Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Středa 18. října 2017 Lukáš

Čínští krasobruslaři oslnili a ovládli olympijský závod sportovních dvojic

DOKÁZALI TO. Čínská sportovní dvojice Süe Šen, Čao Chung-po získala pro svoji zemi první zlatou medaili v krasobruslení v historii zimních olympiád. | foto: AP

16 2010
Čína ve Vancouveru převálcovala krasobruslařskou Evropu. Alespoň v soutěži sportovních dvojic, kde získal pár Süe Šen, Čao Chung-po pro svou vlast první krasobruslařskou zlatou v historii ZOH. Čínský úspěch podtrhlo stříbrnou medailí duo Čching Pchang a Ťian Tchung, třetí místo obsadili Aliona Savchenková a Robin Szolkowy z Německa.

Volné jízdy sportovních dvojic poznamenala ve Vancouveru nervozita a časté pády, kterých se však dokázaly první dva čínské páry vyvarovat.

Větší ovace publika i bodové ohodnocení od rozhodčích sice sklidili Čching Pchang a Ťian Tchung, pětibodovou ztrátu po krátkém programu už ale nesmazali.

Těšit je vedle stříbra mohlo alespoň vylepšení světového rekordu ve volné jízdě (141,81 bodu). Historické maximum přepsal i vítězný manželský pár Süe Šen a Čao Chung-po, a to v krátkém programu i celkovým součtem 216,57 bodu.

Juko Kavagutiová se svým partnerem  Alexandrem Smirnovem ve volné jízdě sportovních dvojic.Německá dvojice Aliona Savchenková a Robin Szolkowy z Německa při volné jízdě. Čínské duo Čching Pchang a Ťian při volné jízdě.

"Díky téhle medaili se nám konečně splnil sen, po tolika letech," uvedla jednatřicetiletá Süe Šen, jež na stupních vítězů políbila zlatý kov unisono se svým o pět let starším manželem.

O triumf nepřipravila zkušené Číňany ani malá, ale o to více nečekaná chyba při relativně rutinní zvedačce, kdy Süe Šen sklouzla svému partnerovi po zádech.

Pohádkovým koncem se zřejmě sportovní kariéra zlaté čínské dvojice po osmnácti letech definitivně završí. "Bude těžké pokračovat v závodění. Myslím, že je možná čas na to mít dítě," uvedla rozesmátá Süe Šen na tiskové konferenci.

Zklamání zažili Rusové Juko Kavagutiová s Alexandrem Smirnovem, kteří po několika chybách a pádu přišli o třetí místo, které jim patřilo po krátkém programu.

Rusko tak nezískalo cenný kov v disciplíně, v níž vyhrálo posledních dvanáct olympiád.

krasobruslení - Sportovní dvojice

konečné pořadí po volných jízdách: 1. Süe Šen, Čao Chung-po 216,57 b. - světový rekord, 2. Čching Pchang, Ťian Tchung (všichni Čína) 213,31, 3. Savchenková, Szolkowy (Něm.) 210,60, 4. Kavagutiová, Smirnov (Rus.) 194,77, 5. Tan Čang, Chao Čang (Čína) 194,34, 6. Dubeová, Davison (Kan.) 187,11, 7. Muchorová, Trankov (Rus.) 185,79, 8. Volosožarová, Morozov (Ukr.) 181,78, 9. Langloisová, Hay (Kan.) 179,97, 10. Evoraová, Ladwig (USA) 171,92.

Autoři: ,


Škoda Octavia CNG 1,4 TSI / 81 kW...
Škoda Octavia CNG 1,4 TSI / 81 kW...

r.v. 2015, naj. 55 237 km, CNG + benzín
353 800 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.czmobilní verze