Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Pondělí 23. října 2017 Teodor, Theodor

Čisté ruce = úspěch. Británie radí olympionikům: Dodržujte hygienu

RUKU TI NEPODÁM. Britský olympijský výbor radí svým sportovcům, aby se během her v Londýně vyhýbali kontaktům. - ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

6 2012
Čisté ruce, půl zdraví. A hlavně velká šance na olympijský úspěch, myslí si v Británii. Tamní olympijský výbor důrazně doporučuje svým sportovcům: Chraň bůh, abyste si během her s někým ruku podávali. Všude je samá infekce, můžete snadno onemocnět a přijít tak o medaili.

Hostitelská země letních her to bere s ambicemi víc než vážně. Na těch minulých v Pekingu obsadila v medailovém pořadí národů čtvrté místo, svoji pozici chce v Londýně obhájit.

Proto teď doktor Ian McCurdie, hlavní lékař britských olympioniků, tvrdí, že nemoc je jednou z hlavních hrozeb v "celkem nebezpečném prostředí" olympijské vesnice. Tu má během her obývat na 10 tisíc sportovců z více než dvou set zemí.

"Takže ano, sportovci by se měli vyhnout potřásání rukama," radil doktor na stránkách deníku Guardian. Olympionici se mají vyhnout fyzickému kontaktu se svými soupeři nebo funkcionáři. "Není to až tak špatná rada. Když si máte najednou podat ruku s dvaceti lidmi, které jste v životě neviděli, je to potíž."

Britský olympijský výbor oficiálně doporučuje pravidelné umývání a používání antibakteriálních prostředků všem 550 reprezentantům. "Naším zájmem je minimalizace rizik a zvýšení odolnosti," pronesl McCurdie.

Ačkoliv neexistuje vědecký důkaz o tom, že toto opatření stoprocentně zabrání nemocem, norský tým uvedl, že na hrách ve Vancouveru snížil ve srovnání s Turínem počet nemocných, když radil sportovcům, aby dodržovali hygienu rukou. Severský stát pak skončil v pořadí národů čtvrtý ve srovnání s třináctou pozici z her o čtyři roky dříve.

"Ve vesničce je vysoká hustota lidí, sdílíte pokoje, jídelny s mnoha dalšími sportovci. Nebezpečí číhá všude. Většina bakterií se chytá právě na rukou, takže jejich omývání je absolutně důležité."

Autor:
Najdete na iDNES.czmobilní verze