej. "Každý den od chvíle, kdy jsme se vrátili z poslední olympiády, jsme se sami sebe ptali: Co můžeme udělat pro to, abychom byli připraveni na olympiádu? Udělali jsme dost?" vyprávěl jeho kolega Li Siao-pcheng, účastník tří olympiád.

Dvacetiletý Cou Kchaj vypadal po zisku zlatých medailí stejně šťastný jako zkušenější členové týmu, ale o poznání uvolněněji. "Byla na nás vyvíjena trocha tlaku, ale to byla také naše výhoda. Všichni jsme se semkli," poznamenal.

Američtí gymnasté, kteří se na olympiádě musejí obejít bez zraněných dvojčat Paula a Morgana Hammových, při závěrečném cvičení na koni našíř neudrželi stříbrnou pozici. Několika jejich zaváhání využili obhájci olympijského zlata Japonci, kteří stejně jako na loňském mistrovství světa skončili druzí.

. VÝSLEDKY

1. Čína (Jang Wej, Čchen I-ping, Cou Kchaj, Li Siao-pcheng, Siao Čchin, Chuang Sü) 286,125, 2. Japonsko (Kašima, Sakamoto, Učimura, Okiguči, Tomita, Nakase) 278,875, 3. USA (Hagerty, Horton, Spring, Artemev, Tan, Bhavsar) 275,850, 4. Německo 274,600, 5. Korea 274,375, 6. Rusko 274,300, 7. Rumunsko 274,175, 8. Francie 256,775


.

Autoři: ,


Nejčtenější

Příliš bohatý život a předčasná smrt mocného funkcionáře Baumanna

Patrick Baumann hovoří v Los Angeles o chystaných olympijských hrách.

VIDEO Patrick Baumann byl snad všude. Mnohému předsedal, kdekomu šéfoval. Hodně toho změnil, počtu...

Třetí zlato z olympiády mládeže. Malíková vyhrála čtyřstovku

Talentovaná atletka Barbora Malíková

Atletka Barbora Malíková vyhrála na olympijských hrách mládeže závod v běhu na 400 metrů a získala...Další z rubriky

Výškař Bába ukončil kvůli bolavé patě sezonu

Jaroslav Bába

Výškař Jaroslav Bába se kvůli přetrvávajícím problémům s patou rozhodl předčasně ukončit letošní...

Střelec Kostelecký je stále na roztrhání: Je to hektické, ale dá se to vydržet

Křest knihy o OH v Pekingu

Už tři týdny si střelec David Kostelecký užívá pocity olympijského vítěze. Od té doby se ale ještě...

Oštěpařka Špotáková bude do oblíbené restaurace chodit rok zdarma

Barbora Špotáková před restaurací U Pinkasů

Po období nicnedělání a mediálního kolotoče okolo své osoby se Barbora Špotáková vrátila do...

Jak přežít rekonstrukci s dětmi? Povolejte do zbraně posily
Jak přežít rekonstrukci s dětmi? Povolejte do zbraně posily

Koupelna nebo kuchyně volají po renovaci... a vás už předem děsí všechno to zařizování a péče o děti ve všudypřítomném prachu. Dali jsme proto v redakci dohromady tipy z vlastních zkušeností. Co by nám pomohlo, kdyby nám někdo řekl před rekonstrukcí?Najdete na iDNES.cz