Čínští gymnasté slaví olympijské zlato v soutěži družstev

Radost čínských gymnastů z triumfu v soutěži družstev. | foto: Reuters

12 2008
Očekávaným triumfem čínských gymnastů skončilo olympijské klání v soutěži družstev. Šestice ve složení Jang Wej, Čchen I-ping, Cou Kchaj, Li Siao-pcheng, Siao Čchin a Chuang Sü nasbírala celkem 286,125 bodu a o více než sedm bodů porazila obhájce zlata z Japonska, třetí skončili Američané.

V soutěži družstev cvičí na každém nářadí tři gymnasté, přičemž se započítávají všechny známky. Nikdo z Číňanů dnes neabsolvoval kompletní šestiboj, i úřadující mistr světa ve víceboji Jang Wej cvičil jen pětkrát, protože chyběl na závěrečné hrazdě.

Domácí favorité neměli nijak oslnivý vstup do soutěže. Na prostných dostalo čínské družstvo nakonec až pátou známku z osmi finalistů, ale na ostatních nářadích už dominovalo. Před poslední rotací měli Číňané šestibodový náskok před druhými Američany a mohli si dovolit i chybu. Všichni z trojice nominovaných však zacvičili excelentně a potvrdili zisk zlatých medailí.

Nechali tak zapomenout na zklamání z poslední olympiády v Aténách, kdy pokazili prostná a jako obhájci zlata ze Sydney skončili bez medaile. "Když jsme v Aténách nesplnili svůj cíl, dostali jsme se pod tlak," řekl lídr týmu Jang Wej. "Každý den od chvíle, kdy jsme se vrátili z poslední olympiády, jsme se sami sebe ptali: Co můžeme udělat pro to, abychom byli připraveni na olympiádu? Udělali jsme dost?" vyprávěl jeho kolega Li Siao-pcheng, účastník tří olympiád.

Dvacetiletý Cou Kchaj vypadal po zisku zlatých medailí stejně šťastný jako zkušenější členové týmu, ale o poznání uvolněněji. "Byla na nás vyvíjena trocha tlaku, ale to byla také naše výhoda. Všichni jsme se semkli," poznamenal.

Američtí gymnasté, kteří se na olympiádě musejí obejít bez zraněných dvojčat Paula a Morgana Hammových, při závěrečném cvičení na koni našíř neudrželi stříbrnou pozici. Několika jejich zaváhání využili obhájci olympijského zlata Japonci, kteří stejně jako na loňském mistrovství světa skončili druzí.

. VÝSLEDKY

1. Čína (Jang Wej, Čchen I-ping, Cou Kchaj, Li Siao-pcheng, Siao Čchin, Chuang Sü) 286,125, 2. Japonsko (Kašima, Sakamoto, Učimura, Okiguči, Tomita, Nakase) 278,875, 3. USA (Hagerty, Horton, Spring, Artemev, Tan, Bhavsar) 275,850, 4. Německo 274,600, 5. Korea 274,375, 6. Rusko 274,300, 7. Rumunsko 274,175, 8. Francie 256,775


.

Autoři: ,

Další z rubriky

Desetibojař Změlík vydražil vítězný dres Špotákové za 330 tisíc

Podepsaný dres Barbory Špotákové

VIDEO Exkluzivně Originální dres oštěpařky Barbory Špotákové, v němž posledním hodem vyhrála zlatou olympijskou...

Špotáková je nově nadporučicí. A s Abakumovovou už se přátelí

Barbora Špotáková, David Kostelecký, Vlasta Parkanová

VIDEO Už ne hodností poručice, ale nově jako nadporučice se bude po vojensku hlásit Barbora Špotáková....

Robert Změlík dražbou dresu Špotákové zachraňoval čest desetibojařů

Robert Změlík při návštěvě Českého olympijského domu v Pekingu

Robert Změlík, úspěšný vydražitel dresu oštěpařky Barbory Špotákové, pořídil tento suvenýr pro...

Najdete na iDNES.cz